Sztuka średniowiecza

Transkrypt

Sztuka średniowiecza
Scenariusz lekcji języka polskiego dla uczniów gimnazjum
Temat: Sztuka średniowiecza - lekcja w pracowni informatycznej
Cele lekcji:
- utrwalenie wiadomości z zakresu historii średniowiecza,
- wzbudzenie wrażliwości estetycznej,
- przygotowanie do świadomego odbioru dzieła sztuki,
- kształcenie postawy poszanowania dóbr kultury,
- wskazanie na możliwości sprzętu elektronicznego jako nośniki obcowania
ze sztuką,
- wykorzystanie Internetu, jako źródła wzbogacenia wiedzy o sztuce i jej
zasobach w świecie.
Miejsce:
- pracowania informatyczna wyposażona w kilkanaście stanowisk ze
sprzętem podłączonym do Internetu,
- praca w grupach,
Środki dydaktyczne:
- sprzęt komputerowy wyposażony w czytniki CD-ROM,
- kolorowe monitory,
- karty dźwiękowe oraz dostęp do Internetu,
- multimedialne programy polonistyczne „ Literat i wielkie dzieła literatury
polskiej, Leksykon i Multimedialna encyklopedia powszechna,
Encyklopedia multimedialna PWN, Ilustrowana Encyklopedia Gdańska
1000-letniego, Komputerowy słownik języka polskiego i Słownik wyrazów
obcych, Encyklopedia malarstwa, Historia świata Optimusa.
Przebieg lekcji
1. Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje zadania do opracowania.
2. Pierwsza grupa, korzystając z Historii świata Optimusa i Oksfordzkiej
historii świata wyszukuje fragmenty poświęcone średniowieczu, czyta,
wymienia między sobą uwagi dotyczące strony graficznej programów i ich
atrakcyjności. Drukuje mapkę europy w wiekach średnich.
3. Druga grupa znajduje w programie „Literat” sztukę tego okresu stylu
romańskiego gotyckiego. Drukują fragment poświęcony odbiciu tych
nurtów w okresie średniowiecza.
4. Trzecia grupa w programie „Wielkie dzieła literatury polskiej” oglądają
rzeźbę Madonny z Krużlowej, kolegiatę w Tumie oraz bogato zdobioną
kartę z „Psałterza floriańskiego”. Wybierają jedną ilustracje i drukują ją,
opatrując stosownym komentarzem.
5. Grupa zapoznaje się ze sposobami kompletowania danych za pomocą
wyszukiwarek internetowych. Uczniowie wpisują nazwisko twórcy do
wyszukiwarki, a następnie przeglądają odnalezione w sieci strony, które
mu poświęcono. Dokonują selekcji materiału, porządkują go i budują
własną bazę danych na jego temat. Są to nazwiska twórców okresu
średniowiecza.
6. Kolejnym krokiem jest poszukiwanie galerii malarstwa w Internecie. Po
odnalezieniu odpowiednich stron uczniowie przeglądają zawartość
(najczęściej nazwiska ułożone są w układzie alfabetycznym) lub wybierają
okres (w naszym przypadku – średniowiecze). Galerii malarstwa w
Internecie jest bardzo wiele, ale zainteresowani sztuką średniowiecza
powinni koniecznie odwiedzić te pod adresem http://sredniowiecze.vlo.krakow.pl/sztuka.html
7. Ostatnim ćwiczeniem w tej części zajęć będzie kompletowanie haseł
związanych ze średniowieczem umieszczonych w dwóch multimedialnych
encyklopediach ogólnych - PWN i wydawnictwa Fogra. Jak poprzednio,
dzielimy klasę na dwie grupy i przystępujemy do pracy. Po jej zakończeniu
każda z grup prezentuje spostrzeżenia, ilość odnalezionych hasłem jakość
ich opracowania, dostępną ikonografie. Wszyscy zapisują wnioski.
8. Praca domowa
Przygotuj prezentację sylwetki wybranego twórcy okresu średniowiecza
wraz z charakterystyką jego twórczości i wybraną ikonografią.

Podobne dokumenty