Konspekt zajęć - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu

Transkrypt

Konspekt zajęć - Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaniu
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
1
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA KLASY II
Temat: Doskonalenie umiejętności chwytów, podań i kozłowania w piłce koszykowej.
Zadanie dodatkowe: Utrwalanie zasad gry „Żywy kosz”
Cele główne zajęć:
Umiejętności: Podania i chwyty piłki w dwójkach.
Podania i chwyty oburącz sprzed klatki piersiowej w zabawach.
Kozłowanie piłki w miejscu, w ruchu prawą i lewą ręką.
Psychomotoryczność: Koordynacja ruchowa, wyczucie siły rzutu.
Wiadomości: Odróżnienie piłki do koszykówki od pozostałych piłek do gier sportowych.
Zasady zdobywania punktów w grach i zabawach przeprowadzonych na lekcji.
Próba samooceny prawidłowego podania i chwytu piłki.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Liczba ćwiczących: 22 dzieci.
Sprzęt: piłki do koszykówki, szarfy, gwizdek
Prowadzący: nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – Alicja Osińska
Tok zajęć
1. Czynności
organizacyjnoporządkowe
2. Część
wstępna
Czas /
Opis zadania, gry, zabawy
liczba
powtórzeń
 przygotowanie
przyborów,
 zbiórka, powitanie,
sprawdzenie obecności i
gotowości do zajęć
 podanie tematu i
zapoznanie uczniów z
zadaniami zajęć
 pokaz różnych piłekrozmowa na temat do
jakich gier zespołowych
służą
Zabawa orientacyjnoporządkowa „zbiórka w
szeregu”- ćwiczący na
wyznaczonym terenie poruszają
się w truchcie na sygnał
(gwizdek, klaśnięcie) i komendę
ustawiają się w szeregu;
 dwa razy wg wysokości
ciała dziewczynkichłopcy;
 dwa razy wg wysokości
ciała chłopcydziewczynki
Rozgrzewka z piłkami:
2 min
Uwagi
Uczniowie ustawieni są w
dwuszeregu.
Przypomnienie zasad
bezpieczeństwa.
Zachęcanie uczniów do
aktywnego udziału w
zajęciach.
5 min
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
ćwiczący idąc gęsiego pobierają
kolejno piłki do koszykówki;
 przechodzą do marszu po
obwodzie sali, piłka
trzymana oburącz :
 wznosy rąk przodem w
górę,
 krążenia przed sobą
oburącz w prawą stronę,
(lewą stronę),
 piłka trzymana pod lewą
pachą- krążenie do
przodu prawą ręką,
 piłka trzymana pod
prawą pachą- krążenie do
przodu lewą ręką,
 krok dostawny w prawą
stronę, piłka trzymana
nad głową,
„Berek z piłką”- uciekający
poruszają się po sali bez piłek.
Uczeń goniący kozłuje piłkę
starając się dotknąć ręką
uciekających uczniów. Berka
można przekazać tylko ręką,
która w danym momencie nie
kozłuje piłki. Uczeń dotknięty
zamienia się rolą z goniącym.
3. Część
główna
Ćwiczenia
podań i
chwytów piłki
Ustawienie w parach (jedna
piłka na parę)
podania piłki oburącz znad
głowy,
 podania oburącz przed
klatki piersiowej,
 podania jednorącz prawą
i lewą ręką,
 podanie do partnera
oburącz sprzed klatki
piersiowej kozłem, bieg
za piłką, obiegnięcie
współćwiczącego i
powrót na miejsce.
Partner po złapaniu piłki
kozłuje ją w miejscu
lewą i prawą ręką
czekając na powrót
podającego na miejscegdy to nastąpi podaje
5 min
8 min
Ćwiczący stoją
w dwuszeregu przodem do
siebie w odl. 3 kroków i 2
kroków w rzędzie.
2
Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Lubaniu
piłkę oburącz kozłem
sprzed klatki piersiowej i
wykonuje takie samo
zadanie jak
współćwiczący
Gra do „5 podań”. Grę należy
przeprowadzić w kilku
zespołach.
Ćwiczenia z
kozłowaniem
piłki w
różnych
pozycjach
20 min
Kozłowanie piłki:
 kozłowanie w miejscu
prawą i lewą ręką,
 kozłowanie w miejscu ze
zmianą tempa (nisko,
wysoko),
 kozłowanie w
półprzysiadzie,
 poruszanie się krokiem
dostawnym w lewo,
kozłując piłkę ręką prawą
i odwrotnie,
 podskoki obunóż w rytm
piłki kozłowanej prawą i
lewą ręką na zmianę,
 kozłowanie slalomem
Należy zwrócić uwagę na
bezpieczeństwo –
uczniowie nie mogą się
zderzyć.
Należy zwrócić uwagę na
dokładność podania piłek.
Pokaz kozłowania w
postawie wysokiej, stanie
na ugiętych nogach. Ręka
wolna osłania piłkę przed
przeciwnikiem.
Gra „Żywy kosz” –
doskonalenie podań i chwytów
piłki w ruchu
3. Część
końcowa
Ćwiczenia
uspokajające
oraz
porządkowe
Marsz we wspięciu, ramiona
przodem w górę – wdech, marsz
zwykły, ramiona bokiem w dół –
wydech.
Zbiórka, omówienie zajęć,
wyróżnienie uczniów aktywnie
pracujących, pożegnanie.
5 min
Zachęta do dalszych
ćwiczeń
3