tutaj - kod.Starter()

Transkrypt

tutaj - kod.Starter()
SCENARIUSZ Z WARSZTATÓW PÓŁKOLONIE STARTER
TEMAT WARSZTATU: Wprowadznie do świata projektów robotycznych czyli o tym jak
prosto programować w oparciu o projekty: LO FI ROBOT/Arduino/ Scratch
Opis grupy:
Z uwagi na charakter prowadzanie zajęć praca będą się obywały podgrupach 2-3
osobowych. Zespoły będą prawowały na zestawach do nauki majsterkowania i robotyki
LOFI ROBOT EDUBOX . Uczestnicy będą również używali laptopów jako pomoc
dydaktyczną(cała dokumentacja , instrukcje znajdują się na stornie www.lofirobot.com ) i
będą programowali za pomocą programu Scratch.
Ilość osób : 25
Ilość zespołów : 9
Wiek uczestników : 9-12 lat
Ilość godzin: 5 dni po 4 godziny ( 1 turnus ) .
Ilość turnusów: 3
Cele warsztatu:
Wprowadzanie do zagadnie związanych z programowanie blokowym na przykładnie
autorskiego projektu LOFI Robot. Zapoznanie z open source-owymi rozwiązaniami :
Arduino, Scratch, które stanowią składowe projektu LOFI ROBOT.
Spodziewane efekty:
Zdobycie podstawowej wiedzy na temat zagadnień związanych z robotyką: czyli :
elektronika, majsterkowanie , kodowanie (blokowe) i praca w zespołach projektowych.
Przebieg warsztatów:
ZAJĘCIA (5 SPOTKANIA po 4 godziny )
Proponowane zagadnienie, które zostaną zrealizowane podczas zajęć. Ich ilość zależy od
poziomu zaawansowanie uczestników.
Czym są roboty
Dyskusja z uczniami
Jakie znacie roboty z bajek lmów i świata realnego
Czym różni się robot od maszyny
Z czego składa się robot
Jak myśli robot - czym jest programowanie
GRA Z UCZNIAMI - jak sterować robotem, uczniowie sterują ruchami nauczyciela wydając
mu odpowiednie komendy - gra ma na celu zobrazowanie idiomu programowania
Poznajemy części mechaniczne
Uczniowie poznają podstawowe części mechaniczne, z których skonstruowany jest robot części drewniane, śrubki, śrubokręt i uczą się łączyć je ze sobą
ZADANIE - skonstruowanie z drewnianych klocków prostej formy symbolizującej robota
Czym jest prąd elektryczny
dlaczego roboty potrzebują elektryczności
podstawowe prawa rządzące elektrycznością - baterie, elektrony, biegunowość
czym różni się prądu stały od prądu zmiennego - dlaczego prąd w kontakcie jest
niebezpieczny zasilanie robota
Zmysły robota - poznajemy podstawowe czujniki
Do czego służą czujniki - jak robot obserwuje świat
omówienie rodzajów czujników - czujnik światła, przycisk, potencjometr
Uczniowie poznają podstawowe aktuatory - silnik, diodę LED, głośnik
Budujemy pojazd
Finalne zadanie kursu - uczniowie budują autonomiczny pojazd podążający za światłem
Wszyscy uczniowie budują podstawę identyczną podstawę pojazdu a następnie mają
możliwość małych mody kacji wizualnych i technicznych aby ich konstrukcja była bardziej
spersonalizowani
Podstawy SCRATCH
omówienie środowiska
omówienie idei programowania blokowego (wizualnego) podstawowe rodzaje bloków
sterowanie duszkiem
tworzenie prostej animacji
Podstawowe pojęcia programowania
czym jest zmienna
czym są instrukcje warunkowe czym są pętle
Sterowanie robotem
odczytywanie czujników
sterowanie komputerem przy pomocy czujników sterowanie silnikami, diodami led i
głośnikiem
Programowanie robota
czym są algorytmy i do czego służ ą
konstruowanie i programowanie robota podąż ającego za ś wiatłem
Ostatnie 30- 45 min będzie przeznaczone na zaprezenowania efektów pracy zespołów podczas
wystąpienia przed innymi uczestnikami zajęć.
czym są algorytmy i do czego służą
konstruowanie i programowanie robota podążającego za światłem
Metody i techniki pracy:
Omówienie zadania i realizacja jego w grupach. Przedstawienie zrealizowanego zadania na
forum i wspólne omówienie rozwiązania.
Potrzebne materiały, sprzęt etc:
Zestawy LOFI ROBOT EDUBOX 9 sztuk zapewnia LOFI ROBOT
9 laptopów + myszki – zapewnia organizator
Dostępem do internetu i rzutnik multimedialny i ekran + nagłośnienia do wystąpienia zapewnia organizator.
Duże kartki i pisak -1 na zespół - zapewnia organizator.
Owoce: banany lub jabłko - 1 zapewnia organizator. ( to do tworzenia eksperymenów )