Animacje, przejścia slajdów, efekty specjalne

Transkrypt

Animacje, przejścia slajdów, efekty specjalne
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 1.2
Konspekt lekcji 8.3
Temat: Animacje, przejścia slajdów, efekty
specjalne
Czas realizacji: 1 godzina
Wymagane oprogramowanie
♦ system Windows lub Linux;
♦ Microsoft PowerPoint lub OpenOffice;
Pomoce dydaktyczne
♦ podręcznik:
o str./nr rozdziału:
214/R.8.3.6;
215/R.8.3.7;
217/R.8.3.8;
217/R.8.3.9;
o przykładowe tematy prezentacji str. 219;
o ćwiczenia: 8.1 i 8.2;
♦ zeszyt ćwiczeń:
R.8.7;
R.8.8;
R.8.9;
R.8.10; 8.11, 8.12;
♦ uczniowskie stanowiska komputerowe;
W czasie jednej godziny lekcyjnej nie bedziemy w stanie wykonać wszystkich wymienionych ćwiczeń, należy
wybrać tylko te, które naszym zdaniem bedą dla uczniów najciekawsze.
Pliki wykorzystywane na lekcji
Nauczyciel i uczeń nie korzysta na lekcji z gotowych plików.
Można wykorzystać tematykę przykładowych prezentacji z płyty CD dołączonej do podręcznika.
Forma organizacji zajęć
♦ zajęcia warsztatowe;
♦ praca indywidualna lub w grupach.
Dominujące metody prowadzenia zajęć
♦ ćwiczeń praktycznych — wykonanie ćwiczenia według instrukcji.
Obecne i przewidywane możliwości wykorzystania wiedzy i umiejętności opanowanych w toku
zajęć
Obecne
Uczniowie powinni umieć właczyć i wyłączyć komputer oraz komunikować się z komputerem za pomocą
myszki i klawiatury. Powinni również uruchomić właściwy program.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
1/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 1.2
Przewidywane
Po lekcji uczeń:
♦ w zakresie podstawowym:
o
opracowuje wstępne założenia prezentacji.
o
projektuje krótką prezentację na zadany temat z pomocą nauczyciela;
o
uruchamia pokaz slajdów z paska menu;
o
zapisuje przygotowaną prezentację w katalogu wskazanym przez nauczyciela;
o
zna sposób ustawienia przejść między slajdami;
o
wie, jak ustawić animacje przejść poszczególnych elementów slajdu;
o
otwiera i uzupełnia wcześniej przygotowaną prezentację;
o
uruchamia pokaz prezentacji;
o
prawidłowo rozpoczyna i kończy pracę z programem;
♦ w zakresie ponadpodstawowym:
o
wybiera sposób, w jaki mają zmieniać się slajdy, stosuje różne efekty, wykorzystując Schematy
animacji;
o
dobiera i wprowadza efekty animacji poszczególnych obiektów slajdów;
o
gromadzi i opracowuje wszystkie składniki zaprojektowanej prezentacji;
o
projektuje prezentację na dowolny temat;
o
korzysta z kreatora zawartości lub z szablonów przy tworzeniu swojej prezentacji;
o
ustala kolejność i sposób uruchamiania animacji elementów slajdów;
o
zapisuje przygotowaną prezentację we właściwym katalogu.
Cele zajęć
♦ zdobycie umiejętności korzystania z programu do tworzenia prezentacji multimedialnych;
♦ trening czytania ze zrozumieniem;
♦ posługiwanie się podstawowym słownictwem komputerowym;
♦ zaznajomienie z normami prawa przy wykorzystaniu programów komputerowych;
♦ przygotowanie do życia w społeczeństwie informacyjnym;
♦ w zakresie wychowania — przygotowanie uczniów do tego, aby:
o
szanowali pracę innych i własną,
o
przestrzegali regulaminu pracowni komputerowej.
Przebieg lekcji
♦ omówienie tematyki zajęć;
♦ opis programu (lub programów) na komputerze do demonstracji (przypomnienie);
♦ praca z podręcznikiem – głośne czytanie przez kolejnych uczniów R.8.3; nauczyciel powinien na bieżąco
wyjaśniać zagadnienia niezrozumiałe dla uczniów;
♦ uruchomienie płyty CD dołączonej do podręcznika i otwarcie proponowanych prezentacji;
♦ dokładne omówienie przez nauczyciela sposobu realizacji wybranego przykładu;
♦ praca z zeszytem ćwiczeń (jeśli wystarczy czasu);
♦ konieczne jest omówienie sposobu rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń przez uczniów.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
2/3
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA
(klasy IV — VI szkoły podstawowej)
Rozkład materiału — wersja 1.2
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel powinien przypomnieć cel i założenia lekcji, następnie pozytywnie ocenić najbardziej aktywnych
uczniów (np. dodatkowym punktem lub oceną) oraz uzupełnić punktację w zeszytach ćwiczeń. Dzieci mogą
pracować w zespołach dwuosobowych, pamiętajmy jednak, aby posadzić ucznia dobrego z dobrym, słabego ze
słabym. Pracują oni wówczas w równym tempie, odpowiednim do umiejętności.
Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń przez uczniów potrzebna jest pomoc nauczyciela, to należy udzielać jej
indywidualnie w formie konsultacji.
Ocenianie uczniów
Oceniamy:
♦ praca na lekcji:
o
wykonywanie poleceń;
o
samodzielność podczas pracy;
o
efektywność wykorzystania czasu pracy;
o
aktywność na zajęciach;
♦ praca w grupie:
o
umiejętność pracy w grupie;
o
poszanowanie cudzej pracy i twórczości;
♦ pomoc innym uczniom:
o
na ich prośbę;
o
z własnej inicjatywy;
♦ kulturalne komunikowanie się:
o
z nauczycielem;
o
z kolegami;
♦ przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad BHP.
Opracowanie: Danuta Kiałka, © Wyd. HELION, Gliwice 2007
3/3

Podobne dokumenty