3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: Ozdoby. Korony.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Ćwiczy małą i dużą motorykę.
Ozdabia kredkami szablon Wycina i obkleja rolkę tak, Składa papier metodą origami
korony.
aby powstała z niej korona. wykonując koronę.
Rozpoznaje ozdoby na głowę: opaska, spinka, korona, diadem.
Ćwiczy równowagę.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to,
co jest przedstawione na ilustracjach.
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych
środków wyrazu.
Treści kształcenia:
 usprawnienie dużej motoryki;
 usprawnienie ruchów rąk;
 rozwijanie sprawności rąk i koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz słuchowo - ruchowej;
 nazywanie ozdób na głowę: korona;
 usprawnianie równowagi.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj
ćwiczenia
Nawiązanie
do tematu.
2 min.
Przebieg
4-latki/uwagi
o realizacji
3-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
1. Ozdoby na głowę:
swobodna rozmowa z dziećmi na temat różnorodnych ozdób włosów
(spinki, opaski, gumki do włosów, jak również korony, diademy).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ćwiczenia
dużej
motoryki
1 min.
2. Jestem królem!:
każde dziecko dostaje książkę z twardą okładką kładzie ją na głowie i stara
się chodzić tak, aby nie spadła mu z głowy, naśladując króla noszącego
koronę.
3. Ozdób koronę:
3. Wzory na koronie:
Ćwiczenia
dzieci
kolorują dzieci rysują po śladzie
usprawniające wg swojego pomysłu (załącznik nr 2).
ruchy rąk
ilustrację
(załącznik
nr 1).
3 min.
2.
Ćwiczenia
właściwe.
12min.
3.
Ćwiczenia
kończące.
2 min.
3. Zakończenia korony:
dzieci rysują szlaczki
na ilustracji (załącznik
nr 3).
4. Korona:
4. Korona z rolki:
4. Moja korona:
dzieci
otrzymują dzieci wykonują małą dzieci
wykonują
szablon
korony koronę z rolki po koronę
metodą
(załącznik nr 4), którą papierze toaletowym. orgiami.
Opis
ozdabiają
kredkami. Opis
przygotowania przygotowania korony
Następnie nauczyciel korony znajduje się w znajduje
się
(N) zszywaczem łączy prezentacji
w
prezentacji
części korony tak, aby multimedialnej
multimedialnej
pasowała na głowę (załącznik nr 5).
(załącznik nr 6).
dziecka.
5. Królewski pochód:
zabawa ruchowa z wykonanymi koronami. Spacerowanie ze swoimi
ozdobami (3latki z koronami na głowie, 4 i 5latki trzymają koronę na
otwartej dłoni). N zmienia tempo spaceru: szybciej, jeszcze szybciej, wolno,
jeszcze wolniej. Dzieci starają się nie upuścić koron.
6. Korona króla Karola:
zabawy indywidualne dla dzieci zainteresowanych tematyką zajęć – do
wykorzystania załączniki nr 7 i 8.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do
realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności
(np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
książki, kredki, kartki A4, rolki po papierze toaletowym, kolorowe papiery, folia aluminiowa,
kleje, nożyczki, zszywacz, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica
multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela,
do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Ilustracja do pokolorowania: Ozdób koronę;
Ilustracja do rysowania po śladzie: Wzory na koronie;
Materiał do wydrukowania: Zakończenia korony;
Szablon: Korona;
Prezentacja multimedialna: Korona z rolki;
Prezentacja multimedialna: Korona metodą orgiami;
Puzzle multimedialne: Korona króla Karola;
Gra multimedialna typu memo: Korony ozdobione drogimi kamieniami.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty