SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI INFORMATYKI
Marek Miller
Scenariusz lekcji
1.) Przedmiot: informatyka
2.) Klasa: VI
3.) Temat zajęć: Tworzenie własnej prezentacji multimedialnej z wykorzystaniem
programu Microsoft Power Point przy wsparciu freewarowego oprogramowania
Blumind służącego do tworzenia map myśli.
4.) Cele:
a) Główny:
- tworzenie własnej prezentacji multimedialnej z wykorzystaniem
programu Microsoft Power Point,
b) Operacyjne:
- uczeń wie co to jest prezentacja multimedialna i do czego służy,
- uczeń wie co to jest slajd i zna zasady poprawnego tworzenia slajdów
w prezentacji multimedialnej,
- uczeń zna podstawowe zasady tworzenia prezentacji multimedialnej,
- uczeń wie czym jest program freewarowy,
- uczeń wie do służy mapa myśli i zna zasady ich tworzenia,
- uczeń zna program Blumind służący do tworzenia map myśli,
- uczeń potrafi za pomocą programu Blumind stworzyć przydatną mu
mapę myśli,
- uczeń zna program Microsoft Power Point,
- uczeń potrafi za pomocą programu Microsoft Power Point stworzyć
własną prezentację multimedialną,
5.) Formy pracy:
- uczestnictwo całej klasy w zajęciach,
- wspólne tworzenie mapy myśli za pomocą programu Blumind,
- indywidualna praca uczniów (uczniowie tworzą swoją prezentację
multimedialną za pomocą programu Microsoft Power Point),
6.) Metody:
-
-
pogadanka (nauczyciel rozmawia z uczniami na temat programu
Microsoft Power Point, zasad tworzenia prezentacji multimedialnej
i slajdów, tworzenia mapy myśli służącej do pomocy podczas
realizacji własnej prezentacji multimedialnej),
działanie praktyczne (uczniowie wspólnie z nauczycielem konstruują
mapę myśli pomocną podczas tworzenia prezentacji)
działania praktyczne (uczniowie tworzą własne prezentacje
multimedialne za pomocą programu Microsoft Power Point),
7.) Strategia dydaktyczna – operacyjna (uczenie się przez działania praktyczne),
8.) Środki dydaktyczne:
- pracownia komputerowa z dostępem do internetu,
- freewarowy program Blumind służący do tworzenia map myśli,
- program Microsoft Power Point,
- komputer nauczyciela podłączony do projektora multimedialnego,
- projektor multimedialny,
TOK LEKCJI.
I.) Część wstępna.
1.)
Przygotowanie klasy – przewietrzenie, przygotowanie tablicy.
2.)
Przywitanie klasy. Sprawdzenie obecności. Podanie tematu lekcji.
3.)
Nauczyciel prowadzi z uczniami pogadankę na temat podstawowych zagadnień
związanych z programem Microsoft Power Point służącym do tworzenia prezentacji
multimedialnych (do czego służy, z czego jest zbudowany, z jakich podstawowych
elementów się składa, jak tworzymy slajd).
4.)
Nauczyciel prowadzi z uczniami pogadankę na temat stworzenia mapy myśli
pomocnej podczas realizacji projektów związanych z prezentacją multimedialną (elementy
składowe mapy myśli, co jest nam niezbędne podczas tworzenia prezentacji multimedialnej,
etapy tworzenia naszych prezentacji).
II.) Część główna.
1.) Uczniowie wspólnie z nauczycielem tworzą przy pomocy programu Blumind mapę
myśli pomocną podczas realizacji projektów związanych z ich prezentacjami
multimedialnymi.
2.) Stworzona mapa myśli jest wyświetlana na ekranie, podczas gdy uczniowie zaczynają
tworzyć swoje prezentacje multimedialne na wybrane przez siebie tematy z
wykorzystaniem programu Microsoft Power Point.
3.) Uczniowie tworzą swoje prezentacje multimedialne. Nauczyciel pomaga uczniom w
pracy, kontroluje poprawność działań, pomaga uczniom, udziela niezbędnych
wskazówek.
III.) Część podsumowująca.
1.) Nauczyciel poleca uczniom, aby dokonali zapisu stworzonych przez siebie części
prezentacji multimedialnych. Instruuje uczniów jak należy poprawnie zapisać
prezentację oraz jak ją zatytułować.
2.) Uczniowie zapisują swoje prezentacje multimedialne.
Przykładowa mapa myśli skonstruowana przez uczniów i nauczyciela w celu pomocy podczas tworzenia własnych prezentacji multimedialnych