Scenariusz – OCZEKUJEMY ŚW. MIKOŁAJA

Transkrypt

Scenariusz – OCZEKUJEMY ŚW. MIKOŁAJA
Scenariusz zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Nauczyciel: …
Data: 03.12.2014
Temat kompleksowy: Oczekujemy Świętego Mikołaja.
Temat dnia: Pomocnicy Świętego Mikołaja.
Cel obserwacji: Umiejętność wprowadzania i egzekwowania przestrzegania zasad warunkujących
bezpieczeństwo
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa (VI/5)
- kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów według cechy jakościowej (IV/1,2,3)
- aktywizowanie dzieci do czynnego udziału w zajęciach poprzez zabawy o zróżnicowanych formach
aktywności (I/1,2 V/3,4 VIII/1,3 XIV/2,3)
Pomoce dydaktyczne:
Obrazek przedstawiający św. Mikołaja, materiał, list od św. Mikołaja, płyta CD z nagraniem melodii
„Sanna” i muzyki relaksacyjnej, worek z zabawkami: autami, misiami i klockami, 3 kosze na zabawki,
janczary, gazeta, 4 sylwety reniferów, 4 kosze, śnieżynki w 3 kolorach: żółty, biały, niebieski,
3 odpowiednio oznaczone pojemniki.
Literatura:
1. Sławomira Załęska, Joanna Rumińska, Pakiet Księga uśmiechu. Trzylatek, 2007
2. Tokarska E. Kopała J., Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego.
3. Gorajska B., Golc M., Stańczyk M., A ja rosnę i rosnę. Trzylatek. Przewodnik metodyczny.
4. Strony www + pomysły własne
Etapy:
Przebieg:
Cele operacyjne:
1. Organizacja
Melodia do sprzątania zabawek –
- reaguje na sygnał
wstępna –
dzieci porządkują salę po zabawie.
nauczyciela w ustalony
sposób
zebranie dzieci
- porządkuje zabawki,
1
Uwagi
- z ostrożnością
przemieszcza się po sali
podczas jej porządkowania,
2. List od św.
Na tablicy przypięty jest obrazek
- usiądzie przed tablicą
Mikołaja.
zasłonięty materiałem (uchylony
zachowując bezpieczeństwo
rąbek). N. pyta dzieci, czy
oraz bezpieczną odległość
domyślają się, kto schował się za
od kolegów,
zasłoną? Dzieci próbują odgadnąć.
- stara się odgadnąć
N. odsłania obrazek. Przedstawia
zagadkę: mówi, kto może
on Św. Mikołaja trzymającego list
znajdować się pod zasłoną,
w ręce. N. odczepia list od św.
Mikołaja i czyta go dzieciom.
3. Piosenka:
Piosenka na powitanie św.
- wita śpiewem św.
Witaj Mikołaju!
Mikołaja (na kanwie zabawy do
Mikołaja,
piosenki „Witaj” (wg M.
- ilustruje śpiewany tekst za
Bogdanowicz)
pomocą ruchu i gestu,
Mikołaju, Mikołaju. – ręce
- ostrożnie i z zachowaniem
połączone nad głową i lekkie
zasad bezpieczeństwa
kołysanie (ręce symbolizują czapkę
prezentuje proponowane
Mikołaja)
przez N. ruchy,
Jak się masz? – gest powitania na
odległość jedną ręką
Jak się masz? – gest powitania na
odległość drugą ręką
Wszyscy Cię witamy, – gest
powitania na odległość oburącz
Wszyscy Cię kochamy, – objęcie
siebie ramionami (gest przytulenia)
i lekkie kołysanie
Bądź wśród nas, – trzy rytmiczne
klaśnięcia (po jednym na każdy
wyraz)
2
Bądź wśród nas! – trzy rytmiczne
klaśnięcia (po jednym na każdy
wyraz)
4.Bałagan w
Ustawienie: koło. Dzieci siedzą na
- losuje z worka jedną
Mikołajowym
dywanie. N. przedstawia kolejne
zabawkę,
worku.
zadanie od św. Mikołaja. W worku
- na znak N. zaniesie
św. Mikołaja zrobił się wielki
zabawkę do
nieporządek. Elfom pomyliły się
odpowiadającego jej worka,
worki i zamiast rozdzielić prezenty,
- wraca na miejsce stosując
wrzuciły wszystkie do jednego
się do zasad bezpieczeństwa
worka. N. prezentując worek pyta
ustalonych w grupie,
dzieci, czy pomogą Mikołajowi
- nazywa zabawki
posegregować prezenty. N.
znajdujące się w workach
podchodzi do każdego dziecka z
- rozpoznaje i nazywa
wielkim workiem. Dz. losują jedną
kolory worków,
zabawkę ze środka. Na prośbę N.
wkładają wylosowaną zabawkę do
odpowiadającego jej worka (misie
do misiów, klocki do klocków,
autka do samochodów). Po
wykonaniu zadania dzieci wracają
na swoje miejsca.
N pyta dzieci, czy sądzą, że
Mikołajowi spodoba się to, jak
posprzątały.
5. Zabawa
N. zaczyna od zaprezentowania
- nazywa nowopoznany
ruchowa:
janczarów oraz sposobów gry na
instrument,
„Zaprzęg św.
tym instrumencie (uderzanie o
- wybiera kolegę do pary,
Mikołaja”.
dłoń, potrząsanie). Tłumaczy
- ustawia się jeden za
Poznanie
dzieciom, że św. Mikołaj , gdy
drugim, chwyta za ręce w
instrumentu:
tylko jest śnieg, podróżuje saniami,
podany sposób,
janczary.
przy których przymocowane ma
- przemieszcza się
dzwoneczki. Wydają one bardzo
rytmicznie po dywanie z
3
podobny dźwięk. N. informuje, że
zachowaniem zasad
dzieci będą za chwilkę naśladować
bezpieczeństwa,
taką podróż saniami św. Mikołaja.
- ilustruje gestem podane
Dzieci dobierają się w pary: jedno z czynności,
dzieci jest reniferem, drugie zaś
- wróci bezpiecznie na
Mikołajem. N. gra do mel. „Sanna”
miejsce,
na janczarach. Gdy melodia
ucichnie opowiada dzieciom co
robią renifery, co Mikołaj
(opowieść ruchowa):
- renifer grzebie kopytem w ziemi
szukając pożywienia,
- Mikołaj głośno się śmieje,
- renifer parska,
- Mikołaj poprawia czapkę i
rękawiczki.
Na sygnał dzwonka następuje
zmiana w parach.
6. Dokarmiamy
Dz. po podróży wracają na miejsca.
-zgniata gazetę formując
renifery.
N. tłumaczy, że teraz każdy
kulę,
otrzyma jedną stronę z czarno-
- niesie jedzenie dla renifera
białej gazety i postara się za
ostrożnie spacerując po
pomocą swoich rączek
dywanie,
ugnieść/uformować kulę, będzie to
- na przerwę w muzyce
wiązka suszonej trawy/siana dla
składa pokarm wybranemu
renifera. Kto skończy chowa sianko reniferowi kładąc go do
w rękach. Gdy melodia zacznie
odpowiadającego mu kosza,
grać, dzieci swobodnie, ale bardzo
- bezpiecznie wraca na
ostrożnie maszerują po dywanie,
miejsce,
niosąc w dłoniach sianko. Na
przerwę w muzyce składają sianko
wybranemu reniferowi, tworząc dla
niego zapasy na cały tydzień.
4
7. Relaksacja
Pomocnikom św. Mikołaja -
- kładzie się w wygodnej
Krasnoludkom należy się chwila
pozycji na dywanie
odpoczynku. N. zaprasza dzieci by
zachowując zasady
położyły się wygodnie na dywanie
bezpieczeństwa,
i zamknęły oczy. N. włącza
- zamyka oczy,
świąteczną melodię relaksacyjną i
- po odpoczynku zbiera
posypuje dzieci śnieżynkami –
śnieżynki i segreguje je
małymi gwiazdkami w kolorach:
według ich koloru,
białym, żółtym i niebieskim. Gdy
melodia przestanie grać, dzieci
budzą się z zimowego snu, zbierają
gwiazdki i wkładają je według ich
kolorów do trzech pojemników.
5

Podobne dokumenty