Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Mistrzostwa Europy w koszykówce przechodzą do historii
2009-09-21
Podczas finału 36. mistrzostw Europy koszykarzy Hiszpania – Serbia, który odbył się 20
września br., na trybunach katowickiego „Spodka" w roli kibiców pojawili się m.in.
wicepremier Grzegorz Schetyna oraz Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki.
Hiszpańską rodzinę królewską reprezentowała Helena księżna Lugo – najstarsza córka króla
Jana Karola I Burbona, a Serbów wspierała Minister Sportu tego kraju Sneżana MarkovicSamardic.
Zmaganiom najlepszych drużyn w Europie przyglądali się także ambasadorzy Grecji, Słowenii
i Serbii. W „Spodku" pojawili się także jedni z najwybitniejszych zawodników w historii NBA –
Oscar Robertson nazywany „Big O" i Bill Russell oraz amerykańska modelka i aktorka – Eva
Jacqueline Longoria Parker znana z roli w serialu telewizyjnym „Gotowe na wszystko" oraz w
komedii „Nawiedzona narzeczona", która kibicowała na EuroBaskecie 2009 swojemu mężowi,
znakomitemu francuskiemu koszykarzowi Tony Parkerowi.
W finale 36. mistrzostw Europy koszykarzy Hiszpania pokonała Serbię 85:63 (24:14, 28:15,
15:15, 18:19). Brązowy medal zdobyła Grecja, która wygrała ze Słowenią 57:56 (16:13,
15:11, 11:13, 15:19). Polacy zostali sklasyfikowani na miejscach 9-10. Po raz pierwszy od 12
lat biało-czerwoni uczestniczyli w drugiej fazie turnieju, ale nie zdołali w niej wygrać żadnego
spotkania. W pierwszej fazie, w grupie D, podopieczni trenera Muli Katzurina pokonali
Bułgarię 90:78 i Litwę 86:75 oraz ulegli Turcji 69:87.
Hiszpania po raz siódmy grała w finale ME, ale po raz pierwszy zdobyła złoty medal. Do
tytułów mistrza świata i wicemistrza olimpijskiego dorzuciła pierwszy złoty medal ME.
Złote medale Hiszpanom wręczali prezydent FIBA-Europe Grek Georgios Vassilakopoulos i
wicepremier Grzegorz Schetyna. Wicemistrzów Europy – Serbów dekorował Minister Sportu i
Turystyki Mirosław Drzewiecki, a brązowych medalistów – Greków prezes PZKosz. Roman
Ludwiczuk.
Najlepszym koszykarzem (MVP) mistrzostw Europy w Polsce został uznany środkowy
reprezentacji Hiszpanii Pau Gasol. W pierwszej piątce turnieju znaleźli się: Hiszpanie – Pau
Gasol i Rudy Fernandez, rozgrywający Grecji Vasileios Spanoulis, rozgrywający Serbii Milos
Teodosic oraz słoweński środkowy Erazem Lorbek.
Nagrody wręczali m.in. trener srebrnych medalistów z 1963 roku Witold Zagórski, sekretarz
generalny FIBA-Europe Nar Zanolin i prezes PZKosz. Roman Ludwiczuk.
Sześć najlepszych drużyn EuroBasketu: Hiszpania, Serbia, Grecja, Słowenia, Francja i
Chorwacja, zakwalifikowało do MŚ w Turcji w 2010 roku. W czempionacie zagrają także
Turcy jako gospodarz imprezy.
Finał: Hiszpania – Serbia 85:63; mecz o 3. miejsce: Grecja – Słowenia 57:56; mecz o 5.
miejsce: Francja – Chorwacja 69:62; mecz o 7. miejsce: Rosja – Turcja 89:66.