Scenariusz zajęć pokazowych

Transkrypt

Scenariusz zajęć pokazowych
Scenariusz zajęć
z wykorzystaniem programu innowacji pedagogicznej
w zakresie edukacji artystyczno - technicznej
„Bajkoludek - mały artysta"
przeprowadzonych w klasie I d
przez mgr Małgorzatą Pionko w dniu 3IV 2006 r.
Kierunek pracy wychowawczej:
Pomaganie w kształtowaniu pozytywnego obrazu samego siebie oraz w rozpoznawaniu i
nazywaniu własnych i cudzych uczuć.
I - Ja - Bajkoludek:
Kształtowanie optymistycznego nastawienia do realizacji zadań i pojawiających się
problemów.
Rozwijanie umiejętności przezwyciężania barier poznawczo - emocjonalnych
i motywacyjnych.
Budzenie wrażliwości estetycznej.
III - Bajkoludek - uczeń:
Budzenie i rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za klasę. Stworzenie
możliwości do zespołowego pokonywania trudności. Wskazywanie ciekawych
form spędzania czasu wolnego wśród rówieśników.
Temat ośrodka: Jaś i Małgosia uczą się i bawią.
Temat dnia: Nasze artystyczne dusze fantazjują z kapeluszem.
Zadania do realizacji:
Zabawa plastyczna: zbiorowe portrety „Baby Fantazji". Rozwiązywanie zadań
tekstowych na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekroczenia progu
dziesiątkowego. Relaksacyjne ćwiczenie myślenia: Jesteś kapeluszem... Twórcza
praca plastyczna: W co można zamienić kapelusz? Układanie ustnego opowiadania
w grupach. Tekst z lukami. Odczytanie z rozsypanki sylabowej hasła
podsumowującego temat dnia. Zabawa ruchowa do piosenki pt. „Kapelusz
Uśmiechmistrza".
Cele operacyjne:
Uczeń:
swobodnie wypowiada się zdaniami na temat zdarzeń i postaci;
potrafi rozwiązywać proste zadania tekstowe; umie uważnie
słuchać wypowiedzi innych;
-potrafi układać zdania z rozsypanki sylabowej;
uzupełnia tekst z lukami;
-potrafi wykonać ćwiczenia relaksacyjne.
Umiejętności kluczowe:
Uczeń:
skutecznie komunikuje się w różnych sytuacjach;
dokonuje prezentacji pracy grupy;
-efektywnie współdziała w zespole;
-rozwiązuje problemy w twórczy sposób.
Metody:
ekspresji twórczej, problemowa, informacyjna, słowna, praca z tekstem.
Formy pracy:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
utwory muzyczne: muzyka relaksacyjna „Cztery pory roku", piosenki „Moja fantazja" i
„Kapelusz Uśmiechmistrza"; kłębek wełny; nitka; wstążka; kolorowe krążki z sylabami;
zszywacz biurowy; kartki i pisaki; tekst z lukami; bajka matematyczna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie - zabawa integracyjna „Pajęczyna uczuć".
2.Zbiorowa zabawa plastyczna „Portrety Baby Fantazji".
3.Rozwiązywanie zadań tekstowych na bazie bajki matematycznej napisanej przez
nauczyciela z wykorzystaniem elementów programu telewizyjnego „Grasz czy nie
grasz?"
4.Ćwiczenie relaksacyjne z wykorzystaniem pozycji Dennisona: „Jesteś kapeluszem.
Wisisz
na wieszaku w cudzym mieszkaniu. Co widzisz?" - wypowiedzi dzieci.
5.Indywidualna twórcza praca plastyczna: „W co można zamienić kapelusz?"
6.„Kapelusze pełne improwizacji" ( na bazie fabuły z kubka) - układanie ustnego
opowiadania w grupach. Prezentacje grup.
7.Zabawa ruchowa „Bałwan w kapeluszu".
8.Tekst z lukami - uzupełnianie fragmentu piosenki brakującymi wyrazami.
9.Układanie hasła podsumowującego temat dnia z rozsypanki sylabowej „z uśmiechami"
z wykorzystaniem „leniwej ósemki".
10.Pożegnanie - zabawa integracyjna „Nitka przyjaźni".
Materiał dla nauczycieli
Kapelusze pełne improwizacji: ( „fabuła z kubka")
POSTAĆ
MIEJSCE
na boisku
w sklepie
na targu
w szkole
w bibliotece
na wycieczce
w lesie
na łące
dentysta
nauczycielka
piłkarz
marynarz
policjant
kucharka
pielęgniarka
dyrektor
SYTUACJA
widzi gadającą pchłę
dostaje strasznej czkawki
niespodziewanie zasypia
znajduje milion
traci pamięć
nagle spotyka kosmitów
widzi zielonego bociana
nie wie, że ma z tyłu, w spodniach dziurę
Bajka matematyczna - zadania tekstowe
Pewnego razu Fantazja poszła na strych. W ciemnym rogu pełnym pajęczyny
zobaczyła wielką skrzynię. Była strasznie ciekawa, co znajduje się w środku.
Otworzyła. Patrzy, a tu kapelusze - 13 damskich i 6 męskich. Ile kapeluszy zobaczyła
Fantazja? (19)
Fantazja zabrała 19 kapeluszy do łazienki, aby je oczyścić z kurzu. Zdążyła
oczyścić 3 kapelusze, gdy zadzwonił telefon. Ile kapeluszy zostało do
oczyszczenia? (16)
Okazało się, że to dzwonił przyjaciel Fantazji - Marzyciel. Gdy dowiedział się, że
Fantazja znalazła tyle kapeluszy, chciał je koniecznie zobaczyć. Oczywiście Fantazja
zaprosiła przyjaciela. Na widok kapeluszy Marzyciel oniemiał z zachwytu. Postanowił
pomóc Fantazji w czyszczeniu. Zabrali się do pracy. Oczyścili 12 kapeluszy, gdy
poczuli się strasznie głodni. W związku z tym poszli do kuchni coś zjeść. Ile kapeluszy
pozostało brudnych? (4)
Gdy Fantazja z Marzycielem odpoczęli po posiłku w mig oczyścili pozostałe kapelusze.
Ile kapeluszy znajduje się teraz w łazience? (19)
Kapelusz Uśmiechmistrza
Czarodziejski ten kapelusz
Nosił magik na arenie
I co wieczór dla dzieciaków
Nim zaczynał przedstawienie
A wyciągał z kapelusza
Nie króliki i nie świnki
Lecz uśmiechy najweselsze
Kolorowe jak landrynki
Czarodziejski ten kapelusz
Będę nosił na podwórku
Żeby wszystkim smutnym ludziom
Dać uśmiechy w podarunku
Wtedy zostanę Uśmiech mistrzem
Bo podobno śmiech to zdrowie
Będą fruwać miedzy ludźmi
Te uśmiechy kolorowe
Dwa zielone dla staruszki, która pogubiła gruszki
Złoty dla grubego chłopca, który wczoraj dwóje dostał
Rudy uśmiech dla dziewczynki, co ma włosy jak sprężynki
I dla pieska żółte trzy, bo go strasznie gryzą pchły
Czarodziejski ten kapelusz
Nosił magik na …………...
I co wieczór dla …………..
Nim zaczynał …………….
A wyciągał z kapelusza
Nie króliki i nie ……...
Lecz uśmiechy ……….
Kolorowe jak ………...
Materiał dla nauczycieli
Kapelusze pełne improwizacji: ( „fabuła z kubka")
POSTAĆ
dentysta
nauczycielka
piłkarz
marynarz
policjant
kucharka
pielęgniarka
dyrektor
MIEJSCE
na boisku
w sklepie
na targu
w szkole
w bibliotece
na wycieczce
w lesie
na łące
SYTUACJA
widzi gadającą pchłę
dostaje strasznej czkawki
niespodziewanie zasypia
znajduje milion
traci pamięć
nagle spotyka kosmitów
widzi zielonego bociana
nie wie, że ma z tyłu, w spodniach dziurę
Bajka matematyczna - zadania tekstowe
Pewnego razu Fantazja poszła na strych. W ciemnym rogu pełnym pajęczyny zobaczyła
wielką skrzynię. Była strasznie ciekawa, co znajduje się w środku. Otworzyła. Patrzy, a tu
kapelusze - 13 damskich i 6 męskich. Ile kapeluszy zobaczyła Fantazja? (19)
Fantazja zabrała 19 kapeluszy do łazienki, aby je oczyścić z kurzu. Zdążyła oczyścić
3 kapelusze, gdy zadzwonił telefon. Ile kapeluszy zostało do oczyszczenia? (16)
Okazało się, że to dzwonił przyjaciel Fantazji - Marzyciel. Gdy dowiedział się, że
Fantazja znalazła tyle kapeluszy, chciał je koniecznie zobaczyć. Oczywiście Fantazja
zaprosiła przyjaciela. Na widok kapeluszy Marzyciel oniemiał z zachwytu. Postanowił
pomóc Fantazji w czyszczeniu. Zabrali się do pracy. Oczyścili 12 kapeluszy, gdy poczuli
się strasznie głodni. W związku z tym poszli do kuchni coś zjeść. Ile kapeluszy pozostało
brudnych? (4)
Gdy Fantazja z Marzycielem odpoczęli po posiłku w mig oczyścili pozostałe kapelusze.
Ile kapeluszy znajduje się teraz w łazience? (19)
Arkusz obserwacji umiejętności uczniów
klasy I d podczas zajęć zintegrowanych
„Bajkoludek - mały artysta”
w dniu 3 IV 2006 r.
Przedstawia środkami plastycznymi postacie i rzeczy fantastyczne.
A
B
C
D
Wypowiada się na temat zdarzeń i postaci.
A
B
C
D
Rozwiązuje zadania tekstowe w nietypowej sytuacji.
A
B
C
D
Uzupełnia tekst z lukami.
A
B
C
D
Układa hasło z rozsypanki sylabowej.
A
B
C
D
Zgodnie współpracuje w grupie.
A
B
C
D
Rozwiązuje problemy w twórczy sposób.
A
B
C
D
Wykonują:
A-wszyscy
B-większość
C-niektórzy
D-nikt