SCENARIUSZ NR 1 „Morska wyprawa” – scenariusz zajęć w grupie

Transkrypt

SCENARIUSZ NR 1 „Morska wyprawa” – scenariusz zajęć w grupie
SCENARIUSZ NR 1
„Morska wyprawa” – scenariusz zajęć w grupie dzieci 5,6-letnich z wykorzystaniem chusty
animacyjnej
Cele ogólne:
- zapoznanie z nowymi formami zabaw ruchowych;
- rozwijanie wyobraźni dziecka;
- rozwój spostrzegawczości;
- nauka współdziałania w grupie
Cele operacyjne:
- uczestniczy w zabawach ruchowych;
- odtwarza za pomocą ruchu, gestu itp. sytuacje przedstawiane przez nauczyciela;
- doskonali umiejętność rozpoznawania kolorów;
Metoda: opowieści ruchowej, zabawowa
Forma pracy: grupowa
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, małe piłeczki, płyta CD z muzyką
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do zabawy poprzez muzyczną zagadkę:
„Zgadnijcie, gdzie wyruszymy dziś w naszą bajkową podróż?”
(w tle słychać szum morza „Odgłosy natury” płyta CD)
2. Rozmowa z dziećmi na temat: „Co jest niezbędne, aby mogła się udać morska podróż?”
Zaproszenie dzieci, aby zostały marynarzami, rozłożenie chusty – statku. Określenie zasad i reguł,
które mają panować na statku.
3. Zaproszenie do zabawy
Jesteśmy już na statku, płyniemy i patrzymy na oddalający się ląd. Zakołysało statkiem i kilku
podróżników wypadło za burtę.


Kogo brakuje
Dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, prowadzący wybiera osobę, która wchodzi pod
chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują kto jest pod chustą.
Woda na pokładzie
Zadaniem dzieci trzymających chustę jest jak najszybsze zrzucenie z niej piłeczek, wrzucanych
przez prowadzącego.





Bezludna wyspa – szukaj kolorów
Dzieci chodzą po chuście. Prowadzący wydaje polecenie: „Otaczają nas ZIELONE drzewa”,
„Kąpiemy się w NIEBIESKIEJ wodzie”, „Stoimy na ŻÓŁTYM piasku”, „Przeglądamy się
CZERWONYM piórom papug”. Słysząc je, grupa staje jak najszybciej na określonych kolorach”
Na drugą stronę
Dzieci siedzą w kole, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wydaje polecenia, a
osoby trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami przechodząc pod chustą.
Rekin
Dzieci siedzą dookoła chusty, będąc nią „przykryci”. Pod chustą pływa rekin, wciągając
siedzące dzieci, które po złapaniu również stają się rekinami.
Relaksacja
Dzieci leżą na chuście, przy dźwięku muzyki, zamykają oczy i odpoczywają.
Ścieżka – schodzenie na ląd
Zrolowaną chustę kładziemy na dywan, dzieci przechodzą po niej na ląd, starając się nie
stanąć na dywanie (aby nie wpaść do wody).
4. Zakończenie
Podziękowanie za wyprawę oraz wspólne zabawy skarbem znalezionym na pokładzie statku –
„Owocowy wygibajtus”.
SCENARIUSZ NR 2
„Razem ćwiczymy” – scenariusz zajęć w grupie dzieci 5,6-letnich z wykorzystaniem nietypowych
przyborów
Cele ogólne:
- rozciąganie mięśni piersiowych;
- współdziałanie w parach przy wykonywaniu ćwiczeń;
- reagowanie na sygnał dźwiękowy i wzrokowy;
- utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.
Cele operacyjne:
- uczestniczy w zespołowych formach aktywności ruchowej: marsze, biegi, skoki, itp.;
- wykonuje ćwiczenia i bierze udział w zabawach kształtujących postawę;
- reaguje na sygnał wzrokowy i słuchowy;
- rozumie konieczność uprawiania ćwiczeń dla zdrowia i zapobiegania wad postawy
Metoda: bezpośredniej celowości ruchu, zabawowa, ruchowej ekspresji twórczej.
Forma pracy: frontalna, indywidualna, grupowa, stacyjna.
Pomoce dydaktyczne: kolorowe wstążki, pompony, miotełki, worki do skakania, szczudła, kocyki, piłeczki
pingpongowe, piórka, medal na zakończenie zajęć dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
RODZAJE
ZADAŃ
OPIS ĆWICZENIA LUB ZABAWY
CZAS,
L. POWT.
UWAGI ORGAN.
- METODYCZNE
1`
Korekta postawy
dzieci –
plecy wyprostowane,
łopatki ściągnięte,
głowa prosto.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Ćwiczenia porządko–
wo-dyscyplinujące
Zbiórka w szeregu w siadzie skrzyżnym na
kocykach. Powitanie grupy.
Zabawa ożywiająca
„Ogonki w ślizgu na kocykach”
2`
Uczestnicy dobierają się parami. Jedna osoba z pary otrzymuje
wstążkę – ogonek, który wkłada za
spodenki.
PW. Siad klęczny na kocyku.
Ruch –ślizg na kocyku, próba zabrania ogonka
osobie współćwiczącej. Po zabraniu ogonka następuje zmiana.
Zabawa: „Jaki to kolor?”
Zabawa orientacyjno- ---Uczestnicy zabawy tańczą swobodnie przy muzyce
porządkowa przy
(taniec z wstążką). Na przerwę w muzyce przybierają
muzyce
odpowiednią postawę korekcyjną
(reakcja na kolor i sygnał dźwiękowy)
zielony krążek – siad skrzyżny na kocyku (siedzimy
na trawie),
żółty krążek – leżenie tyłem na kocyku, NN ugięte,
RR wzdłuż tułowia (opalamy się),
brązowy krążek – stanie przy ścianie, ciało przylega
do ściany (opieramy się o drzewo),
niebieski krążek – żabka korekcyjna w leżeniu
przodem na kocyku (pływamy w wodzie).
2`
Pozostałe dzieci
Otrzymują
kolorowe
wstążki.
Zwracamy uwagę
na poprawność
przyjmowanej
postawy.
Marsz w koło. Wstążka trzymana oburącz w dłoniach
Przenoszenie wstążki przodem w górę i do tyłu na
łopatki – wdech, przenoszenie wstążki górą w przód
do wyprostu rąk wzdłuż ciała – wydech.
1`
Należy zwracać
uwagę, by wstążka
była napięta.
Ćwiczenia oddechowe. Wzmacnianie
mięśni ściągających
łopatki.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Kształtowanie nawyku Marsz na szczudłach w dwóch drużynach. Wygrywa ta
postawy
grupa, która pierwsza wykona zadanie.
skorygowanej.
1`
PW: postawa zasadnicza. Chwyt za końce wstążki.
Ruch: Wspięcie na palce i wypychanie wstążki jak
najwyżej w górę.
4x
Ćwiczenia
antygrawitacyjne.
Zwiększenie
ruchomości obręczy
barkowej.
PW. Siad klęczny. Wstążka na głowie.
Ruch: Krążenie RR w tył. Na sygnał zrzucenie wstążki
przez odchylenie głowy w tył.
6x
Wzmacnianie mięśni
ściągających łopatki,
i mięśni prostownika
grzbietu. Rozciąganie
mięśni piersiowych.
PW: Siad skrzyżny z plecami wyprostowanymi i głową
uniesioną wysoko (ze wstążką w jednej ręce).
Ruch: Przeniesienie RR w tył i przełożenie wstążki z ręki
do ręki jak najwyżej za biodrami.
4x
Wzmocnienie mięśni
prostownika grzbietu
odcinka piersiowego i
mięśni ściągających
łopatki.
Zabawa: „ Wyścig numerków po obwodzie koła”
PW: Leżenie przodem, RR pod głową.
4x
Na sygnał – wywołanie 2 numerów – wywołani biegną
po obwodzie koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Wygrywa ten, kto pierwszy usiądzie skrzyżnie i podniesie
wstążkę w górę. Pozostali w czasie wyścigu przyjmują
pozycję – leżenie przodem, RR w skrzydełka.
Wzmocnienie mięśni
pośladkowych.
Należy wywołać
wszystkich
uczestników.
PW: Stanie w workach
Ruch: Skoki w workach w dwóch drużynach. Wygrywa
zespół, który pierwszy wykona zadanie.
1x
PW: Siad klęczny. Dmuchanie piórek w parach.
1`
Ćwiczenia
oddechowe.
Ćwiczenia w parach:
I STACJA:
Wzmacnianie mięśni
brzucha.
PW: - leżenie tyłem, NN ugięte, stopy oparte na
podłodze. Współćwiczący w siadzie klęcznym przy
stopach partnera, z dłońmi na jego udach blisko kolan.
Ruch- próba przyciągania NN do klatki piersiowej
przeciwko oporowi partnera.
Potem zmiana.
W czasie ćwiczenia
plecy powinny być
wyprostowane,
głowa nieruchomo,
barki cofnięte.
8x
Podczas ćwiczenia
barki powinny
przylegać do
podłogi.
Wzmacnianie mięśni
prostownika odcinka
piersiowego, mięśni
karku.
II STACJA:
8x
PW: -leżenie przodem, NN wyprostowane i złączone.
Głowa pomiędzy ramionami. RR wyprostowane i
wyciągnięte przed siebie. Pod brzuchem w okolicy pępka
zrolowany kocyk. Współćwiczący, w siadzie klęcznym
przed partnerem, trzyma w wyciągniętych RR laskę
około 20 – 30 cm nad podłogą.
Ruch – uniesienie RR i dotknięcie dłońmi do laski.
Potem zmiana.
Odciążenie kręgosłupa III STACJA:
od ucisku osiowego.
PW: - dwaj ćwiczący w pozycji średniej Klappa, twarzami 1x
do siebie w odległości 1m.
Ruch – dmuchanie piłeczki pingpongowej do siebie.
Korekcja ustawienia
łopatek, wzmacnianie
mięśni
wysklepiających
stopy.
PW – siad klęczny na kocykach w 2 rzędach. W
odległości 5m leżą wstążki.
Ruch – Ślizg na kocyku w pozycji średniej Klapppa, (z
dłońmi opartymi na podłodze i skierowanymi do siebie)
do wstążki, zabranie jej i powrót na koniec rzędu.
Ustawienie w siadzie skrzyżnym, ręce w skrzydełka.
W czasie ćwiczenia
klatka piersiowa
powinna przylegać
do podłogi.
Obaj ćwiczący
powinni
utrzymywać klatkę
piersiową blisko
podłogi.
Podział na 2
zespoły.
Wygrywa rząd,
który pierwszy
ukończył wyścig.
1x
PW: - siad skulny, ręce oparte z tyłu, przed pierwszym
zawodnikiem leżą 4 wstążki.
Ruch – chwyt wstążki palcami stóp, okręcenie do tyłu i
podanie wstążki następnemu w rzędzie, który także
przejmuje ją palcami stóp itd.
Wygrywa ten rząd,
którego zawodnicy
pierwsi dostarczą 4
wstążki ostatniemu
zawodnikowi.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Utrwalenie nawyku
Zabawa: „Kto zmienił ustawienie?”
3`
prawidłowej postawy. Uczestnicy zabawy tańczą przy muzyce z pomponami.
Na przerwę w muzyce przyjmują dowolną pozycję
skorygowaną
(w siadzie, w klęku, w leżeniu przodem i tyłem, w siadzie
klęcznym, w staniu).
Jeden z zawodników ustawiwszy się przed zespołem
skrupulatnie przygląda się przyjętym przez nich
pozycjom. Dokonuje korekty postaw. Odwraca się. W
tym czasie jedna z osób zmienia pozycję skorygowaną.
Zadaniem osoby, która odeszła na bok jest odgadnąć,
kto zmienił pozycję.
W następnej kolejce
osobą odgadującą
jest ten kto zmienił
pozycję.
Ćwiczenia stóp
Zabawa: „Kto pozbiera najwięcej?”
1x
Uczestnicy zbierają palcami stóp rozrzucone na dywanie
piórka.
Czynności
porządkowe.
.
Nagrodzenie dzieci – wręczenie medali do zawieszenia
na wstążkach.

Podobne dokumenty