SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA TEMAT : Sprawdź sam siebie – powtórzenie materiału (ewaluacja całoroczna) Szkoła z klasą 2.0 – Zastosowanie technologii informacyjnej Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne Cele lekcji: Uczeń : wykorzystuje znajomość zagadnień matematycznych do rozwiązania zadań w formie krzyżówki, quizu, zadań wyboru, zadań otwartych, zadań – prawda czy fałsz. W trakcie zajęć uczeń: • rozwija umiejętność posługiwania się językiem matematycznym i umiejętność twórczego myślenia; • ćwiczy koncentrację, kontroluje czas przewidziany na rozwiązanie zadań; • kształci umiejętność posługiwania się programami komputerowymi. Metody pracy: • czytanie i notowanie ze zrozumieniem; • korzystanie ze źródeł i opracowywanie danych; • metoda symulacji i ćwiczeniowa. Formy pracy: • praca indywidualna (lekcja 1); • praca w grupach (lekcja 2) Materiały dydaktyczne: • komputer do dyspozycji każdego ucznia, tablica multimedialna; • krzyżówka, wykonana za pomocą programu Excel; • quiz przygotowany za pomocą programu Hot Patotes; • prezentacja, przygotowana w programie Power Point – Konkurs. Przebieg zajęć: I. Wprowadzenie. 1. Czynności organizacyjne. 2. Podanie celów zajęć. 3. Każdy uczeń przy osobnym komputerze rozwiązuje na początek krzyżówkę w Excelu. Nauczyciel sprawdza poprawność jej wykonania. Przydziela punkt. Informacja dla ucznia : Po najechaniu kursorem na żółte pole pojawi się treść hasła do odgadnięcia. Wpisując poprawnie kolejne odpowiedzi pojawia się punktacja i komunikaty dla Ciebie! Na wykonanie zadania masz 10 minut. POWODZENIA! HASŁO: Możesz zdobyc 87 punktów LICZBA PUNKTÓW: 0 Po uzupełnieniu haseł krzyżówka powinna wyglądać następująco: HASŁO: p r o m i e ń r ó w n a n i w a l e c n k c j a o b w ó d i l o c z y n p i e r w i a s a l g o r y t m u ł a m e k p r o s t o k o m b s t o ż e k k o ł o f r u Możesz zdobyć 87 punktów e LICZBA PUNKTÓW: 87 ą GRATULUJĘ!ROZWIĄZA t t e k II. Realizacja tematu zajęć. 1. Podanie celów zajęć. 2. Każdy uczeń ma do rozwiązania test wielokrotnego wyboru, wykonany za pomocą programu Hot Patotes. Na jego rozwiązanie uczeń ma 10 minut. Quiz matematyczny - klasa III gimnazjum Sprawdź sam siebie! Wybierz właściwą odpowiedź. Uwaga: Nie tylko jedna odpowiedź musi być poprawna. Pokazuj pytania po jednym 1. Jak nazywa się równość dwóch wyrażeń algebraicznych? A. ? Nierówność B. ? Równanie C. ? Układ równań D. ? Jednomian 2. Jak nazywa się najdłuższy bok trójkąta prostokątnego? A. ? Przyprostokątna B. ? Przeciwprostokątna C. ? Podstawa D. ? Ramię 3. Co jest obrazem okręgu w symetrii osiowej? A. ? Okrąg przystający do niego B. ? Okrąg podobny do niego C. ? Koło przystające do niego D. ? Koło podobne do niego 4. Mnożenie jest: A. ? Przemienne B. ? Łączne C. ? Rozdzielne względem dodawania D. ? Odwrotne 5. Graniastosłup o podstawie trójkątnej ma: A. ? 9 krawędzi B. ? 6 krawędzi C. ? 12 krawędzi D. ? 3 krawędzie 6. Suma długości wszystkich krawędzi sześcianu wynosi 60cm. Krawędź tego sześcianu ma długość: A. ? 10 cm; B. ? 5 cm; C. ? 100 mm; D. ? 50 mm. 7. Akwarium ma wymiary : 40 cm, 30 cm i 20 cm. Ile litrów wody mieści się w nim? A. ? 24 l; B. ? 2400 l; C. ? 240 l; D. ? 24000 l. 8. Trójkąt można zbudować z odcinków o długościach: A. ? 7 cm, 2 cm, 7cm. B. ? 12 cm, 34 cm, 22 cm. C. ? 12 cm, 34 cm, 12 cm. D. ? 7 cm, 2 cm, 9 cm. 9. Rozwiązaniem równania -2x + 5 = -3x + 4 jest liczba: A. ? 1/5 B. ? 9 C. ? -9/4 D. ? -1 10. Różnica liczb x i y jest równa dwukrotności sumy tych liczb. Treść zadania można zapisać równaniem: A. ? 2(x-y)=x+y B. ? x-y=2(x+y) C. ? x-y=1/2(x+y) D. ? x+y=1/2(x-y) Po zakończeniu zadania nauczyciel przyznaje punkty tym uczniom, którzy poprawnie rozwiązali test: (Liczba punktów uzależniona od liczby poprawnych odpowiedzi) 3. Nauczyciel przeprowadza konkurs w klasie III gimnazjum. Zadaniem uczniów jest wybór trzech z pięciu zadań typu: zadania zamknięte; (1 pkt.) zadania otwarte; (2 pkt.) zadania – prawda czy fałsz. (1 pkt.) Za poprawnie rozwiązane zadanie uczeń otrzymuje punkty. Razem uczeń musi rozwiązać 9 zadań – po trzy każdego rodzaju. UWAGA: Uczeń wybiera trzy zadania przygotowane na kartkach oraz na slajdach prezentacji, wykonanej w Power Point z zadań od 1 do 5 (1pkt.), kolejne trzy od 6 do 10 ( 2pkt.) oraz ostatnie trzy od 11 do 15 ( 1pkt. ). Zadania zawarte są w prezentacji Power Point dla ucznia - Konkurs. Na wykonanie zadań uczeń ma 20 minut. Zadania pochodzą z podręcznika – Matematyka z plusem. Znajdują się w dołączonej prezentacji wykonanej w Power Point. Uczniowie mają możliwość zdobycia 12 pkt. Nauczyciel zwraca uwagę zapis rozwiązania. Punkty sumowane są z poprzednimi i otrzymujemy wynik, dający miejsce I ,II i III. Zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania liczba punktów przeliczana jest na ocenę. (Dopuszcza się również uwzględnienie tylko ostatniego zadania do przeliczenia na ocenę.) 4. Nauczyciel prezentuje uczniom narzędzie, wykonane w Excelu do zamiany punktów na ocenę. Uczniowie samodzielnie obliczają swoją ocenę zgodnie z WSO G1 w Luboniu. L ic z b a p u n k tó w O C E N A : P K T. O D D O CEL. 0 0 BDB 0 0 DB 0 0 DST 0,0 0,0 DOP. NDST 0 0,0 0 0 5. Pozostałe zadania z 15 konkursowych (6 zadań pozostało po wyborze 9) uczniowie wykonują w grupach. Odpowiedzi prezentowane są przez uczniów wybranych przez nauczyciela na tablicy( może być multimedialna z użyciem np. pióra magicznego). Grupa otrzymuje punkt. III. Podsumowanie za pomocą przypomnienia celów zajęć.