Scenariusz zajęć - Edukacja w Gminie Kleczew
Transkrypt
Scenariusz zajęć - Edukacja w Gminie Kleczew
Temat: Gry i zabawy w elementami koordynacji ruchowej doskonalące elementy techniczno – taktyczne w piłce nożnej. Miejsce: Sala gimnastyczna Klasa: I Czas trwania zajęć: 45 min Zakładana liczba ćwiczących: 12 chłopców Przyrządy i przybory: piłki, pachołki, oznaczniki, drabinka Prowadzący: MICHAŁ GRZYWACZ OGÓLNE CELE LEKCJI: Kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej z akcentem na koordynację ruchową i orientację przestrzenną. Doskonalenie podań, Szybkie reagowanie na przedmioty znajdujące się w ruchu, Wyrabianie umiejętności samooceny. ZADANIE GŁÓWNE: Doskonalenie techniki i taktyki gry w piłkę nożną ZADANIA SZCZEGÓŁOWE W ZAKRESIE: Sprawności motorycznej Uczeń - rozwinie koordynację ruchową i orientację przestrzenną - zwiększy szybkość reakcji, zręczność i zwinność - rozwinie siłę mięśni nóg Umiejętności Uczeń - Zabawy kształtujące koordynację, doskonalenie zwodów ciałem z piłką i bez piłki, - potrafi wykonać zwód ciałem z piłką i bez piłki, - potrafi rozegrać sytuację boiskową w przewadze liczebnej 2x1 Wiadomości Uczeń - zna przepisy gry w piłkę nożną - zna zasady współdziałania w zespole w grach zespołowych. - wie jakie jest znaczenie wykonywanych zadań, - posiada wiedzę na temat dokonywania samokontroli poprawności wykonywanych ćwiczeń Zadania wychowawcze - poznaje celowość wykonywania zadań. - samokontrola i samoocena ucznia Forma realizacji zadań: - ścisła, - gra szkolna Formy organizacyjne pracy z uczniami: - zespołowe: podział uczniów na zespoły Metody realizacji zadań: - zabawowa - zabawowo-ścisła Metody nauczania ruchu: - syntetyczna - współzawodnictwo zespołowe Metody zdobywania i przekazywania wiedzy: - pogadanka - pokaz z objaśnieniem Tok lekcji 1 Część wstępna – czynności organizacyjno porządkowe Zabawa ożywiająca 1 Docelowe 2 Zapoznanie z zadaniami lekcji Czynności ucznia Zadania 3 - Wykonują zbiórkę – ustawiają się w szeregu - Słuchają zadań lekcji Pobudza - Biorą udział w grze „do 10 podań – piłka ręczna” organizm do Uczniowie grają 5 na 5 w piłkę ręczną. Punkt zdobywa się po aktywności wymienieniu 10 podań. fizycznej 2 3 Czynności nauczyciela 4 - Nauczyciel poleca uczniom ustawienie się w szeregu, sprawdza obecność i gotowość uczniów do zajęć - Podaje zadania lekcji uświadamia cel realizowanych zadań, motywuje do ich wykonania - Wyjaśnia zasady gry Podział na dwie drużyny 4 Metody i formy 5 Pogadanka Metoda zabawowa 5 Pobudzi i Ćwiczenie koordynacji ogólnej z wykorzystaniem drabinki przygotuje koordynacyjnej (łączenie pracy ramion i nóg) ćw. kształtujące organizm do przygotowujące wysiłku do realizacji zadań Część główna A – Pokazuje i objaśnia sposób wykonywania ćwiczeń. Metoda naśladowcza Forma ścisła Koryguje błędy Część główna B Ćwiczenia technicznotaktyczne 1 Doskonalenie pressingu i gry 2x1 w ustawieniu czwórkowym, Zabawa doskonaląca zagrywają piłkę według strzałek. prowadzenie piłki i podanie. Rozegranie sytuacji 2x1 2 3 Zwraca szczególną uwagę na tempo wykonywanego pressingu i prawidłową siłę i precyzję podań. 4 5 1 Zabawa „żonglerka” zadaniowa doskonaląca - tylko stopami, czucie piłki - stopa – udo, stopa – udo - „kto więcej” Współzawodnictwo zespołowe. Koryguje poprawność wykonania ćwiczenia. Zabawa Gra „pajączki” doskonaląca koordynację ruchową, siłę mm obręczy barkowej sędziuje 2 3 4 zadaniowa – ścisła Forma ścisła 5 Małe gry III Część końcowa Grają dwie drużyny 3-osobowe. W czasie gry zwrócenie uwagi na celność podań i sposób rozegrania sytuacji 2x1 Nauczyciel sędziuje podczas gry, Uspokojenie Uczniowie wykonują ćwiczenia zaplanowane przez nauczyciela. organizmu. - żonglerka Poleca ustawić się uczniom w luźnej rozsypce na całej sali W siadzie skrzyżnym słuchają omówienia lekcji. Uczniowie dokonują samooceny. Analizuje przebieg lekcji, podsumowuje. Poleca uczniom aby ocenili sami czy znają zasady współdziałania w grupie. Ocena zaangażowania uczniów. Poleca ułożenie sprzętu wykorzystywanego na lekcji. Pożegnanie klasy. Zadaniowa ścisła. Naśladowcza - ćwiczenia uspokajające, korektywne Czynności organizacyjno porządkowe. Omówienie lekcji. Pogadanka