MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 29 W PŁOCKU Scenariusz zajęcia

Transkrypt

MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 29 W PŁOCKU Scenariusz zajęcia
MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 29 W PŁOCKU
Scenariusz zajęcia
Data: 13.02.2014r.
TEMAT: „Sukces Janka Meli”
Dzieci 5-6 letnie
Prowadząca: Dorota Wawrowska
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
rozumie konieczność zachowania szczególnej ostrożności w kontakcie z
elektrycznością
przekonuje się, że wiara w sukces i marzenia mogą dawać siłę do działania
wie, że dzięki sprawności fizycznej można pokonać wszelkie trudności
przekonuje się, że osoba niepełnosprawna może być aktywna i sprawna fizycznie
rozumie znaczenie słowa tolerancja
METODY: pokaz, rozmowa
FORMY: z całą grupą
POMOCE DYDAKTYCZNE: zdjęcia Janka Meli i Marka Kamińskiego z przygotowań i wyprawy
na biegun, fragment filmu i wywiad z Jankiem Melą, sprzęt RTV.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa integracyjna Wszyscy są, witam was.
2. Opowiadanie nauczycielki przy zestawie zdjęć Janka Meli: trzynastoletni Janek w
czasie deszczu wszedł do budki transformatorowej i doznał porażenia prądem. Na
skutek wypadku chłopak stracił jedną rękę i nogę. Życie Janka bardzo się zmieniło –
zamiast czerpać radość z bycia nastolatkiem musiał zrezygnować z planów, szkoły i
marzeń. Jego rehabilitacja trwała bardzo długo. Okazało się, że nowoczesna proteza
pomogła by chłopcu w normalnym funkcjonowaniu. Jednak jej koszt znacznie
przekraczał możliwości finansowe rodziców Janka. Z pomocą przyszedł polarnik
Marek Kamiński, który zaproponował wręcz nieprawdopodobną wyprawę jego i
niepełnosprawnego Janka na Biegun Północny. Taka wyprawa mogłaby przynieść
rozgłos i pomóc w zbiórce funduszy na protezę dla chłopca. Jak jednak można dotrzeć
na biegun z kilkunastoletnim chłopcem po ciężkim wypadku? Czy taka wyprawa jest w
ogóle możliwa? Czy można narażać Janka na niebezpieczeństwo, zabierać w podróż,
gdzie panują silne mrozy, porywiste wiatry i trzeba być bardzo silnym i sprawnym,
zdrowym człowiekiem by się tam dostać? Jeszcze nikt na świecie tego nie dokonał. Te
wszystkie pytania dręczyły polarnika, ale Janek Mela był zdecydowany i
zdeterminowany – chciał zdobyć Biegun Północny. Aby tego dokonać Jaś musiał
przejść trening fizyczny pod okiem specjalistów. Musiał nabrać sił i odporności.
Pomimo braku nogi i ręki musiał nauczyć się pływać, jeździć na nartach. Wymagało to
od niego bardzo ciężkiej pracy fizycznej i wielu ćwiczeń. Po dwóch latach
przygotowań ekspedycja ruszyła. Pod kołem biegunowym napotkali na bardzo ciężkie
warunki atmosferyczne. Czekali na poprawę pogody. Mieli do przejścia 70 km w
bardzo trudnych warunkach i zapasy żywności tylko na 10 dni. Dzięki sile woli,
determinacji, marzeniom, a przede wszystkim wcześniejszym treningom Janek Mela
dotarł do celu. Został najmłodszym zdobywcą bieguna na świecie.
3. Oglądanie zdjęć.
4. „Sport to zdrowie” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych
Marsz sportowców- dzieci maszerują parami po kole w rytm muzyki. Na polecenie
nauczycielki ustawiają się przed nią. Na hasło: Do widzenia dzieci odsuwają się od
siebie i siadają w dwóch rzędach twarzą zwrócone do siebie.
Piłka nożna- ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i precyzji ruchów. Dzieci
precyzyjnie prowadzą piłkę między pachołkami i podają koledze.
Bieg przełajowy- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Bieg z przeszkodami, dzieci
przeskakują przez obręcze.
Pływanie- ćwiczenie mięśni grzbietu. Dzieci w leżeniu przodem wykonują nogami
nożyce pionowe, ręce pracują, jak przy pływaniu żabką.
Kolarstwo- ćwiczenie mięśni brzucha. Dzieci w leżeniu na plecach naśladują
energiczne pedałowanie na rowerze.
Łyżwiarstwo figurowe- ćwiczenia stóp. Dzieci stają we wspięciu na palcach na
woreczkach i starają się naśladować ruchy jazdy na łyżwach. Na hasło: piruet
obracają się wokół własnej osi.
Ćwiczenia wyciszające przy muzyce
Scenariusz opracowała: Dorota Wawrowska

Podobne dokumenty