Jakie kwiaty spotkamy wiosną?

Transkrypt

Jakie kwiaty spotkamy wiosną?
Scenariusz zajęć dla dzieci sześcioletnich
Opracowała mgr Agnieszka Olek
Temat bloku: Wiosna
Temat zajęcia: Jakie kwiaty spotkamy wiosną? - rozpoznawanie i nazywanie na
podstawie wiersza „Kwiecień” A. Szydłowskiej-Szczecińskiej
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci,
- wdrażanie do swobodnych wypowiedzi,
- utrwalenie poznanych liter.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozwiązać krzyżówkę,
- rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty,
- potrafi segregować kwiaty według kolorów,
- wyróżnia głoskę w nagłosie,
- układa podpisy z nazwami kwiatów pod obrazki.
Formy pracy: zabawa z elementem dramy, krzyżówka, ćwiczenia słownikowe,
ćwiczenia gramatyczne
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- aktywna – uszeregowanie promykowe, prawda – fałsz.
Środki dydaktyczne: obrazki z wiosennymi kwiatami, napisy do czytania:
stokrotka, forsycja, fiołek, narcyz, pierwiosnek, zawilec, żonkil, bratki, jaskry,
krzyżówka z obrazkami, obrazki z porami roku, plansza do zabawy TAK-NIE,
koło o średnicy 20 cm do ułożenia szeregowego.
2
Przebieg zajęcia:
1. Na tablicy przypięty jest list adresowany do dzieci. Nauczycielka prosi
dziecko o wyjęcie listu z koperty, a następnie odczytuje treść listu.
Drodzy Przedszkolacy!
Przesyłam Wam krzyżówkę. Macie do dyspozycji ponumerowane karty z
obrazkami. Po odgadnięciu hasła krzyżówki dowiecie się, kto do Was
napisał. Życzę miłej zabawy.
W
O
R
E
K
P
I
Ł
K
A
S
O
W
A
S
M
O
K
N
A
R
T
Y
A
P
A
R
A
T
Te obrazki to:
1. worek
2. piłka
3. sowa
4. smok
5. narty
6. aparat
2. Rozwiązanie krzyżówki – hasło WIOSNA
3. Na dywanie znajdują się cztery obrazki przedstawiające różne pory roku.
Zadaniem dzieci jest wybranie obrazka, który pasuje do hasła krzyżówki.
3
Ułożenie podpisu do obrazka z rozsypanki literowej. Omówienie obrazka,
na którym znajdują się różne wiosenne kwiaty - ćwiczenia gramatyczne.
4. Nauczycielka nawiązuje do przysłowia „Kwiecień-plecień, bo przeplata
trochę zimy, trochę lata” – próba wyjaśnienia przez dzieci, co to oznacza.
5. Wysłuchanie wiersza „Kwiecień” A. Szydłowskiej-Szczecińskiej
Kwiecień-plecień, to przeplata,
co przeplata?
Ano właśnie...
Kwiecień wcale nie przeplata
ani zimy, ani lata.
Lecz jeżeli wiedzieć chcecie,
to nasz kwiecień wieńce plecie!
Od stokrotek zaczyna –
w białych strzępiastych kryzach,
żółte forsycje wplata,
a dalej –
pachnących fiołków dodaje.
Są tam jeszcze narcyzy, pierwiosnki
i zawilce, żonkile,
ciche bratki
i podbiały i jaskry.
6. Omówienie, jaki mają wygląd i kolor kwiaty w wieńcu kwietniowym,
następnie wybór właściwego obrazka – przypięcie na tablicy wraz z jego
nazwą:
• Stokrotka
• Forsycja
• Fiołek
• Narcyz
• Pierwiosnek
• Zawilec
• Żonkil
• Bratki
• Jaskry
4
7. Zabawa z elementem dramy – „Kwiaty”
Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko z pary to rzeźbiarz, drugie to
„materiał do rzeźbienia”. Zadaniem rzeźbiarza jest wyrzeźbienie kwiatu. Po
skończeniu role odwracają się.
8. Kolory kwiatów – uszeregowanie promykowe
Nauczycielka rozdaje dzieciom obrazki z kwiatami. Zadaniem dzieci jest
ułożenie kwiatów według kolorów.
B
I
A
Ł
Y
FIOLETOWY
CZERWONY
Ż
Ó
Ł
T
Y
9. Podsumowaniem zajęcia będzie utrwalenie nazw kwiatów w oparciu o
metodę TAK-NIE. Nauczycielka przygotowuje zestawy kart z obrazkami
5
kwiatów i pierwszą literą oraz plansze. Dzieci dzielą się na grupy i
rozpoczynają zabawę.
Plansza - arkusz A-4
Przykładowe karty z obrazkami i pierwszą literą:
forsycja - f
pierwiosnek - p
stokrotka - k
zawilec - z
fiołek - l
bratek - b
narcyz - n
tulipan - d
Krokus - r
przebiśnieg - p
TAK
NIE
KARTY
NIE
WIEM
?

Podobne dokumenty