Scenariusz zajęć w kl. II- Sąd zwierząt nad lisem Witalisem

Transkrypt

Scenariusz zajęć w kl. II- Sąd zwierząt nad lisem Witalisem
Opracowała: Anna Kopciuch
SP Chodywańce
Scenariusz zajęć w kl. II
Opracowany w ramach projektu edukacyjnego, w oparciu o teorię inteligencji wielorakich
Howarda Gardnera.
Temat: Sąd zwierząt nad lisem Witalisem.
(90 min.)
Cele ogólne:
Wspieranie inteligencji interpersonalnej i intrapersonalnej.
Rozwijanie indywidualnych predyspozycji uczniów.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-aktywnie uczestniczy w pracy zespołu,
- potrafi wykorzystać swoje dominujące inteligencje,
-czuje się odpowiedzialny za efekt końcowy pracy zespołu,
-proponuje ćwiczenia fizyczne z przyborem i prawidłowo je wykonuje.
Środki dydaktyczne:
Zestaw pomocy do ćwiczeń gimnastycznych, pacynki zwierząt, płyta CD z nagraniem bajki
„Szelmostwa lisa Witalista” J. Brzechwy, woda, plastry, bandaże, korale matematyczne,
kolorowy papier, przybory do pisania i rysowania, klej, nożyczki, gry planszowe-Warcaby,
Chińczyk, Domino, Bierki, Szachy, Karty.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, zabawa „Chodzi lisek koło drogi”.
2. Wprowadzenie do zajęć.
- Przypomnienie fragmentu bajki, co spotkało lisa Witalista, wysłuchanie nagrania bajki.
- Przybliżenie pracy sądu i osób przeprowadzających proces sądowy.
3. Praca w zespołach zgodnie z wyborem dokonanym przez dzieci. Przygotowania do
inscenizacji rozprawy sądowej.
I zespół (uczniowie o zdolnościach ruchowych i wizualno- przestrzennych) przygotowuje salę
i napisy: sędzia, oskarżyciel, obrońca, przydziela rolę sędziego, przygotowuje
prawdopodobną wersję wyroku, (zadania sportowe i zręcznościowe typu „patrz i powtarzaj”,
dobór pacynek zwierząt przez uczniów zespołu.
II zespół: (uczniowie o zdolnościach językowych, interpersonalnych i przyrodniczych)
przydziela role oskarżyciela i policjanta, przygotowuje oskarżenie i dowody oskarżenia,
dobór pacynek zwierząt.
1
III zespół: (uczniowie o zdolnościach językowych i interpersonalnych) przydziela role
obrońcy i oskarżonego, przygotowuje obronę i dowody niewinności, dobór pacynek zwierząt.
IV zespół: (uczniowie o zdolnościach matematyczno- logicznych) świadkowie oskarżenia i
obrony, przygotowuje zadania matematyczne lub działania w oparciu o niecne uczynki
Witalista, dobór pacynek zwierząt.
4. Przebieg procesu, przesłuchanie świadków i oskarżonego, ogłoszenie wyroku.
5. Wspólna zabawa. Wykonanie wyroku, zadania sprawnościowe i zręcznościowe („patrz i
powtarzaj”).
6. Podsumowanie zajęć, ocena nauczyciela pochwała, dzielenie się wrażeniami. Wypowiedzi
uczniów, co sprawiło im trudność w czasie zajęć.
7. Zabawy dowolne, np. gry planszowe: Domino, Chińczyk, Warcaby, Bierki, Szachy, Karty.
2