Scenariusz zajęć dla Klas 1-3 gimnazjum akcja “Sprzątanie Świata

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla Klas 1-3 gimnazjum akcja “Sprzątanie Świata
Scenariusz zajęć dla
Klas 1-3 gimnazjum
akcja “Sprzątanie Świata” 2015
ZS Nr 3 w Legionowie
Adresat zajęć: uczniowie klas 1-3 gimnazjum
Cel ogólny: Uczeń wie na czym polega właściwa segregacja śmieci i recykling, zna formy
ochrony środowiska w wymiarze globalnym i lokalnym, dysponuje wiedza nt akcji
„sprzątanie świata”
Cele operacyjne - uczeń:
- wie czym są odpady,
- wymienia następstwa zaśmiecania środowiska,
- wie jak można przeciwdziałać nadmiernemu wytwarzaniu odpadów w gospodarstwie
domowym, wymienia przykłady właściwego postępowania,
- wyjaśnia jak prawidłowo segreguje się odpady,
- wyjaśnia znaczenie słowa „recykling”,
- wie w jaki sposób przebiega recykling odpadów,
- zna ekoznaki związane z recyklingiem.
Metody: pogadanka, dyskusja, praca zespołowa, burza mózgów
Przedmiot: godzina wychowawcza
Efekt ekologiczny: Uczeń wie jakie zagrożenie stanowi dla środowiska nadmierne
wytwarzanie odpadów i jak przeciwdziałać temu zjawisku.
Użyte środki dydaktyczne: pogadanka, prezentacja Power Point, kartki papieru, długopisy
Przebieg zajęć
1. Powitanie
2. Przedstawienie tematu zajęć
3. Prowadzący pyta uczniów na czym polega akcja pt. „Sprzątanie Świata” i jaki jest jej
cel.
Akcja „Sprzątanie Świata”:






Powstała w 1989 r. w Australii.
Wymyślił ją żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, zmobilizował on wtedy do posprzątania
społecznie Zatoki Sydnejskiej 40 tys osób.
Rozszerzyła się na inne kraje.
Do Polski dotarła w 1994 roku za sprawę mieszkającej w Australii Miry
Stanisławskiej - Meysztowicz.
W naszym kraju koordynuje ją fundacja „Nasza Ziemia” (http://www.naszaziemia.pl).
W 2007 roku w akcji w Polskie wzięło udział 1.107.354 uczestników (dane wg
fundacji „Nasza Ziemia).
Cel:



uświadomienie społecznej odpowiedzialności za wygląd naszej okolicy,
działania w imieniu wspólnego dobra,
poprawa jakości życia lokalnej społeczności.
4. Czy uczniowie wiedzą w jaki sposób ich szkoła dba o ochronę środowiska? (np. zbieranie
makulatury, nakrętek, zużytych baterii, telefonów komórkowych, optymalne wykorzystanie
sprzętów elektrycznych/elektronicznych, programy edukacyjne dot. ekologii, lekcje biologii)
5. Prowadzący prosi uczniów o wyjaśnienie słowa „śmieci (odpady)”
Śmieć (odpad) to przedmiot, rzecz, która jest już zużyta, zepsuta lub która jest nam już
niepotrzebna lub która nie może już spełniać swojej funkcji.
Prowadzący tłumaczy uczniom, że nie każda rzecz, która nam jest już niepotrzebna musi stać
się odpadem i że zawsze przed wyrzuceniem jakiejkolwiek rzeczy trzeba się zastanowić czy
na pewno jej miejsce jest w koszu, czy można ją wykorzystać ponownie.
6. Prowadzący podaje uczniom długi okres rozpadu w glebie, na kartce/tablicy zapisujemy
przykłady:

kartka papieru A5 → 3 - 5 miesięcy





owoce i warzywa → 3 - 12 miesięcy
guma do żucia → 5 lat
puszka aluminiowa → 400 lat
butelka plastikowa → 800 lat
butelka szklana → 4000 lat
7. Zajęcia w grupie:
Prowadzący dzieli uczniów na grupy i prosi by na kartkach napisali swoje propozycje
w jaki sposób mogą ograniczyć wytwarzanie odpadów we własnym gospodarstwie
domowym. Następnie grupy kolejno przedstawiają swoje propozycje pozostałym uczniom.
Przykładowe odpowiedzi:









Korzystniej z opakowań wielokrotnego użytku.
Wybieranie produktów, które nie mają zbędnych opakowań.
Nie korzystanie z jednorazowych reklamówek.
Zamiast jednorazowych baterii kupowanie akumulatorków.
Używanie przedmiotów tak długo jak tylko jest to możliwe.
Oddawanie niepotrzebnych rzeczy np. książki, płyty, stary sprzęt AGD,
RTV potrzebującym osobom np. do domów dziecka, PCK.
Wybieranie produktów, które nadają się do wielokrotnego użytku.
Unikanie opakowań jednorazowych.
Segregacja śmieci.
8. Prowadzący wyjaśnia uczniom zasadę 3 R i znaczenie słowa recykling:
ZASADA 3 R = REDUCE + REUSE + RECYCLE
REDUCE - ograniczaj powstawanie odpadów
REUSE - używaj ponownie
RECYCLE - odzyskuj
Recykling - przetwarzanie odpadów, ponowne użycie ich surowców do produkcji nowych
tworzyw.
9.Prowadzący prosi uczniów by podali jakie opakowania należy wyrzucać, a których nie
powinno się wrzucać do odpowiednich kontenerów do selektywnej zbiórki odpadów i w
razie potrzeby uzupełnia ich wypowiedzi.
a) Szkło – kolorowe (pojemniki zielone), bezbarwne (pojemniki białe):
Wrzucamy:
o

butelki po napojach, żywności, kosmetykach
słoiki
Nie wrzucamy:
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
szkła płaskiego (luster, szyb okiennych i samochodowych – mają inna
temperaturę topnienia)
szklanek
kieliszków
szkła żaroodpornego
szkła okularowego
żarówek
reflektorów
ekranów i lamp telewizyjnych
lamp neonowych, fluorescencyjnych, rtęciowych
doniczek, witraży
b) Papier (pojemniki niebieskie):
Wrzucamy:








gazety
czasopisma
katalogi
prospekty
papier szkolny, biurowy, pakowy
kartony
tekturę
książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami
Nie wrzucamy:






zabrudzonego, tłustego papieru
papieru z folią np. kopert z okienkami adresowymi, kopert ochronnych
papieru termicznego
pieluch, podpasek i innych artykułów higienicznych
worków po cemencie
tapet

tektury powlekanej tworzywem sztucznym np. kartonów po napojach, mleku
c) Plastik (pojemniki żółte):
Wrzucamy:




zgniecione i zakręcone butelki po napojach, płynach do mycia naczyń
plastikowe worki, reklamówki
plastikowe koszyki po owocach
plastikowe opakowania po żywności
Nie wrzucamy:








zabawek
butelek i pojemników z zawartością
butelek i pojemników po olejach spożywczych, silnikowych lub chłodniczych
opakowań po lekach
sprzętu AGD
styropianu
pojemników po wyrobach garmażeryjnych
pojemników po środkach owado- i chwastobójczych
d) Metal (pojemniki żółte):
Wrzucamy:





puszki po napojach
puszki po konserwach
drobny złom żelazny
metale kolorowe
kapsle
Nie wrzucamy:



opakowań po aerozolach
puszek po farbach
baterii
5. Odpady organiczne (kompostownik):
Wrzucamy:
o
odpady organiczne pochodzące z gospodarstwa domowego np.:
- obierki
- resztki pokarmu
- fusy z kawy i herbaty
- skorupki od jajek
- odpady z ogrodu np.:
- wyrwane chwasty
- opadłe liście
- ścięta trawa
Nie wrzucamy:
o
o
mięsa
resztek potraw ostro przyprawionych
Prowadzący przypomina uczniom, że wyrzucane opakowania powinny być puste, czyste
i zgniecione, wyjaśnia także, że niektóre odpady tzw. niebezpieczne muszą być oddawane do
specjalnej utylizacji i nie wolno ich wyrzucać do śmietników:
o
o
o
o
elektrośmieci - zużyty, przestarzały, zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny
przeterminowane lekarstwa
odpady medyczne
azbest
10.Prowadzący pyta uczniów czy wiedzą co to są ekoznaki i co one oznaczają:
Nie testowane na zwierzętach
Zgodne z normami Unii Europejskiej
Rolnictwo ekologiczne (Unia Europejska)
Opakowanie nadaje się do recyklingu
Niskie zużycie energii i łatwy recykling
Błękitny Anioł (Niemcy)- wyprodukowano z poszanowaniem środowiska
Łabędź (Skandynawia) – wyprodukowano z poszanowaniem środowiska
Drewno z lasów zarządzanych ekologicznie
11. Podsumowanie i zakończenie:
1. Podsumowanie wiadomości.
2. Burza mózgów na temat tego jak my sami w naszych domach,
podwórkach, szkole, parkach możemy dbać o środowisko. Podział na
globalną i lokalną ochronę środowiska np. oszczędzanie prądu, wody,
segregacja śmieci, zbieranie makulatury, promowanie ekologii w
sieciach społecznościowych – skala globalna, lokalna – uprzątanie
najbliższej okolicy, reagowanie na postawy niekorzystnie wpływające
na środowisko, dbanie o infrastrukturę związaną z segregacją śmieci,
3. Tworzymy kodeks etyczny współczesnego człowieka – zapis na dużej
kartce papieru
4. Odpowiedź na pytania uczniów, pożegnanie

Podobne dokumenty