Scenariusz ciekawej lekcji wychowania fizycznego
Transkrypt
Scenariusz ciekawej lekcji wychowania fizycznego
Scenariusz ciekawej lekcji wychowania fizycznego przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” - Rok Szkoły w Ruchu. Prowadząca: mgr Anna Baron Data: 18.12.2013r. Klasa: Ib Temat: Nie straszne nam przepaście, góry – ćwiczenia równoważne na ławeczkach. Kształtowanie postaw empatycznych. Cele główne lekcji: Umiejętności: Chód równoważny, przeskoki, czołganie i czworakowanie po ławeczce. Psychomotoryczność: Kształtowanie siły, zręczności, zwinności, równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wychowawcze: Rozwijanie odwagi i śmiałości podczas wykonywania ćwiczeń. Kształtowanie postaw empatycznych. Cele operacyjne: Uczeń według indywidualnych możliwości: toczy i przekłada piłkę lekarską nad głową z jednej strony ławeczki na drugą, wykonuje przejście równoważne po ławeczce równoważne w przód i w tył z dwukrotnym przekładaniem obręczy przez siebie. wykonuje przeskoki zawrotne przez ławeczkę czołga się na wprost po skośnie ustawionej ławeczce i zjeżdża po niej w dół z asekuracją nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej wchodzi na czworakach po skośnie ustawionej ławeczce i schodzi w dół po drabince. Uczeń doskonali umiejętność współpracy w zespole oraz wsparcia podczas wykonywanych ćwiczeń. Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Przyrządy i przybory sportowe: 4 ławeczki, drabinki, 3 piłki lekarskie, 25 obręczy Przebieg lekcji: Część wstępna: 8-10 min 1.Ćwiczenia porządkowo-organizacyjne: Zbiórka w dwuszeregu. Przywitanie. Podanie tematu, celu lekcji oraz zadań do wykonania. 2.Ćwiczenia kształtujące z obręczami: Uczniowie stoją w rozsypce tworząc wokół siebie wystarczająco wolną przestrzeń – przynajmniej 2m² dla każdego ucznia - by nie przeszkadzać sobie podczas wykonywania ćwiczeń z obręczami. Przekładanie obręczy z prawej do lewej ręki przed sobą i za plecami. Toczenie obręczy po podłodze dookoła siebie w prawą i lewą stronę. Toczenie obręczy wokół przegubu prawej i lewej ręki. Przysiady z wyciągniętą przed siebie obręczą. Pajace z przekładaniem obręczy nad głową z prawej do lewej ręki i odwrotnie. Skrętoskłony tułowia z obręczą wyciągniętą przed siebie. W pozycji stojącej, w niewielkim rozkroku, wznoszenie się na palcach z obręczą uniesioną wysoko nad głową i zejście do pozycji wyjściowej. Skłony w przód z pogłębianiem i przesuwaniem obręczy po podłodze przed siebie. Skłony w bok z obręczą uniesioną wysoko nad głową. Wyrzuty po skosie nogi prawej do obręczy trzymanej przed sobą w lewej dłoni, przełożenie obręczy do prawej dłoni i wyrzuty lewej nogi do obręczy trzymanej w prawej dłoni. Siad prosty. Unoszenie wyprostowanych nóg i przesuwanie obręczy pod nimi z prawej do lewej ręki. Leżenie tyłem. Nogi uniesione do góry. Jazda na rowerze z trzymaniem obręczy w uniesionych w górę dłoniach. Leżenie przodem, ręce wyciągnięte na boki, prawa dłoń trzyma obręcz. Odchylanie lewej stopy do obręczy w prawej dłoni. Przełożenie obręczy do lewej dłoni i odchylanie prawej stopy do obręczy w lewej dłoni. Wejście do obręczy i przekładanie jej przez siebie w kierunku głowy . Wskakiwanie do wnętrza obręczy i wyskakiwanie z niej na zewnątrz do przodu, do tyłu oraz na boki. Stanie na prawej nodze, przechylenie tułowia do przodu z wyciągniętymi rękami do przodu z obręczą trzymaną w dłoniach – „skoczek” Każde ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy. 3. Zabawa orientacyjno-porządkowa: Pospiesz się. Dzieci w rozsypce stoją wewnątrz obręczy , trzymając ją na wysokości bioder. Jedno dziecko nie ma obręczy. Wszyscy poruszają się w dowolnym kierunku swobodnie podskakując na jednej nodze. Na sygnał prowadzącego kładą swoje obręcze na podłodze i starają się jak najszybciej zająć inną obręcz, przybierając w niej poprawną pozycję przysiadu podpartego. Uczestnikom zabawy należy często przypominać o bezpiecznym poruszaniu się po sali i omijaniu innych ćwiczących. Część główna: 25-30 min 1. Część główna lekcji odbywa się w systemie stacyjnym. Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły wykonują przydzielone im zadania ruchowe. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczniowie: kształtują siłę, zręczność, zwinność, równowagę oraz koordynację wzrokowo-ruchową; rozwijają odwagę i śmiałość; doskonalą umiejętność współpracy i wsparcia w zespole; kształtują postawy empatyczne. Uczniowie wykonują w atmosferze życzliwości, serdeczności i radości zaplanowane ćwiczenia w swoim tempie oraz według indywidualnych możliwości ruchowych. 2. Ćwiczenia równoważne na ławeczkach w systemie stacyjnym: I stacja - toczenie piłki lekarskiej po ławeczce oraz przeskoki zawrotne przez ławeczkę. II stacja - przejście równoważne po ławeczce w przód i w tył z dwukrotnym przekładaniem obręczy przez siebie. III stacja - przejście równoważne po ławeczce z przenoszeniem piłki lekarskiej nad głową z jednej strony ławeczki na drugą. IV stacja - na przemian - czołganie się na wprost po skośnie ustawionej ławeczce i zjeżdżanie po niej w dół z asekuracją nauczyciela oraz wejście na czworakach po skośnie ustawionej ławeczce i schodzenie w dół po drabince z asekuracją nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej prowadzącego lekcję wychowania fizycznego. Podczas wykonywania trudniejszych zadań ruchowych należy wspierać, dopingować i chwalić uczniów za podejmowanie prób i poprawne wykonywanie ćwiczeń. Część końcowa: 5 - 7min 1.Zabawy uspokajające z elementami postępowania korekcyjnego. Dzieci ustawiają się na całej sali. Na sygnał prowadzącego chodzą we wspięciu na palcach, z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi jak najwyżej, „wspinają się” na „wysoką górę”. Po kilkunastu sekundach prowadzący podaje sygnał, po którym dzieci wracają do pozycji wyjściowej. Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie i wyróżnić dzieci, które poprawnie wykonały zadanie. Dzieci ustawione nadal w rozsypce na całej sali. Na sygnał prowadzącego chodzą na piętach, z rękoma na biodrach, „schodzą” z „wysokiej góry”. Po kilkunastu sekundach prowadzący podaje sygnał, po którym dzieci wracają do pozycji wyjściowej. Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie i wyróżnić dzieci, które poprawnie wykonały zadanie. 2.Czynności porządkowo-organizacyjne. Zbiórka w dwuszeregu. Podsumowanie zajęć. Wyróżnienie i pochwalenie dzieci. Pożegnanie. Zakończenie lekcji. Uczniowie wychodzą z lekcji uśmiechnięci, zadowoleni i pełni dobrej energii. Nauczyciel prowadzący lekcję: mgr Anna Baron