Nie z każdej chmury pada deszcz-1

Transkrypt

Nie z każdej chmury pada deszcz-1
Anna Tudyka, AZSO nr 2 w Chorzowie
KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I LICEUM
Temat: Nie z każdej chmury pada deszcz.
Cele lekcji:
Uczeń
- potrafi omówić obieg wilgoci w atmosferze,
- potrafi podać warunki niezbędne do kondensacji pary wodnej,
- zna klasyfikację chmur,
- wie, w jaki sposób dochodzi do powstania opadów atmosferycznych.
Czas realizacji: 45 minut.
Forma zajęć: zbiorowa, samodzielna praca uczniów.
Metody: metody podające (miniwykład), aktywizujące (metoda operatywna), eksponujące
(prezentacja multimedialna).
Środki dydaktyczne: podręcznik, przygotowana przez nauczyciela prezentacja
multimedialna „ Rodzaje chmur” , załącznik nr 1 Karta pracy ucznia.
Typ lekcji: poświęcona na realizację nowego materiału.
Przebieg zajęć:
I.
Część wstępna: przywitanie, sprawdzenie obecności.
II.
Podanie przez nauczyciela tematu lekcji i nawiązanie do nowego materiału.
II.
Realizacja nowego materiału:
1. Nauczyciel rozdaje uczniom Karty pracy.
2. Mini wykład nauczyciela na temat obiegu wilgoci w atmosferze oraz powstawania
opadów.
3. Uczniowie wykonują ćwiczenie 1 (Karta pracy ucznia) sprawdzające stopień zapamiętania
prezentowanych treści.
4. Uczniowie na podstawie podręcznika samodzielnie rozwiązują ćw. 2 z Karty pracy
ucznia. W tym czasie nauczyciel pomaga uczniom w pracy, odpowiada na ewentualne
pytania.
5. Po upływie wyznaczonego czasu następuje pokaz prezentacji multimedialnej
przedstawiającej poszczególne rodzaje chmur. W jego trakcie nauczyciel zadaje uczniom
pytania kontrolne sprawdzające stopień zapamiętania opracowywanych wcześniej
zagadnień.
6. W celu sprawdzenia stopnia przyswojenia omawianej wcześniej problematyki uczniowie
wykonują ćwiczenie polegające na rozpoznaniu chmur przedstawionych na zdjęciach w
podręczniku.
7. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela.
Załączniki: załącznik nr 1- Karta pracy ucznia.
Załącznik nr 1
Karta pracy ucznia
1. Ułóż poniższe określenia w takiej kolejności, aby opisywały powstawanie chmur i
opadów.
parowanie, opad atmosferyczny, temperatura punktu rosy, kondensacja pary wodnej,
chmury, para wodna, jądra kondensacji, wznoszenie się powietrza, nasycenie powietrza,
kondensacja pary wodnej
2. Wykorzystując podręcznik, uzupełnij tabelę.
Piętro
wysokie
średnie
niskie
chmury o budowie
pionowej
Wysokość
Symbol
chmury
Ci
Cc
Cs
Ac
As
Ns
Sc
St
Cu
Cb
Nazwa chmury
3. Rozpoznaj chmury przedstawione na zdjęciach w podręczniku.
Budowa
Opad

Podobne dokumenty