Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa I

Transkrypt

Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa I
Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa I
Temat jednostki zintegrowanej: Poznajemy tradycje wielkanocne.
Tematyka zajęć edukacyjnych:






Zapoznanie uczniów z tradycjami wielkanocnymi na podst. Tekstów "Dwa święta" i
"Pisanki".
Porównanie zwyczajów świątecznych.
Zapoznanie z pisownią nazw świąt.
Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi.
Zgromadzenie słownictwa do redagowania życzeń wielkanocnych.
Zaprojektowanie własnej pisanki.Układanie zdań opisujących pisankę.
Cele ogólne:
1.
2.
3.
4.
Zapoznanie uczniów ze zwyczajami wielkanocnymi.
Poznanie pisowni nazw świąt Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Zapoznanie z różnymi rodzajami pisanek i różnymi sposobami ich malowania.
Kształcenie umiejętności czytania, pisania i mówienia przez umiejętne wypowiadanie
się na dany temat.
5. Rozwijanie myślenia, spostrzegania, wyszukiwania podobieństw i różnic między
świętami.
6. Kształcenie umiejętności posługiwania się zdobytą wiedzą w praktyce.
Cele wychowawcze:
1. Wdrażanie do przestrzegania kulturalnych zachowań: kultywowania tradycji,
składania życzeń świątecznych.
2. Kształcenie pozytywnych postaw i wartości.
3. Wdrażanie do pracy w zespole.
4. Przygotowanie do dalszego samokształcenia.
Metody:
pogadanka, opis, praca z tekstem, opowiadanie, pokaz, gromadzenie potrzebnego słownictwa,
ustne redagowanie życzeń, ćwiczenia gramatyczne i ortograficzne, rysowanie pisanek,
zaprojektowanie własnej pisanki, ozdabianie
Środki dydaktyczne:
rozsypanka sylabowa , plansze z wypisanymi zwyczajami wielkanocnymi, nagranie piosenki,
tekst czytanki i wiersza, rebusy, wycięte pisanki z papieru i elementy zdobnicze, różne
rodzaje pisanek
Czas: 90 minut
Przebieg zajęć
Lp.
Treść
1. Czynności organizacyjne.
Cele szczegółowe
Wrowadzenie do lekcji - układanie
2.
wyrazów z sylab.
-Wywołanie nastawienia.
-Wzbudzenie zainteresowania tematem.
-Wdrażanie do pracy w zespole.
3. Zapisanie tematu.
-Kształcenie umiejętności pisania.
-Znajomość zwyczajów obchodzonych w
Wysłuchanie tekstu "Dwa święta"
okresie świąt Bożego Narodzenia i
4.
czytanego przez nauczyciela i dzieci. Wielkanocy.
-Wykazanie różnic pomiędzy świętami.
-Zapoznanie ze zwyczajami
Rozmowa nt. zwyczajów związanych
5.
wielkanocnymi.
ze świętami wielkanocnymi.
-Umiejętność zapisania zwyczajów.
-Rozwijanie słownictwa dzieci przez
Gromadzenie słownictwa
gromadzenie określeń potrzebnych przy
6. potrzebnego do redagowaniażyczeń redagowaniu życzeń świątecznych.
świątecznych.
-Indywidualne dopisywanie brakujących
w domu.
7.
Poznanie pisowni nazw świąt: Boże
Narodzenie i Wielkanoc.
Rozmowa z dziećmi nt. wróżb i
8. wierzeń związanych ze świętami
wielkanocnymi.
9. Uzupełnianie zdań lukami.
Opowiadanie nauczyciela o
10. zwyczajach związanych z
oblewanym poniedziałkiem.
Wysłuchanie piosenki "Pisanki11.
kraszanki".
12.
Czytanie tekstu wiersza "Pisanki"omówienie treści.
Metoda
Środki
Słowo
-rozsypanka
ćwiczenia
sylabowa
praktyczne
-słowo
-tablica
ćw. praktyczne
-zeszyt
-pogadanka
-ćwiczenia w
czytaniu
-słowo
-podręcznik
-pogadanka
-ćw.
praktyczne
kartoniki na
tablicy
-pogadanka
-ćw.
praktyczne
rozsypanka
wyrazowa na
tablicy i do
zeszytu
-Nauka pisania nazw świąt.
-ćw.
Zeszyt
ortograficzne ćwiczeń, str.64
-ćw. w pisaniu ćw.
-Poznanie zwyczajów i wierzeń.
pogadanka
-Umiejętność doboru litery a i e do słów.
-Poznanie wierszyka, który mówiono
chodząc po dyngusie.
-Poznanie zwyczajów związanych ze
Śmigusem-Dyngusem.
-Wdrażanie do kulturalnych zachowań.
-Zapoznanie z treścią piosenki.
-Zapoznanie z treścią.
-Wyszukiwanie fragmentów.
ćw. w czytaniu wiersz z
i pisaniu
lukami
-opowiadanie
ilustracje
-pogadanka
-odtworzenie
nagrania
ilustracje
-pogadanka
-czytanie
głośne i ciche
tekst wiersza
-czytanie ze
zrozumieniem
Wyszukiwanie fragmentów
-Kształcenie umiejętności wyszukiwania
-czytanie
13. opisujących 9. pisankę. Uzupełnianie fragmentów w tekście.
-pisanie
zdania.
-Ćwiczenia w pisaniu.
14. Liczenie ozdób na pisankach.
-Rozwijanie umiejętności posługiwania
się liczebnikami porządkowymi.
kartoniki z
wróżbami
-praca z
tekstem
-tekst wiersza
-ćwiczenia
-kartoniki z
pisankami
-podręcznik
15. Rysowanie pisanek z wiersza.
16.
Śpiewanie piosenki ruchowomuzycznej.
-Przetwarzanie tekstu na wytwór
plastyczny.
-Improwizacja ruchowa do piosenki.
-praca z
tekstem
-ćw.
praktyczne
-śpiew
-ćw. ruchowe
-pogadanka
-pokaz
17. Obejrzenie rozbitego jajka.
-Poznanie budowy jajka.
Pogadanka nt. różnych rodzajów
18. pisanek i sposobów ich
wykonywania.
-Zapoznanie z różnymi rodzajami pisanek
pokaz
i sposobami ich wykonywania.
19. Rozwiązywanie rebusów.
-Poznanie barwników naturalnych
służących do farbowania pisanek.
-podręcznikćwiczenia
piosenka
-jajko
-słowo
-pisanki
-kraszanki
-skrobanki
-wosk pszczeli
-tygielek
-ćw.
praktyczne
rebusy
20. Zaprojektowanie własnej pisanki.
-Umiejętność ozdabiania wyciętego jajka.
-ćw.
praktyczne
-pisanki z
kartonu
-papier
kolorowy
21. Opisanie pisanki.
-Kształcenie umiejętności ustnego
opisywania pisanki.
-ćw. w
mówieniu
-opis
pisanki z
papieru
Podsumowanie. Pochwały słowne.
Rozdanie malowanek.
23. Złożenie życzeń świątecznych.
-Usystematyzowanie.
-Docenienie pracy dziecka.
-Umiejętność składania życzeń.
22.
słowo
słowo