konspekt muzyczne dzieła klasycyzmu

Transkrypt

konspekt muzyczne dzieła klasycyzmu
KONSPETK DO LEKCJI MUZYKI
Klasa: I a gim.
Data: 20.01.2016
Temat: Muzyczne dzieła klasycyzmu.
Nauczyciel prowadzący :Zbigniew Rogóż
Cel główny:
Wzmacnianie aktywności percepcji i śpiewu w grupach-indywidualnie podczas lekcji i poza
zajęciami.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
−
−
−
−
podać ramy czasowe epoki, w której komponowali ,,trzej klasycy wiedeńscy”
wymienić cechy charakterystyczne epoki klasycyzmu
wymienić formy muzyki klasycznej
wymienić skład orkiestry symfonicznej
Cele w języku ucznia:
Po tej lekcji będziecie:
− potrafi odróżnić muzykę wokalno-instrumentalną od instrumentalnej
− potrafi wymienić trzech klasyków wiedeńskich
− potrafi wyjaśnić dlaczego trzech klasyków wiedeńskich
,,Nacobezu”
− potrafi znać tekst Hymnu Unii Europejskiej
− będziecie twórczo włączać się w audycje muzyczne.
− będziecie poprawnie zaśpiewać Hymn Unii Europejskiej
Formy działań:
− śpiew (grupowy)
− percepcja muzyki
Środki dydaktyczne
pianino, teksty piosenki, odtwarzacz CD, płyty z nagraniem, tablica, karta pracy ucznia, krzyżówka
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Zapowiedz zajęć:
− zapoznanie się z tematem lekcji, celami ,,Nacobezu”
− przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
3. Wprowadzenie w tematykę zajęć – przypomnienie podstawowych wiadomości z muzyki
barokowej.
4. Panel dyskusyjny na temat klasycyzmu:
−
−
−
−
−
−
ramy czasowe epoki
omówienie cech epoki
objaśnienie pojęć: symfonia, sonata, koncert
wysłuchanie utworów omawianych kompozytorów
prezentacja wykonanego utworu przez uczniów:
W. A. Mozarta ,, Marsz turecki”
5. ,,nacobezu” do oceny koleżeńskiej
−
−
−
−
znajomość tekstu hymnu
śpiewanie z godnie z linia melodyczną
poprawność rytmiczna
dykcja, czyli wyraźne śpiewanie.
6. Zaśpiewanie Hymnu Unii Europejskiej.
7. Percepcja - wysłuchanie fragmentu IX symfonii L.von Beethowena.
8. Zadanie domowe: