Konspekt zajęć Temat : Budowanie pozytywnej samooceny.

Transkrypt

Konspekt zajęć Temat : Budowanie pozytywnej samooceny.
Konspekt zajęć
Temat : Budowanie pozytywnej samooceny.
Cele :
1. Kształtowanie pozytywnej samooceny.
2. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania swoich mocnych stron.
3. Budzenie i umacnianie pozytywnego obrazu samego siebie.
4. Budowanie wzajemnej życzliwości i umacnianie więzi koleżeńskich w grupie.
Przewidywane osiągnięcia :
1. Uczeń określa swoje mocne strony.
2. Kształtuje poczucie własnej wartości.
3. Jest życzliwy, koleżeński i przyjacielski.
4. Zacieśnia więzi z grupą.
Metody pracy:
- burza mózgów,
- gry dydaktyczne,
- mini dyskusja
Środki dydaktyczne :
- arkusz szarego papieru, kartki, kredki.
Formy pracy :
- indywidualna,
- grupowa
Przebieg zajęć :
Część wstępna :
Powitanie w kręgu uczestników zajęć. Każdy uczestnik przedstawia się dodając do tego jedną
ze swych umiejętności.
Zabawa pt. „Żywe ogniwa”.
Dziecko wybrane przez nauczyciela na pierwsze żywe ogniwo woła kolejne dziecko z grupy,
które ma fizycznie coś z nim wspólnego. Druga osoba trzyma pierwszą za rękę, a następnie
woła trzecią, która ma coś z nim/nią wspólnego, zabawa jest kontynuowana aż do ostatniego
uczestnika zabawy.
Pogadanka na temat cech wspólnych oraz różnorodności podobieństw.
Część zasadnicza :
Na szarym papierze zostaje odrysowana sylwetka jednego z uczestników, następnie grupa
wspólnie ustala : „głowa potrafi…”, „ręce potrafią …”itd. Dzieci uświadamiają sobie swoje
psychiczne oraz fizyczne możliwości.
Gra pt. „Mój herb”.
Każdy grający wyrysowuje kształt tarczy na kartce papieru, następnie dzieli tarczę na cztery
sekcje i wyrysowuje różne symbole/obrazy w każdej sekcji , mające pokazać :
• Moje szczególne talenty i umiejętności.
• Szczególni ludzie w moim życiu.
• Moje szczególne miejsce.
• Czas, z którego byłem najbardziej dumny/moje ważne osiągnięcia.
Rozmowa prowadzącego z grupą o podobieństwach i różnicach między tarczami;
o
osiągnięciach, talentach i umiejętnościach; stara się odpowiedzieć na pytanie : jak trudne lub
jakie łatwe było wymyślenie pozytywnych rzeczy do umieszczenia na swojej tarczy?
Część końcowa :
Grupa wymyśla motto dla siebie i dla grupy na cały rok. Podsumowanie zajęć - jak ważne dla
Ciebie były te zajęcia, czy dowiedziałeś się czegoś więcej o sobie, czy było warto.
Podziękowanie za udział w zajęciach.