Rytmika dzieci 6 letnie

Transkrypt

Rytmika dzieci 6 letnie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH
DZIECI 6 LETNIE
ZAJĘCIA – „WIOSENNY BAL”
Cele ogólne:
 Nauka piosenki metodą ze słuchu;
 Wyrabianie poczucie metrycznego i rytmicznego;
 Kształtowanie słuchu z zastosowaniem zabaw tematycznych związanych z nadejściem wiosny;
 Rozwijanie aktywności twórczej.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi:
 Zaśpiewać zwrotkę piosenki;
 Poruszać się zgodnie z rytmem melodii;
 Odróżniać rejestry wysokie, średnie i niskie;
 Wyrazić rysunkiem melodię.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauka piosenki „Wiosenny bal” piosenka angielska, słowa polskie J. Mackiewicz – dzieci słuchają
nagrania, następnie uczą się śpiewać zwrotkę piosenki. Nagranie 1.
2. Zabawa taneczna do piosenki – dzieci dobierają się parami i stają na obwodzie koła. Podają sobie
szeroko rozsunięte ręce. Przy melodii zwrotki tańczą bocznym cwałem w prawą stronę. Wraz z
zakończeniem zwrotki zatrzymują się i wykonują następujące ruchy: „Dili, Dili, Dili, Dili i komary dwa” –
trzymając się nadal za ręce wyciągają raz prawą, raz lewą w przód (ruch jak przy wyciąganiu ubranej
bielizny); „Oj, Dili, Dili, Dili, Dili, Dili, Dili, da” – klaszczą na przemian w swoje ręce partnera. Gdy dzieci
opanują opisane wyżej ruchy, które powtarzają się podczas całej piosenki, dołącza do nich „orkiestra”: dwa
„chrabąszcze” grające na tamburynach, dwa „świerszcze” z trójkątami, dwa „komary” z trójkątami,
„pszczółka” grająca na małych talerzykach. Instrumenty odzywają się tylko przy słowach „Dili, Dili..” – za
pierwszym razem grają tamburyny, przy drugim refrenie trójkąty, przy trzecim talerzyki, podczas ostatniego
refrenu grają wszystkie instrumenty. Nagranie 1.
3. Zabawa ruchowa z elementami naśladownictwa – dzieci ustawiają się w dużym kole i podają
sobie ręce. I zwrotka – tańczą bocznym cwałem w prawą stronę; refren – zatrzymują się i naśladują grę na
bębnie lub na fortepianie; II zwrotka – podają sobie ręce i tańczą bocznym cwałem w lewą stronę; refren –
zatrzymują się i naśladują grę na skrzypcach lub na flecie; III zwrotka – ośmioma małymi podskokami
cofają się pod ściany, następnie obracają się w miejscu dookoła trzymając palce prawej ręki w górze i
naśladując falistym ruchem lot pszczoły; refren- naśladują grę na dowolnych instrumentach. Nagranie2.
4. Zabawa rytmiczna „Wiosenny spacer” – dzieci wybrały się do przedszkolnego ogródka na
wiosenny spacer. Nauczyciel rozkłada na sali kolorowe krążki. Akompaniament ćwierćnutowy oznacza, że
świeci słońce. Wówczas dzieci spacerują między kolorowymi kwiatkami. Akompaniament ósemkowy
oznacza (grany na dzwonkach) oznacza, że zaczął padać wiosenny deszcz. Dzieci biorą do rąk jeden krążek,
który w tej zabawie będzie zastępował parasolkę i trzymając go nad głową, biegają na palcach. Gdy wyjdzie
słońce dzieci odkładają krążki i znów spacerują po ogrodzie. Nagranie 3 i 4.
5. Zabawa uwrażliwiająca na zmiany dynamiczne „Ptaki i wiosenny wiatr” – dzieci są ptakami.
Gdy wieje lekki wietrzyk, ilustrowany cichym akompaniamentem ptaszki delikatnie fruwają między
drzewami. Coraz głośniejszy akompaniament to sygnał dla ptaszków, że wiatr staje się silniejszy i będą
musiały fruwać coraz szybciej, aby uciec przed ulewą. Gdy muzyka ponownie cichnie, ptaszki fruwają
wolniej i spokojniej. Na głośny akord zagrany w basie ptaszki kucają i zakrywają głowy rączkami –
błyskawica. Zabawę powtarzamy od początku. Nagranie 5.
6. „Echo rytmiczne” – zabawa polegająca na wiernym odtwarzaniu przez dzieci krótkich motywów
rytmicznych podawanych przez nauczycielkę. W przykładach rytmicznych do „echa” może być
wykorzystane: klaskanie, tupanie, pstrykanie palcami, uderzanie dłońmi o kolana.
7. Zabawa inhibicyjno – incytacyjna – dzieci maszerują pojedynczo po okręgu koła, na hasło słowne
„dwa”, „trzy”, „cztery”, „pięć” dzieci wykonują tyle samo kroków do tyłu, po czym maszerują w przód.
Nagranie 6.
8. Zabawa oddechowa „Dmuchawce” – podczas akompaniamentu w rytmie ćwierćnut dzieci
poruszają się w różnych kierunkach po całej sali. Gdy nastąpi przerwa w muzyce, dzieci zatrzymują się,
zrywają jeden kwiatek i naśladują zdmuchiwanie nasionek dmuchawca. Nagranie 7.
9. Układ taneczny – „La Copa de la Vida” – nagranie 20.
10. Relaksacja – nagranie 8 i 9.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH
ZAJĘCIA – „WIOSENNY BAL” cz. 2
Cele ogólne:
 Nauka piosenki metodą ze słuchu;
 Wyrabianie poczucie metrycznego i rytmicznego;
 Kształtowanie słuchu z zastosowaniem zabaw tematycznych związanych z nadejściem wiosny;
 Rozwijanie aktywności twórczej.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi:
 Zaśpiewać zwrotkę piosenki;
 Poruszać się zgodnie z rytmem melodii;
 Odróżniać rejestry wysokie, średnie i niskie;
 Wyrazić rysunkiem melodię.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauka piosenki „Wiosenny bal” piosenka angielska, słowa polskie J. Mackiewicz – dzieci słuchają
nagrania, następnie uczą się śpiewać zwrotkę piosenki. Nagranie 1.
2. Zabawa taneczna do piosenki – dzieci dobierają się parami i stają na obwodzie koła. Podają sobie
szeroko rozsunięte ręce. Przy melodii zwrotki tańczą bocznym cwałem w prawą stronę. Wraz z
zakończeniem zwrotki zatrzymują się i wykonują następujące ruchy: „Dili, Dili, Dili, Dili i komary dwa” –
trzymając się nadal za ręce wyciągają raz prawą, raz lewą w przód (ruch jak przy wyciąganiu ubranej
bielizny); „Oj, Dili, Dili, Dili, Dili, Dili, Dili, da” – klaszczą na przemian w swoje ręce partnera. Gdy dzieci
opanują opisane wyżej ruchy, które powtarzają się podczas całej piosenki, dołącza do nich „orkiestra”: dwa
„chrabąszcze” grające na tamburynach, dwa „świerszcze” z trójkątami, dwa „komary” z trójkątami,
„pszczółka” grająca na małych talerzykach. Instrumenty odzywają się tylko przy słowach „Dili, Dili..” – za
pierwszym razem grają tamburyny, przy drugim refrenie trójkąty, przy trzecim talerzyki, podczas ostatniego
refrenu grają wszystkie instrumenty. Nagranie 1.
3. Zabawa ruchowa z elementami naśladownictwa – dzieci ustawiają się w dużym kole i podają
sobie ręce. I zwrotka – tańczą bocznym cwałem w prawą stronę; refren – zatrzymują się i naśladują grę na
bębnie lub na fortepianie; II zwrotka – podają sobie ręce i tańczą bocznym cwałem w lewą stronę; refren –
zatrzymują się i naśladują grę na skrzypcach lub na flecie; III zwrotka – ośmioma małymi podskokami
cofają się pod ściany, następnie obracają się w miejscu dookoła trzymając palce prawej ręki w górze i
naśladując falistym ruchem lot pszczoły; refren- naśladują grę na dowolnych instrumentach. Nagranie 2.
4. Zabawa inhibicyjno – incytacyjna „Żuczek” – dzieci zostają zamienione w żuczki. Podczas
wesołego, skocznego akompaniamentu małe robaczki poruszają się podskokami po całej Sali. Na przerwę w
muzyce dzieci szybko się zatrzymują i kładą na plecach. Leżąc w tej pozycji, poruszają rękami i nogami,
mówiąc „bz, bz, bz”. Gdy powróci skoczny akompaniament, dzieci wstają i skaczą wesoło. Nagranie 10.
5. Zabawa ruchowa „Chrabąszcze” – podczas tej zabawy dzieci będą naśladowały marsz
chrabąszczy. Wszystkie dzieci ustawiają się w szeregu jedno obok drugiego. Gdy zagra akompaniament,
chrabąszcze rozpoczynają marsz wzdłuż Sali. Kiedy dzieci usłyszą cichy dźwięk zagrany na trójkącie,
zatrzymują się i kucają (chrabąszcze zasnęły). Powrót akompaniamentu bębenka zaprasza chrabąszcze do
dalszego marszu. Na sygnał rytmiczny dzieci się przewracają i naśladują ruchy zawiązywania sznurówek –
chrabąszcze zapomniały zawiązać butów i przewróciły się na ziemię. Nagranie 11 i 13.
6. Zabawa dynamiczna „Świerszcze” – dzieci stoją w rozsypce twarzą zwrócone do nauczyciela.
Podczas akompaniamentu pp (bardzo cicho) świerszczyki śpią – dzieci skulone kucają w dowolnym miejscu
Sali. Przy zmianie muzyki kolejno n p (cicho), mf (średnio głośno) dzieci się wolno prostują – świerszcze
budzą się ze snu. Gdy akompaniament jest zagrany f (głośno), powoli podnoszą ręce. Kiedy osiągnie on
punkt kulminacyjny i będzie grany ff (bardzo głośno) – ujmują w ręce skrzypce i grają na nich wiosenny
koncert. Przy kolejnych zmianach dynamiki na f, mf, p – dzieci chowają skrzypce i wolno pochylają się, a
potem zasypiają. Zabawę powtarzamy.
7. Improwizacja ruchowa do utworu Vivaldiego „Wiosna” – dzieci naśladują ruchem melodię,
następnie swoje odczucia wyrażają w formie plastycznej, słuchając utworu. Nagranie 12. Klasyka
Początek wiosny nagranie 14.
8. Własne melodie do tekstu – nauczyciel improwizuje melodię do wierszyka „Wąż”, za każdym
razem zmieniając ją. Po chwili, kiedy już dzieci zapamiętają tekst, śpiewają kolejno własne melodie do słów
wierszyka: „Och! Ja jestem biedny wąż. Tak się muszę kręcić wciąż. Ogon znika tu i tam. Powiedz jak go
złapać mam?”.
9. Układ taneczny – „La Copa de la Vida” – nagranie 20.
10. Relaksacja – nagranie 8 i 9.