Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z piłki nożnej dla chłopaków

Transkrypt

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z piłki nożnej dla chłopaków
Scenariusz zajęć pozalekcyjnych z piłki nożnej
dla chłopaków Szkoły Podstawowej
Zajęcia pozalekcyjne prowadzone są cyklicznie raz w tygodniu dla chłopaków
szkoły podstawowej klas IV- VI. Celem głównym zajęć jest przygotowanie
uczniów do zawodów i turniejów piłkarskich, w których biorą chętnie udział,
a także współpraca z Gminnym Klubem Sportowym. Grupa w okresie zimowym
ćwiczy w sali gimnastycznej w cieplejsze miesiące na bisku szkolnym.
Temat: Doskonalenie podań i przyjęć piłki oraz strzały na bramkę po podaniu
od kolegi.
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 18 uczniów
Formy pracy: indywidualna, zespołowa frontalna
Przybory: piłki do piłki halowej, pachołki.
Prowadzący: Radosław Rękawiecki
Cel główny: doskonalenie podań i przyjęć piłki zakończone strzałem na bramkę.
Cele operacyjne w zakresie:
Sprawność motoryczna: uczeń kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową,
poczucie przestrzeni oraz rozwija szybką reakcję,
Umiejętności: potrafi dokładnie przyjąć i celnie podać piłkę, dostosować siłę
podania do możliwości współćwiczącego, wykonać strzał na bramkę po podaniu
w ruchu,
Wiadomości: uczeń zna przepisy halowej piłki nożnej, wiek w jaki sposób
przyjąć i podać piłkę, potrafi ocenić miejsce, z którego oddaje strzał na bramkę.
Aspekty wychowawcze: uczeń potrafi: współdziałać w grupie rówieśniczej,
dbać o bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń, stosuje zasadę fairplay w trakcie gry, pełni rolę wspomagającą dla osoby współćwiczącej.
Przebieg zajęć
Zadania do wykonania
Uwagi organizacyjne
Część wstępna
Organizacja zajęć
Powitanie grupy,
sprawdzenie przygotowania,
podanie zadań do wykonania
Rozgrzewka.
Ćwiczenia w ruchu:
Wymachy i krążenia rąk na
przemian, wymachy nóg na
przemian co trzy kroki, skip
A potem C, podskoki na
jednej nodze i obunóż,
przeplatanka raz noga prawa
raz lewa, krok odstawnodostawny najpierw prowadzi
noga prawa potem lewa.
Uczniowie stają w szeregu w
celu odliczenia grupy.
Uczniowie ćwiczą po
obwodzie sali gimnastycznej.
Część główna
Podania piłki w miejscu, raz
prawa noga raz lewa na
przemian także przyjęcie
piłki.
Uczniowie zwracają uwagę
na dokładność podania.
Przyjmują piłkę plewą nogą a
podają prawą i na przemian.
Podział grupy na pary. W
przypadku nieparzystej
liczby ćwiczących, parę
tworzy nauczyciel z
pojedynczym uczniem.
Podania piłki w miejscu z
dodatkowymi czynnościami.
Po podaniu uczeń wykonuje:
przysiad, obrót w wyskoku,
pajac, skip A
Zmiana ćwiczenia
dodatkowego na sygnał
prowadzącego.
Podania piłki w ruchu.
Uczeń prowadzi piłkę do
połowy szerokości sali
podaję piłkę do
współćwiczącego, wraca
truchtem tyłem.
Zwrócić należy uwagę na
obserwację ucznia, który się
cofa.
Podania piłki z obiegnięciem
pachołka.
Uczeń prowadzi piłkę do
połowy szerokości sali,
podaje piłkę, obiega
pachołek, wraca truchtem
tyłem.
W momencie obiegania
pachołka przez jednego
ucznia, drugi zaczyna
prowadzić piłkę.
Zabawa w „ głupiego Jasia”
Zabawa doskonaląca podania
i przyjęcia piłki w kole. W
momencie, gdy uczniowie po
obwodzie koła podają piłkę
między sobą jeden uczę
stojący w środku stara się
przechwycić piłkę. Po
dotknięci piłki przez
środkowego następuje
zmiana podającego, od
którego było podanie.
Podział grupy na trzy
zespoły.
Strzały na bramkę po
podaniu .
Uczniowie prowadzą piłkę w
parach, kończąc strzałem
piłki na bramkę z
określonego miejsca na
boisku.
Powrót do ćwiczeń w parach.
Jedna para oddaje strzał
następna rozpoczyna
ćwiczenie.
Gra szkolna doskonaląca
technikę.
Uczniowie rozgrywają
między sobą mini turniej.
Podział na cztery zespoły.
Część końcowa
Ćwiczenia rozciągające i
uspokajające.
Uczniowie w parach
wykonują ćwiczenia
zaproponowane przez
uczniów.
Korzystamy z propozycji
uczniów.
Zakończenie zajęć.
Sprzątnięcie sprzętu
sportowego. Omówienie
wykonywanych ćwiczeń z
samooceną uczniów.
Uczniowie nie tylko oceniają
siebie ale i współćwiczących.