Konspekt lekcji języka angielskiego w kl. III LO
Transkrypt
Konspekt lekcji języka angielskiego w kl. III LO
Konspekt lekcji j zyka angielskiego w kl. III LO PROWADZ CA: Renata Salecka TEMAT: „Konstrukcje modalne dotycz ce przeszło ci – wyra anie krytyki, mówienie o prawdopodobie stwie i wyci ganie wniosków.” ‘Past modal structures expressing criticism, possibility and making deductions.’ DŁUGO LEKCJI: 45 min. CELE LEKCJI: po lekcji ucze A: pami ta, jak wygl da konstrukcja modalna dotycz ca przeszło ci; okre li funkcje j zykowe dla poszczególnych czasowników modalnych w w/w konstrukcji; B: rozró ni konstrukcje modalne dotycz ce przeszło ci oraz tera niejszo ci/przyszło ci; C: zastosuje poznan konstrukcj w zdaniu; D: zaproponuje zastosowanie poznanej konstrukcji do skomentowania wydarzenia/sytuacji RODKI: podr cznik ‘Enterprise Pre-Intermediate’, zdj cia, diagramy, instrukcje do pracy w grupach METODY: podaj ca, praktyczna, „635” (w wersji „633”) FORMY PRACY: cał klas , w grupach PRZEBIEG LEKCJI: 1. 2. 3. 4. Czynno ci wst pne. Uczniowie przypominaj powtórzone w domu wiadomo ci na temat czasowników modalnych. Zapisanie tematu i obja nienie celów lekcji. Uczniowie czytaj i wyja niaj z pomoc nauczyciela informacje dotycz ce konstrukcji: should do / should have done (tabela w podr czniku, str.49). Uczniowie rozró niaj konstrukcj dotycz c tera niejszo ci/przyszło ci i konstrukcj dotycz c przeszło ci. 5. Uczniowie czytaj polecenie do wiczenia 9 str.49 i wspólnie z nauczycielem buduj zdania z konstrukcj should have done w pierwszym przykładzie. Zapisuj je w zeszytach. 6. W grupach uczniowie czytaj drugi przykład (tekst) i buduj własne zdania komentuj ce wydarzenie. Zdania s gło no odczytywane i sprawdzane . 7. Nauczyciel wskazuje uczniom mo liwo wykorzystania innych czasowników modalnych w poznanej konstrukcji. Uczniowie z pomoc nauczyciela okre laj funkcje j zykowe dla poszczególnych czasowników modalnych. 8. Uczniowie otrzymuj instrukcje ustne i pisemne dotycz ce pracy w grupach oraz zdj cia i diagramy do wypełnienia. Na diagramie wpisuj po 3 zdania z konstrukcjami modalnymi, komentuj ce sytuacj na zdj ciu i przekazuj diagram ze zdj ciem nast pnej grupie. 9. Po trzech przekazaniach ka da grupa analizuje 9 otrzymanych zda i wybiera ich zdaniem najlepsze. Zdania s odczytywane gło no, a zdj cia pokazywane całej klasie. 10. Podsumowanie lekcji i ocena zaanga owania uczniów. 11. Obja nienie pracy domowej. Dla wszystkich: doko czenie w.9 str.49 (przynajmniej 6 zda ). Dla ch tnych: wyszukanie 1-3 zdj (np. z czasopism) i skomentowanie ich przynajmniej 5 zdaniami z wykorzystaniem poznanej konstrukcji (ró ne czasowniki modalne). (Materiał dla uczniów) Group work instructions Every group gets a picture and a diagram with the same number. You are supposed to write 3 sentences about the picture using any past modal structure. The sentences must be written into the diagram. That’s why you must choose one member of the group to be the ‘writer’. (Write your sentences clearly – other students must be able to read them.) After 3 minutes the teacher will clap her hands and shout ‘CHANGE !’ You must pass the picture and the diagram to the next group (clockwise). Therefore you will need one member of the group to be the ‘runner’. There will be 3 changes and then the groups will hopefully have 9 sentences in the diagram. The groups will have another 3 minutes to choose the best, the most interesting, the funniest version and circle it in the diagram. You can correct and change the chosen sentence, or even write your own one. Finally, you will show the picture to the whole class and read the chosen sentence. Have a good time! (Tłumaczenie na j zyk polski) Instrukcja do pracy w grupie – opis metody „633” (modyfikacja metody „635”) Ka da grupa otrzymuje zdj cie i diagram opatrzone tym samym numerem. Waszym zadaniem jest napisanie 3 zda na temat zdj cia przy u yciu konstrukcji modalnej dotycz cej przeszło ci. Zdania musz by wpisane do diagramu, wi c musicie wybra „pisarza” spo ród członków grupy. (Piszcie zdania czytelnie – inni uczniowie musz by w stanie je przeczyta .) Po 3 minutach nauczyciel kla nie w r ce i krzyknie „ZMIANA!” Podajecie wtedy zdj cie z diagramem nast pnej grupie (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Do przekazywania materiałów b dziecie potrzebowa „biegacza” w grupie. Nast pi 3 zmiany, po których ka da grupa otrzyma diagram z 9 propozycjami zda i b dzie miała kolejne 3 minuty na podj cie decyzji, które zdanie jest najlepsze, najciekawsze, najzabawniejsze. Wybrane zdanie powinno by zakre lone na diagramie. Macie prawo poprawi i zmieni wybrane zdanie lub nawet napisa własne. Ostatecznie zaprezentujecie klasie zdj cie i przeczytacie wybrane zdanie. Dobrej zabawy!