Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego dla kl.IV lub V

Transkrypt

Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego dla kl.IV lub V
Opracowała: Monika Światłoń
Szkoła Podstawowa 107 w Krakowie
Scenariusz lekcji otwartej języka angielskiego
dla kl.IV lub V
Temat lekcji: “Describe your monster!”(Opisz swojego potwora)
Czas trwania: 45 minut
Formy pracy : indywidualna, w parach, grupowa
CELE:
Cel główny: Utrwalenie nazw części ciała używanych w zwrotach z It’s..., It has got....
Cele operacyjne:
• Na poziomie wiadomości uczeń powinien:
o znać odmianę czasownika to be oraz have got w czasie Simple Present w
liczbie pojedynczej i mnogiej, ze szczególnym naciskiem na 3 osobę l.poj,.
o znać nazwy części ciała,
o budować pytania z czasownikiem to be i to have typu: Is it...?, Has it got..?
oraz podawać poprawne krótkie odpowiedzi
o posługiwać się poznanymi przymiotnikami, przydatnymi do opisu wyglądu
zewnętrznego postaci
• Na poziomie umiejętności uczeń powinien:
o poprawnie budować zdania z użyciem czasownika have got i be udzielać
krótkich odpowiedzi (kolejność wyrazów, intonacja, forma czasownika),
o słownie opisać wygląd wymyślonego przez siebie potwora,
o narysować potwora na podstawie słyszanego opisu (przygotowanego
uprzednio przez innego ucznia),
o zadawać pytania dojaśniające typu: What about his legs?, Is it fat?, Has it got 2
heads? itp,
Cel wychowawczy:
o kształcenie umiejętności zgodnej współpracy w grupie,
o uświadomienie uczniom korzyści płynących z umiejętności uważnego
słuchania oraz zadawania pytań dojaśniajacych.
U
U
U
U
Metody:
o rozmowa,
o znajdowania partnera na podstawie cech przydzielonego hasła
o rysowanie wg ustnych instrukcji,
o wyszukiwanie błędów w spreparowanym
Procedury osiągania celów:
o zadawanie pytań poszczególnym uczniom,
o losowanie haseł przez dzieci w celu utworzenia grup, odnajdywanie członków swojej
grupy poprzez zadawanie pytań i klasyfikowanie wyrazów do różnych kategorii
o wyszukiwanie w parach błędów w podanym tekście,
o komentowania wypowiedzi koleżanek w wypadku zauważenia błędów.
o zdawanie pytań poszczególnym uczniom,
o ustne opisywanie wyglądu potwora jako instruktaż rysowania,
o słuchania nagrania i wykonanie na jego podstawie ćwiczenia w książce (str.41,
podręcznik Bingo 5)
Środki dydaktyczne:
o karteczki z hasłem
o 7 kartek z błędnie napisanym tekstem
o kaseta z nagraniem
Komentarz:
Ponieważ ilość modułów, które mogą być zrealizowane na lekcji, w dużym stopniu zależy od
zaawansowania językowego poszczególnych uczniów oraz tempa pracy i skupienia dzieci w
czasie słuchania objaśnień, konieczne było spreparowanie modułu utrwalającego lekcji w
sposób elastyczny; stąd przygotowany został moduł dodatkowy do ewentualnego
wykorzystania w zależności od ilości pozostałego do końca lekcji czasu. Jeżeli nie zostanie on
wykorzystany na tej lekcji, można wziąć pod uwagę jego realizację w odpowiedniej formie na
lekcji następnej (która będzie tematycznie spójna jako kontynuacja )
MODUŁY LEKCJI:
Ogniwa lekcji
Tok lekcji w zarysie
I część
-powitanie,
organizacyjna i -sprawdzenie obecności,
powtórzeniowa -rozgrzewka językowa:
• pytanie o wiek, imię, nazwisko,
samopoczucie, pochodzenie i
narodowość,
• zadawanie pytań ogólnych w celu
uzyskania tzw. krótkich odpowiedzi
z użyciem czasownika be oraz have,
• powtórzenia zwrotów
grzecznościowych,
• rozmowa z jednym uczniem: opis
potwora narysowanego na tablicy,
tłumaczenia i przekształcenia zdań.
Rozmowa zakończyć się ma
ewaluacją wiedzy i umiejętności
ucznia w postaci oceny popartej
krótkim uzasadnieniem
.
II część
-grupowanie dzieci w oparciu o
zasadnicza
wylosowane wyrazy (nazwy owocu,
warzywa, członka rodziny, części ciała).
Dzieci chodzą po klasie zadając pytania
What have you got? lub oznajmiając I’ve
got...
-dzieci w odnalezionych grupach wybierają
jedną osobę, która opisuje ustnie
pozostałym narysowanego przez siebie
potwora (przygotowanie ustnego opisu
rysunku było zadaniem domowym),
Metody
-rozmowa w
jęz. ang.
-opis obrazka
Pomoce
Rysunek na
tablicy
-szukanie
członka
swojej grupy
poprzez
zadawanie
pytań i
odpowiadania
na nie
-praca w
grupach (
rozumienie ze
kartki ze
słowami,
zeszyt
przedmiotowy
pozostali członkowie grupy rysują potwora słuchu)
na podstawie słyszanego opisu. Dzieci
zachęcane są przed przystąpieniem i w
trakcie ćwiczenia do zadawania pytań
dojaśniających typu Has it got..? Is it..?
What about...? Nauczyciel chodzi od grupy
do grupy, służy pomocą i monitoruje
postęp.
-pracując w tych samych grupach uczniowie
poprawiają tekst z błędami przygotowany
przez nauczyciela. Sprawdzanie polega na
odczytywaniu zdań i komentowanie
odnalezionych błędów przez chętnych
uczniów.
III część
utrwalająca
- ćwiczenie w rozumieniu ze słuchu –
wskazywanie obrazów wg kolejności ich
prezentowania w słyszanym dialogu
:Podręcznik Bingo 5, str 41 Listen
Moduł
dodatkowy
-praca w tych samych grupach: wszystkie
zeszyty powinny być otwarte na rysunku
potwora, wszyscy odwracają się tyłem
oprócz jednej osoby (innej niż ta, która
opisywała swojego potwora ustnie), której
zadaniem jest opisać tym razem wybranego
potwora jakiegoś członka swojej grupy;
wygrywa ten, kto pierwszy prawidłowo
powie, czyj potwór jest opisywany
IV część
-zadanie i omówienie zadania domowego
podsumowująca (lekcja 20 ćwiczenia)
-rozmowa z uczniami, które elementy lekcji
się podobały a które nie, (głosowanie
anonimowe nad oceną lekcji (do wyboru
ocena :podobało mi się „+”, nic
szczególnego „0”, nie podobało mi się )
swobodna rozmowa na temat trudności z
opanowaniem bieżącego materiału
-praca
-kaseta z
indywidualna nagraniem.
z
podręcznikiem
-praca w
grupach,
-zeszyty
-rozmowa,
-głosowanie.
brak
Załączniki:
Tekst ćw. z błędami:
U
IT IS MAY MONSTR.
HE HAS GOT TWO ARMS, FOUR AYAS END TWO BELLYS.
HE HAVE GOT TWO LEGS.
HE IS SMOLL END HAPPY.
HER AYAS IS BLUE.
TEKST POPRAWIONY:
Tekst z
błędami
(jeden dla
grupy)
IT IS MY MONSTR. IT HAS GOT TWO ARMS, FOUR EYES AND TWO BELLIES. IT HAS
GOT TWO LEGS. IT IS SMALL AND HAPPY. ITS EYES ARE BLUE.
Tekst nagrania znajduje się w podręczniku nauczyciela Bingo 5, Wydawnictwo Szkolne PWN

Podobne dokumenty