ZADANIE NAUCZYCIELA W MODULE III (dla chętnych)

Transkrypt

ZADANIE NAUCZYCIELA W MODULE III (dla chętnych)
KONSPEKT LEKCJI
Autor:
Anna Wygaś
Przedmiot/ rodzaj zajęć: przyroda
Klasa: IV
Temat lekcji: Poznajemy choroby zakaźne.
Wymagania z podstawy programowej (wraz z numeracją):
Zna czynniki wywołujące choroby zakaźne odniesienie do podstawy progr. 9.1
Umie dobrać objawy do opisów choroby (9.1)
Zna zachowania zapobiegające zakażeniu (9.1)
Wie, na czym polega odporność na niektóre choroby zakaźne i dlaczego nie należy
odwiedzać chorych na te choroby(9.1)
Cele uczenia się ucznia:
Uczeń:
-zna przyczyny chorób zakaźnych i drogi
wnikania zarazków
-podaje objawy towarzyszące chorobom
zakaźnym
- wymienia sposoby zapobiegania
chorobom zakaźnym
- omawia sposoby postępowania w
przypadku chorób zakaźnych
-wyjaśnia istotę działania szczepionek
-rozumie i omawia rolę higieny w
zachowaniu zdrowia
Kryteria sukcesu dla ucznia:
Uczeń:
-będzie znał przyczyny występowania chorób
zakaźnych i sposoby wnikania wirusów i bakterii
do organizmu, dzięki temu będzie potrafił
zminimalizować możliwość zachorowania
-wie jak zapobiegać chorobom i stosuje (
szczepienia,
dbanie o higienę, unikanie kontaktu z chorymi z
krwią innych, ze zwierzętami, częste mycie rąk ,
mycie spożywanych warzyw itp.)
- umie rozpoznać niektóre choroby zakaźne
- rozumie rolę szczepionek i ich działanie
Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów:
Znają pojęcia wirus, bakteria.
Znają niektóre choroby i ich objawy z autopsji.
Narzędzia TIK, które zamierzam wykorzystać na tej lekcji oraz cel ich zastosowania:
Prezentacja multimedialna bakterie i wirusy drobnoustroje chorobotwórcze (obrazy
zarazków , drogi wnikania do organizmu, wywoływane choroby, objawy, ), film z Multibooka
Jak dochodzi do zarażenia się i jak temu zapobiegać. Tablica interaktywna, laptop.
Zastosowany zestaw TIK pomógł mi przedstawić w miarę prosty, atrakcyjny i dostosowany
dla uczniów kl. IV materiał, uczniowie nie tylko mogli przeczytać, usłyszeć, ale też zobaczyć
omawiane zagadnienie. Bez tych pomocy lekcja by opierała się na podręczniku i byłaby
tradycyjnymi metodami prowadzona.
Przebieg lekcji – aktywności uczniów prowadzące do osiągnięcia celów lekcji:
Po krótkim wprowadzeniu, zaprezentowałam uczniom przygotowaną prezentację na temat ,
wirusów i bakterii. Jak wyglądają, jakie wywołują choroby i jakie są ich objawy.
Uczniowie poznają choroby bakteryjne: salmonellozę, anginę, tężec, boreliozę oraz
wirusowe: grypa, ospa wietrzna, zapalenie wątroby, wścieklizna.
Po omówieniu obejrzanego materiału przedstawiłam film umieszczony w multibooku
„Tajemnice przyrody ,”o tym jak dochodzi do zakażenia i jak go unikać i zapobiegać.
Po omówieniu przedstawionego filmu, w części podsumowującej uczniowie wypełniają kartę
pracy indywidualnie.
Sposób podsumowania lekcji z uwzględnieniem celów:
Karta pracy zawiera 4 kolumny. W pierwszej są wypisane nazwy poznanych chorób
wirusowych i bakteryjnych, w drugiej przyczyny wystąpienia choroby, w trzeciej objawy
choroby, a w czwartej jak zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zadaniem uczniów jest
uzupełnienie wolnych pól. Od ilości poprawnych odpowiedzi uzależniona jest ocena.
Praca domowa (do wyboru): Uzupełnić w zeszycie ćwiczeń zadanie 1, 2, 3, 4. str. 41-43

Podobne dokumenty