1 KONSPEKT ZAJĘĆ dla uczniów szkoły przysposabiającej do

Transkrypt

1 KONSPEKT ZAJĘĆ dla uczniów szkoły przysposabiającej do
KONSPEKT ZAJĘĆ
dla uczniów szkoły przysposabiającej do pracy
z zajęć sportowych
(prowadzonych w oparciu o elementy terapii psychomotorycznej)
PROWADZĄCA: Agnieszka Lewandowska
Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
CZAS TRWANIA LEKCJI – 60 minut
CELE OGÓLNE /PERSPEKTYWICZNE/:
1. Usprawnianie funkcji motorycznych
2. Doskonalenie świadomości swojego ciała
3. Kształtowanie umiejętności koordynowania ruchu ciała z mową
CELE GŁÓWNE:
1. doskonalenie schematu ciała /nazywanie i wskazywanie poszczególnych części ciała/
2. wzmacnianie reakcji równoważnych ciała
3. wzmacnianie stabilizacji tułowia i barków
4. uczenie się sekwencji czynności
5. regulacja napięcia mięśniowego w obrębie całego ciała
6. doskonalenie obustronnej koordynacji ruchowej
7. integracja odruchu TOB –pozycja wyprostna
8. integracja odruchu ATOS
9. kształtowanie poczucia świadomości swojego ciała poprzez ćwiczenia dociskowe
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- uczeń potrafi samodzielnie rozebrać się oraz ubrać
- uczeń potrafi samodzielnie usiąść w siadzie skrzyżnym
- uczeń potrafi świadomie wykonać ćwiczenie w kółku
- uczeń potrafi wykonać krok odstawno-dostawny podczas konkretnej zabawy rytmizującej
- uczeń próbuje samodzielnie lub z niewielka pomocą terapeuty usiąść w siadzie z nogami
podkurczonymi, złapać się za stopy i wykonać nimi ruch obrotowy na zewnątrz i do wewnątrz
- uczeń potrafi samodzielnie lub z pomocą terapeuty wykonywać ruch naprzemienny nogami
podczas zabawy rytmizującej
- uczeń potrafi samodzielnie lub z pomocą terapeuty wykonać ruchy rozmachowe rąk
podczas zabawy rytmizującej
- uczeń wie gdzie ma biodra i potrafi je unieść i przytrzymać podczas zabawy rytmizującej
- uczeń wie co oznacza komenda werbalna: trzymamy ręce wzdłuż ciała
- uczeń wie gdzie ma brzuch oraz plecy i potrafi przyjąć właściwą pozycję na komendę
terapeuty
- uczeń potrafi poruszać rękoma w sposób naprzemienny /lewa strona, prawa strona/
- uczeń potrafi stabilizować tułów podczas wykonywania ćwiczeń o charakterze fizycznym
- uczeń potrafi podciągać się na brzuchu przy zaangażowaniu ruchu rąk (przedramion i
ramion) oraz barków
- uczeń potrafi maszerować w przysiadzie, na kolanach, w pozycji czworaczej i w pozycji
półprzysiadu
- uczeń potrafi na miarę swoich możliwości pełzać, wykonać skoki z przysiadu i na jednej
nodze
- uczeń próbuje koordynować ruch ciała z mową
1
- uczeń potrafi samodzielnie lub z pomocą terapeuty powtarzać krótkie, rytmizowane teksty
piosenek i wierszy niezbędnych do wykonywania ćwiczeń o charakterze psychomotorycznym
- uczeń potrafi samodzielnie lub z pomocą terapeuty różnicować strony prawo-lewo
- uczeń zna kolejność wykonywanych ćwiczeń i potrafi je nazwać – ważny czynnik
antycypacji
i organizacji w czasie, uczeń uzyskuje kontrolę nad czynnościami, nad własnym ciałem, co
daje mu możliwość przewidywania sukcesu
- uczeń potrafi stać w szeregu, jeden obok drugiego i pilnować stałego miejsca ćwiczeń
- uczeń kontroluje swoje zachowanie
- uczeń reaguje na komendy werbalne terapeuty
- uczeń potrafi się przywitać i pożegnać z terapeutą
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I CZĘŚĆ LEKCJI
ZAJĘCIA WSTĘPNE
1. Przywitanie (podanie ręki, popatrzenie w oczy, powiedzenie dzień dobry) – jako akt
integracji kilku obszarów mózgowych: wzroku /spojrzenie/, mowy, ruchu dłoni.
2. Przebieranie się w strój do gimnastyki – dotyczy praksji ubierania, schematu ciała,
organizacji czynności.
3. Ćwiczenia indukcyjne (pierwszy etap ćwiczeń ruchowych): indukowanie ruchów
zamierzonych, ich kontrolowanie, podawanie sygnału do zahamowania oraz stymulacja
czucia głębokiego sprzężonego z mową i śpiewem:
- piosenka „Karuzela” (tworzenie koła, ćwiczenia kroku odstawno - dostawnego,
utrzymywanie rytmu, śpiewanie piosenki)
- piosenka „Kręcą się stopy” (wzbudzanie świadomości ciała, stymulacja czucia głębokiego,
ćwiczenia separujące ruch stóp)
- piosenka „Pociąg” (leżenie na plecach, ćwiczenia koordynacji ruchowej nóg, czucie
głębokie)
- wiersz „Lata mucha” (ćwiczenia rozmachowe rąk, stabilizacja tułowia i barków, siad
skrzyżny, czucie głębokie)
- wiersz „Pif – paf” ( ćwiczenia rozmachowe rąk, stabilizacja tułowia i barków, siad skrzyżny,
czucie głębokie)
- piosenka „Jawor” (ćwiczenia stabilizacji tułowia i bioder, czucie głębokie)
- piosenka „Jadą misie” (ćwiczenia w leżeniu na plecach, ćwiczenia naprzemiennej
koordynacji ruchowej nóg, ćwiczenia ruchu bioder i barków, czucie głębokie)
II CZĘŚĆ LEKCJI
Ćwiczenia dużej motoryki – jako czynności integrujące ruch i przestrzeń.
Uczniowie odpoznają i nazywają kolejno postaci osób i zwierząt na obrazkach, a następnie
według ustalonego porządku naśladują wcześniej poznane wzorce ruchowe.
Do każdego ćwiczenia przyporządkowana jest piosenka lub krótki wierszowany tekst.
1. Kaczka – marsz w przysiadzie z ramionami złączonymi z przodu, akcent na oparciu całej
stopy na podłodze i na koordynacji wzrokowo-ruchowej (ciężar ciała, stabilizacja jako punkt
wyjścia dla prawidłowego ruchu, prawidłowa pozycja głowy, koncentracja),
2. Pinokio – marsz na kolanach (czucie głębokie, docisk na kolana, oddziaływanie na
pozycje pleców
i szyi, obustronna naprzemienna koordynacja ruchowa),
3.Piesek – marsz w pozycji czworaczej (czucie głębokie, ruch naprzemienny rąk i nóg,
2
integracja ATOS, kształtowanie łuków dłoniowych niezbędnych do kształtowania chwytu
pisarskiego),
4. Zając – skoki z przysiadu z podparciem na dłonie (czucie głębokie, równowaga,
grawitacja, koordynacja rąk i nóg w pozycji góra-dół),
5. Krokodyl – pełzanie na brzuchu (czucie tułowia, ciężar ciała na ramionach i
przedramionach, integracja TOB – pozycja wyprostna, ćwiczenia koordynacji ruchowej
górnej części ciała),
6. Spacer – chód swobodny (ćwiczenia obustronnej, naprzemiennej koordynacji ruchowej
ciała
w pozycji naturalnej),
7. Spacer po kałużach – chód na piętach (ćwiczenia dociskowe, koordynacja chodu w
pozycji utrudnionej),
8. Stary dziadek - marsz w pozycji półprzysiadu z dłońmi na kolanach, stawianie stóp na
piętach
i opuszczanie na palce (koordynacja chodu w zgięciu kolan, ćwiczenia dociskowe, czucie
głębokie, koncentracja),
9. Kangur – skok z przysiadu, ręce złączone przed sobą (równowaga, linia środkowa ciała,
grawitacja, czucie głębokie, koncentracja),
10. Bocian – skoki na jednej nodze, ręce swobodnie opuszczone (równowaga, stabilizacja
tułowia
i barków, czucie głębokie, koncentracja),
11. Ślimak – przemieszczanie się na pupie, kolana objęte rękami (pozycja szyi, pleców, linia
środkowa ciała, koordynacja ruchowa, czucie głębokie, koncentracja).
III CZĘŚĆ LEKCJI
PODSUMOWANIE LEKCJI
2. Ubieranie się.
3. Podziękowanie i pożegnanie się uczniów z terapeutą.
OSIĄGNIECIA UCZNIA
- uczeń potrafi samodzielnie ubrać się i złożyć ubranie
- uczeń potrafi wykonywać zadania ruchowe w kręgu
- uczeń potrafi naśladować wzorce ruchowe, poprawiające jego funkcje posturalne i
motoryczne
w sferze motoryki dużej, warunkujące wysiłek i procesy uczenia się
- uczeń wykazuje znajomość prawej i lewej strony ciała, różnicuje je w otoczeniu
- uczeń zna teksty prostych piosenek i wierszyków
- uczeń potrafi przywitać się i pożegnać z terapeutą
3