scenariusz do lekcji trzeciej - regionalne projekty badawcze

Transkrypt

scenariusz do lekcji trzeciej - regionalne projekty badawcze
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
SCENARIUSZ DO LEKCJI TRZECIEJ
Temat:
”Zwiastuny wiosny”
Adresat:
Zajęcia są kierowane do uczniów Szkól Podstawowych.
Miejsce:
Park im. W. Szafera w Słocinie
Czas realizacji:
2,5 godziny
Cel główny zajęć:
Uczniowskie Projekty Badawcze
Cele operacyjne:
obserwacja zjawisk zachodzących wiosną
rozwijanie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie
rozwijanie kreatywności uczniów
rozwijanie inwencji twórczej dziecka
rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą
przybliżenie uczniom zagadnień związanych z występowaniem pór roku
rozwijanie motywacji do interesowania się przyrodą
aktywne uczenie się poprzez działanie
Umiejętności:
umiejętność dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie
prowadzenie obserwacji, dokumentowanie oraz wyciąganie wniosków z nich płynących
umiejętność rozpoznawania cech aktualnej pory roku – wiosny
umiejętność rozpoznawania i nazywania roślin wskazujących przyjście wiosny
Postawy:
kształtowanie pozytywnych wartości i budowanie szacunku do przyrody
rozwijanie postawy badawczej i potrzeby aktywności pro środowiskowej.
zainteresowanie omawianymi zagadnieniami.
badanie więzi emocjonalnej uczniów z przyrodą.
konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w trakcie zajęć
rozwijanie potrzeby aktywnej działalności na rzecz środowiska.
wyrabianie u uczniów odpowiedzialności za stan środowiska
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
Metody:
obserwacja
pogadanka
Formy pracy:
grupowa,
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
karty pracy (jedna na grupę)
lupy
klucze, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami do oznaczania roślin
aparat fotograficzny
plansze drzewa
kijki i lina
chorągiewki
Przebieg zajęć:
1. Omówienie zasad zachowania się w parku i bezpieczeństwa pracy przy zbiorniku wodnym.
2. Zapoznanie się z treścią regulaminu bezpiecznego zachowania się nad wodą:
 W czasie prowadzenia badań należy zachować szczególną
ostrożność.
 Nie wolno oddalać się od nauczyciela i grupy.
 Do wody można wchodzić tylko w gumowych butach.
 Nie należy chlapać woda, jeść w trakcie badań oraz pić wody ze
zbiornika.
 Rany i zadrapania należy zabezpieczyć wodoodpornym
plastrem, a następnie założyć gumowe rękawiczki.
 Po zajęciach należy dokładnie umyć ręce.
3. Przeprowadzenie analizy zadań i przeszkolenie w wypełnianiu formularzy.
4. Podział uczniów na grupy, wręczenie kluczy, kart pracy wraz z instrukcją i przydzielenie
zadań do wykonania
5. Wydzielenie sektorów pracy oznaczonych uprzednio chorągiewkami
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
6. Praca w grupach polega na oznaczaniu gatunków wskazanych roślin pod nadzorem
nauczyciela.
7. Umieszczenie otrzymanych wyników w formularzach zgodnie z kartami pracy,
Nauczyciel czuwa na bezpieczeństwem uczniów. Pomaga w przeprowadzaniu badań, zbiorze
i identyfikacji materiału roślinnego oraz zwierzęcego. Wspólnie z uczniami analizuje otrzymane
wyniki i pomaga w wprowadzaniu ich do przygotowanych kart pracy.
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i omawiają otrzymane wyniki
badań. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie wnioski. Nauczyciel dokonuje oceny
prac poszczególnych grup.
Oczekiwane osiągnięcia uczniów po zajęciach terenowych nad stawem
Uczeń:
potrafi prowadzić obserwacje i samodzielnie wyciągnąć wnioski.
rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty
potrafi wymienić kwiaty chronione
rozumie konieczność ochrony przyrody
wyjaśnia znaczenie przysłów o wiośnie
rozpoznaje zjawiska towarzyszące wczesnej wiośnie
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – punkt 3
W punkcie trzecim obserwowana przez was roślina jest uważana za roślinę tajemniczą.Jest nią złoć
żółta. Jest to gatunek byliny z rodziny liliowatych. Pospolita w Polsce. Kwitnie wczesną wiosną, od
kwietnia do maja. Kwiaty zamykają się na noc oraz podczas deszczu. Wyglądają wówczas jak pąki
i są trudne do wypatrzenia. Złoć jest geofitem, czyli rośliną wieloletnią spędzającą okres
niekorzystny w postaci podziemnego organu spichrzowego – cebulki.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
Zanim przystąpicie do wykonywania zadań PAMIĘTAJCIE, że niektóre z obserwowanych roślin
może być trujące więc nie dotykamy i nie wkładamy do ust palców.
1. W wyznaczonym uprzednio chorągiewkami przez nauczyciela obszaru badawczego dokonajcie
pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie z instrukcją) oraz
opisu wskazanej rośliny. Wyniki zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.1-4, 23- 26, 36-38]
Obserwując roślinę nie zapomnijcie o wykonaniu zdjęcia jej sylwetki.
2. Posługując się kluczami do oznaczania roślin przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, łodygi,
kwiatu i owocu. Dokonując obserwacji obserwacji zastanówcie sie nad następującymi pytanaimi:
a) Określ czy roślina zielna kwitnie?
b) Określ czy roślina zielna owocuje?
c) Scharakteryzuj typ, budowę i ułożenie liścia.
d) Scharakteryzuj budowę kwiatu.
e) Określ rodzaj kwiatostanu.
f) Określ typ owoców.
g) Określ rodzaj łodygi.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
h) Określ typ korzenia.
Otrzymane wyniki zanotuj w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-34]
3. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
4. Rozglądnijcie się do okoła i określcie otoczenie terenu wokół zaobserwowanego gatunku. Swoje
obserwacje zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.35]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – punkt 6
W punkcie szóstym ciekawym okazem jest zawilec gajowy. Należy on do rodziny jaskrowatych,
liczącej ok. 120 gatunków. Jest rośliną bardzo popularną w całej Polsce. Masowo zakwita podczas
przedwiośnia w lasach i parkach. Jest rośliną trującą i leczniczą. Kwiaty zapylane są głównie przez
owady zwabione dużą ilością pyłku.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
Zanim przystąpicie do wykonywania zadań PAMIĘTAJCIE, że niektóre z obserwowanych roślin
może być trujące więc nie dotykamy i nie wkładamy do ust palców.
1. W wyznaczonym uprzednio chorągiewkami przez nauczyciela obszaru badawczego dokonajcie
pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie z instrukcją) oraz
opisu wskazanej rośliny. Wyniki zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.1-4, 23- 26, 36-38]
Obserwując roślinę nie zapomnijcie o wykonaniu zdjęcia jej sylwetki.
2. Posługując się kluczami do oznaczania roślin przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, łodygi,
kwiatu i owocu. Dokonując obserwacji obserwacji zastanówcie sie nad następującymi pytanaimi:
a) Określ czy roślina zielna kwitnie?
b) Określ czy roślina zielna owocuje?
c) Scharakteryzuj typ, budowę i ułożenie liścia.
d) Scharakteryzuj budowę kwiatu.
e) Określ rodzaj kwiatostanu.
f) Określ typ owoców.
g) Określ rodzaj łodygi.
h) Określ typ korzenia.
Otrzymane wyniki zanotuj w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-34]
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
3. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
4. Rozglądnijcie się do okoła i określcie otoczenie terenu wokół zaobserwowanego gatunku. Swoje
obserwacje zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.35]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – punkt 7
Punkt siódmy to ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, nazwa zwyczajowa pszonka. Rodzina
jaskrowate. Gatunek rodzimy, występujący pospolicie. Roślina kwitnie od marca do maja. Owoce
to niełupki. W okresie kwitnienia i po przekwitnięciu w liściach gromadzi się trująca substancja o
palącym i ostrym smaku. Liście zebrane przed kwitnieniem są jadalne i mogą służyć jako źródło
witaminy C. Występuje na glebach wilgotnych, bogatych w związki azotu – wskaźnik żyzności
gleby.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
Zanim przystąpicie do wykonywania zadań PAMIĘTAJCIE, że niektóre z obserwowanych roślin
może być trujące więc nie dotykamy i nie wkładamy do ust palców.
1. W wyznaczonym uprzednio chorągiewkami przez nauczyciela obszaru badawczego dokonajcie
pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie z instrukcją) oraz
opisu wskazanej rośliny. Wyniki zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.1-4, 23- 26, 36-38]
Obserwując roślinę nie zapomnijcie o wykonaniu zdjęcia jej sylwetki.
2. Posługując się kluczami do oznaczania roślin przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, łodygi,
kwiatu i owocu. Dokonując obserwacji obserwacji zastanówcie sie nad następującymi pytanaimi:
a) Określ czy roślina zielna kwitnie?
b) Określ czy roślina zielna owocuje?
c) Scharakteryzuj typ, budowę i ułożenie liścia.
d) Scharakteryzuj budowę kwiatu.
e) Określ rodzaj kwiatostanu.
f) Określ typ owoców.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
g) Określ rodzaj łodygi.
h) Określ typ korzenia.
Otrzymane wyniki zanotuj w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-34]
3. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
4. Rozglądnijcie się do okoła i określcie otoczenie terenu wokół zaobserwowanego gatunku. Swoje
obserwacje zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.35]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Podobne dokumenty