Wystawa aukcyjna na Fundusz „SZTUKA MŁODYCH”
PowiatoweCentrumKulturyiSztuki im.MariiKonopnickiej WCiechanowie Wystawa aukcyjna na Fundusz „SZTUKA MŁODYCH” Ciechanów,31grudnia2016r.-17stycznia2017r. Szanowni Państwo Od 27 lat Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie organizuje każdego stycznia Koncerty Noworoczne GALA. Są one nie tylko prezentacją najważniejszych dokonań artystycznych danego roku, ale od początku mają charakter charytatywny. Podczas antraktu tych koncertów zbierane są bowiem datki na Fundusz „Sztuka Młodych”, który co roku przeznaczamy na stypendia dla młodych utalentowanych artystów z naszego regionu. Zbierane raz w roku kwoty są jednak daleko niewystarczające. Zdolnej artystycznie młodzieży na północnym Mazowszu przybywa, a tym samym konieczności jej wspierania. Wobec wzrastających potrzeb pomocy młodym talentom postanowiliśmy w ubiegłym roku wzbogacić Fundusz „Sztuka Młodych” pierwszą aukcją dzieł plastycznych. Aukcja okazała się dużym sukcesem. Prowadząca ją Zofia Czernicka z Warszawy - podczas antraktu XXVI Koncertu Noworocznego GALA'2016, 16 stycznia 2016 roku – sprzedała wszystkie prace plastyczne, tj. 30 obrazów dwudziestu autorów. Pochodziły one z zasobów Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie oraz z darów artystów skupionych pod dachem PCKiSz. Wszystkie prace można było oglądać przez dwa tygodnie na wystawie w naszej Galerii im. B. Biegasa – począwszy już od wieczornego koncertu sylwestrowego. W 2017 roku pragniemy powtórzyć aukcję dzieł sztuki. Zaplanowaliśmy ją podczas antraktu XXVII Koncertu Noworocznego GALA'2017, 14 stycznia 2017 roku. I podobnie jak w ubiegłym roku obrazy można będzie oglądać przez dwa tygodnie: od 31 grudnia 2016 roku (wernisaż podczas koncertu sylwestrowego) do 14 stycznia 2017 roku. I podobnie jak rok temu, wpływy ze sprzedaży prac – obok zebranych datków z kwesty oraz sprzedaży cegiełek - zasilą Fundusz „Sztuka Młodych”, który przeznaczymy na stypendia dla młodych utalentowanych artystów z naszego regionu. Dziękujemy wszystkim artystom, którzy podarowali swoje dzieła na ten szczytny cel! Prace na tegoroczną aukcję (poprowadzi ją Zofia Czernicka) prezentujemy w tym katalogu. Pragnęlibyśmy, aby dzieła te stały się ozdobą Państwa wnętrz. I aby zakupione obrazy, nawet te najmniejsze, wsparły jednocześnie rozwój młodych miejscowych talentów, pomagając im w opłaceniu materiałów, dodatkowych zajęć, lekcji lub warsztatów - wokalnych, muzycznych, tanecznych, czy plastycznych. Każdy z Państwa może więc stać się mecenasem uzdolnionej młodzieży, a jednocześnie wzbogacić swoje mieszkanie w niepowtarzalne dzieło sztuki! Zapraszamy serdecznie do udziału w tej ciekawej inicjatywie! Czekamy na Państwa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, w karnawałową sobotę, 14 stycznia 2017 roku, o godz. 17.00, na XXVII Koncercie Noworocznym GALA'2017 (aukcja odbędzie się w Galerii im. B. Biegasa, podczas antraktu ok. godz. 18.30). Do miłego zobaczenia! dr Teresa Kaczorowska dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie Krzysztof Gadomski Pejzaż Biskupca / olej - płótno / 50x60 cm / 1983 Plastyk, pedagog, animator kultury, dyrektor MDK w Przasnyszu. Znawca i propagator twó rczoś ci Stanisława Ostoi-Kotkowskiego - organizator i pomysłodawcajegowystawwPrzasnyszuiWarszawie,prelegentotwó rczoś ci OstoinatereniecałejPolski,przewodniczącyKapitułyMedaluim.Stanisława Ostoi–Kotkowskiego, pomysłodawca Festiwalu Fabryki Swiatła w Przasnyszu organizowanego z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie. Uprawia malarstwo,rzeź bę,rysuneksatyryczny.Wlatach80.XXw.brałudziałwruchu twó rczym ciechanowskiego WDK-u. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnychipań stwowych,m.in.wAustralii,Włoszech,USA. Anna Górecka Urodziła się w Zychlinie w woj. łó dzkim. Z wyboru jest sierpczanką. Ekonomistka z zainteresowaniami historii sztuki. Jako artystkaspecjalizujesię wbatiku–uważ a, ż etworzeniebatikó w ma w sobie coś zmagii.Uczestniczy w plenerach oraz wystawach poplenerowych. Jest członNa wybiegu / olej - płótno / 45x55 cm / 2014 kiem Stowarzyszenia Pracy Twó rczej w Ciechanowie, oraz grupy plastycznej „IMPRESJA” w Sierpcu.Miałakilkawystawindywidualnychorazbrałaudziałwwieluwystawach zbiorowych.W2010r.jejpracebyłyprezentowanewSenacieRP. 1 Władysław L. Jurkiewicz Niepołomice / grafika - papier / 22x17 cm / 2014 Kościółek wiejski / grafika - papier / 22x17 cm / 2014 Urodziłsięw1947r.wParyż u.Jegoojciec–rysownik,litograf,kartograf-był pierwszymnauczycielemrysunku.WielelatspędziłwAngliipobierającnaukiu stryja architekta, zwiedzając ró wnież w tym czasie kraje Europy Zachodniej, AmerykęPó łnocną,MeksykorazChiny.Ukoń czyłSzkołęGra icznąim.A.Dü rera wHeidelbergu(konserwatorstarodrukó w),UniwersytetJagielloń ski(wydział historyczno- ilozo iczny). Odbył dwumiesięczną praktykę w Bibliotece Watykań skiejwRzymie.Zajmowałsięratowaniemzabytkó w,piszącfelietonyi opatrując je swoimi rysunkami. Jest ilustratorem wielu książ ek. Jego prace wystawiano m. in. w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Gdań sku, Elblągu, FromborkuiBraniewie,atakż ewwielueuropejskichmiastach. Wiesław Kisielnicki Dworek w Luberadzu / olej - płótno / 60x70 cm / 2013 Urodził się w 1960 r. w Zygmuntowie k/Glinojecka. Mieszka i pracuje w Warszawie.Już przedlatymalarstwostałosięjegopasjąż yciową.Uczestniczyw organizowanych przez ciechanowskie stowarzyszenia plenerach, przeglądach malarstwaiwystawach.Obrazprezentowanynawystawiepochodzizpleneruw Ciechanowie. 2 Marek Kołakowski U ro d z i ł s i ę 2 5 paź dziernika1966r. w Warszawie. Maluje od kilkunastu lat. Jego hobby to takż e teatr, ilm i książ ka, choć malarstwo przynosi mu najwięcej radoś ci. Jest mieszkań cem DPS przy ul. Kruczej w Ciechanowie. Wspomnienia / akryl - płyta pilśn. / 50x70 cm / 2016 Henryk Konratowicz Abstrakcja / mazak - brystol / 42x61 cm / 2016 Urodziłsię21paź dziernika1955r. w Jureckim Młynie. Przygodę z malarstwem rozpoczął w 1988 r., swojeprace wystawiał w PCKiSzw Ciechanowie W tym roku jego obrazy zadebiutowały na wernisaż u „Szara Strefa Sztuki” w Pań stwowymMuzeumEtnogra i-cznym wWarszawie.Duż oradoś ciprzynosi mu też ś piew. Jest miesz-kań cem DPSprzyul.KruczejwCiechanowie. Bez tytułu / mazak - brystol / 61x42 cm / 2016 3 Stanisław Wojciech Kosowski Starówka / olej - płótno / 65x90 cm / b.d. Urodziłsięw1933r.w Lublinie,zmarłw1999r. w Warszawie. Artysta ukoń czył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja(1963).Przezwiele lat był związany ze ś rodowiskiem twó rczym Kazimierza nad Wisłą, Gdziespoczywa. Trudno okreś lić czas i miejsce powstania prezentowanego obrazu, mogą to być lata80.XXwieku. Hanna Kozińska Szopa / olej - płótno / 60x75 cm / 1997 Rodowita Ciechanowianka. Znana malarka, rzeź biarka, teatrolog, animatorka kultury. Związana od początku ze ś rodowiskiemtwó rczymprzyWDK iPCKiSz.Należ aładoSPT,uczestniczyła w wielu plenerach, warsztatach,przeglądachiwystawach w Polsce i za granicą. Uhonorowana licznymi nagrodami, wyró ż nieniami i medalami. Ostatnie lata spędziła w Łodzi, ale spoczywa w swoim ukochanymCiechanowie. Pejzaż / olej - płótno / 33x41 cm / 1987 4 Elżbieta Murawska Morze / olej - płótno / 43X51 cm / 1996 UrodziłasięwGlinojecku,mieszka w Lidzbarku Welskim. Maluje pejzaż e, kwiaty i ludzi, starającsięzatrzymać iutrwalić piękno.Swojepracewystawiała na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Olsztynie, Tczewie, Białowież y, Ciechanowie, Bież uniu, Glinojecku,Olecku,Lidzbarku,Radziejowie,Paczkowie.Jejobrazyznajdująsięwzbiorachprywatnych wkrajuizagranicą. Stanisław Osiecki Urodziłsięw1947r.Emerytowanynauczycieli policjant. Malarstwo uprawia (z coraz większą pasją) od połowy lat. 80. XX wieku. Posiada w swoim dorobku kilkaset prac olejnych oraz akwarel (wykonanych często po mistrzowsku). Uczestnik licznych pleneró w, wystaw i przeglądó w organizowanych przez ciechanowskie środowiskotwó rcze,aletakż ewkrajuizagranicą. Laureatwielunagró diwyró żnień artystycznych, m.in. w Ogó lnopolskim Konkursie Malarskim „Mó j pejzaż ”. Wieloletni wiceprezes Stowazyszenia Pracy Twó rczej w PCKiSz w Ciechanowie.Jegoulubionąformąsztukijestakwarela. Należ ydoZwiązkuAkwarelistó wPolskich. Maki / akwarela - papier / 30x20 cm / 2016 Pejzaż z okolic Ciechanowa / olej - płótno / 50X60 cm / 2008 5 Wiesław Lewandowski WiesławLewandowskiurodziłsięw 1935 r. w Grominie k. Pułtuska. Pracował jako nauczyciel, potem milicjant. Intensywnej pracy artystycznej, czyli malarstwu i muzyce, poś więciłsięnaemeryturze,wiąż ącsię ze ś rodowiskiem twó rczym WDK w Ciechanowie. Brał udział w ponad 30 ogó lnopolskich plenerach malarskich, namalowałwswoimż yciuponad400 obrazó w olejnych - głó wnie pejzaż y i aktó w kobiecych. Miał kilka wystaw indywidualnych w Ciechanowie i Pułtusku,swojepraceprezentowałteż na wystawach poplenerowych w licznych miejscowoś ciach w Polsce. Jegoobrazysąwzbiorachprywatnych w kraju i zagranicą (w Niemczech, USA). Zdobył wiele nagró d, w tym trzykrotnie w Ogó lnopolskim Konkursie Malarskim „Mó j pejzaż ” w ciechanowskimWDK. Ratusz / olej - płótno / 41x27 cm / b.d. Ewa Michalska Tomczak Urodziła się i wychowała w Płocku, tam też ukoń czyła 1. Prywatne Licem Sztuk Plastycznych na kierunku wystawiennictwo. Jest malarką,aleteż pedagogiem i kulturoznawcą, absolwentkąUniwersytetuim. Stefana Wyszyń skiego w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra historii sztuki. Jej obrazy olejne przedstawiają swoisty ś wiat bajek, ale takż e motywy, sytuacje i uczucia towarzyszące w jejż yciu.Bierzeudziałw licznych wystawach i plenerach malarskich. JestplastykiemwPCKiSz, angaż uje się w ż ycie kulturalne, wciąż poszerzając swoje zainteresowaniasztuką. Anioł / olej - płótno / 92x65 cm / 2016 6 Gabriela Nowak Urodziła się w 1951 r. w Szczecinie. Obecnie mieszkankaDziałdowa.Wlatach80.i 90. XX wieku związana ze ś rodowiskiemtwó rczymWDK wCiechanowie. Uczestniczyła w wielu plenerach, warsztatach i wystawach organizowanych przez ciechanowskiKlubPracyTwó rczej, a potem przez StowarzyszeniePracyTwó rczej. Czerwińsk I / olej - płótno / 39X46 cm / 1994 Czerwińsk II / olej - płótno / 39X39 cm / 1994 Rynek w Pułtusku / olej - płótno / 50X60 cm / 1985 7 Jerzy Ratowski Zagumienna 1999 / olej - płótno / 72X72 cm / 1997 Urodziłsię1956r.wZawadach.Od1960r.mieszkawGołyminie.Zzawodu gra ik reklamowy, pracuje w PCKiSz jako plastyk i scenograf. Malarstwem sztalugowymzajmujesięodpoczątkulat80.XXw.Pozatymfotografujei ilmuje. Stałyuczestnikpleneró w,wystawiprzeglądó w,zaró wnonaterenieMazowsza, jakró wnież ogó lnopolskich. Daniel Ratz DanielRatztoczłowiekniezwykły.Jestartystąplastykiem, poetą, prozaikiem, rolnikiem i dyplomowanym gastronomem.Już samfakt,ż ełączyw swoim ż yciu zawodowym i prywatnym tak wiele zainteresowań i profesji – intryguje. Urodził się we wsi Trzcianno kołoPłockaw1948r.Jestjedną z barwniejszych postaci Płocka,gdziemieszka,alezwiązany jestteż zruchemartystycznym Ciechanowa i Sarbiewa. Uczestniczy w plenerach, wystawach i przeglądach, zaró wno na terenie Mazowsza, jak ró wnież ogó lnopolskich i zagranicznych. Artysta zaskakuje pomysłami, często są to wizjegroteskowe,zpogranicza jawy, snu i fantazji. Jest laureatem wielu nagró d, m.in. w Ogó lnopolskimKonkursieMalarskim„Mó jpejzaż ”. Zielone Miasto / akryl - płótno / 60X50 cm / 2010 8 Ewa Rug Rodowita ciechanowianka, urodzona 22 grudnia1954r.Zzawodu jest technikiem rekl a my, z z a m i ł owa n i a malarką i animatorką kultury. Przez wiele lat była związana ze ś rod o w i s k i e m t w ó r c ó w skupionymprzyWDKw Ciechanowie. Uczestniczyławplenerach,wystawach i przeglądach. Pracowała jako plastyk w WDK, obecnie w DPS przy ul. Kruczej w Ciechanowie. Podwórko / olej - płótno / 55X46 cm / 1985 Andrzej Walasek PochodzizMławy,gdzie urodziłsięw1951r.AbsolwentASPwGdań skui Olsztynie.Wlatach19801990 związany ze ś rodowiskiem twó rczym Ciechanowa. Uczestnik wielupleneró w,wystawi przeglądó w organizowanychprzezWDKiSPT. Laureatlicznychnagró di wyró ż nień . Wspó łzałoż yciel działdowskiej P ra c ow n i M a l a r s t wa „Młyn”. Mieszka w Działdowie,gdziepracujejako nauczyciel plastyki w jednym z gimnazjó w. W 2011 r. został odzna- czony Medalem „Zasłuż ony Kulturze Gloria Artis”.Należ ydoZwiązku PolskichArtystó wPlasty- kó wwOlsztynie. Lelewelówka / olej - płótno / 55x46 cm / 1985 9 Krzysztof Sowiński Plac Zamkowy / akwarela - papier / 20X30 cm / 2016 Artystamalarz,pejzaż ysta,kulturoznawca.Studiowałmalarstwoirysunek na Wydziale Malarstwa i Gra iki ASP w Łodzi (dyplom w pracowni prof. MarianaKępiń skiego),ukoń czyłteż studiawzakresiesztukplastycznychw APSwWarszawienakierunkuedukacjaartystyczna(dyplommagistrasztuki wpracowniprof.StanisławaTrzeszczkowskiegopodkierunkiempromotora prof.GrzegorzaMroczkowskiego).Skupiasięgłó wnienamalarstwieolejnym, akwarelach i rysunkach pastelami. W swojej sztuce duż ą rolę przypisuje czystoś cikoloru.Prezentowałpracenalicznychwystawachindywidualnych, wgaleriachwCiechanowie,Płoń sku,Gdań sku;atakż enawieluwystawach zbiorowych, m.in. w SejmieRP.Aktualnie jego obrazy moż na podziwiać w kilku liczącychsięwgaleriach sztuki w Warzawie,wmiejscooś ci Oraś ack.Dubronika wChorwacji,atakż e w wielu innych krajach Europy, Azji i o b u A m e r y k . O d dwunastu lat uczestniczy w plenerach naBałkanach:Boś ni i Hercegowinie oraz wChorwacji. Członek ZPAP i SPT w Ciechanowie, gdzie pełni funkcję prezesa. Stare Miasto / akwarela - papier / 21X15,5cm / 2016 10 Wojciech Witkowski Urodził się 4 grudnia1971r. w Sierpcu. Maluje od wielu l a t , g ł ó w n i e portrety, pejzaż e, kwiaty i konie. Przeważ nie uprawia malarstwo olejne, akwarelęorazpastel. Absolwent Akademii Bydgoskiej im. KazimieCiechanowski las /olej-płótno/49X59cm/2015 rza Wielkiego, studió w podyplomowychnakierunku„plastyka,historiasztuki”wSzkoleWyż szejim.Pawła WłodkowicawPłockuorazstudió wpodyplomowychnaWydzialeMalarstwai Gra ikiASPwŁodzi.OdkilkulatjestczłonkiemGrupyPlastycznejDorosłych „IMPRESJA”działającejwCentrumKulturyiSztukiwSierpcu,gdziepropaguje sztukęwś ró ddzieciimłodzież y,wspó łorganizująckonkursyplastyczneoraz prowadzączajęciaiwarsztatydlaucznió w. Uczestnik kilkunastu ogó lnopolskich i międzynarodowych pleneró w plastycznych, kilkakrotnie był nagradzany i wyró ż niany w ogó lnopolskich konkursach plastycznych. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawachzbiorowych,poplenerowychiindywidualnych.Znajdująsięonew zbiorachprywatnychwkrajuizagranicą. Związanyjestró wnież ześ rodowiskiemtwó rczymCiechanowa–od2010r. należ ydoStowarzyszeniaPracyTwó rczejwPCKiSz,uczestniczywplenerachi wystawach.. Piotr Żukowski Urodził się w 1930 r. w Radziłowie,woj.łomż yń skie. Pedagog i malarz. W latach 80-90. XX wieku należ ał do ś rodowiska artystycznego w Ciechanowie. Uczestnik wielupleneró w,przeglądó w,wystaw i konkursó w organizowanych przez ciechanowski WDK. Mieszkał w Lidzbarku We l s k i m , n a e m e r y t u r z e przeprowadził się do Gdań ska Zamek w Pułtusku / olej - płótno / 65X50 cm / 1985 11 POWIATOWE CENTRUM KULTURY I SZTUKI im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie ul. Strażacka 5 06-400 Ciechanów woj. mazowieckie tel./fax 23 672 42 96 (sekretariat) 23 672 25 26 tel./fax 23 672 35 09 (Kino) www.pckisz.pl e-mail: [email protected] Wydawca katalogu: Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie Redakcja: dr Teresa Kaczorowska Zdjęcia i projekt graficzny katalogu: Jerzy Ratowski Druk: Zakład Reklamowy „Anpol” w Ciechanowie 12