konspekt lekcji wych. fiz. dla klasy III

Transkrypt

konspekt lekcji wych. fiz. dla klasy III
Obszar nr 1
wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne
Scenariusz zajęć z wychowania fizycznego dla klasy III
Klasa III b
Liczba ćwiczących: 19 uczniów ( chłopcy i dziewczęta)
Miejsce zajęć: hala sportowa
Data: 04.03.2014 r.
Prowadząca: Iwona Bilska
Temat: : Gry i zabawy z wykorzystaniem łyżworolek
Cele:
Sprawności:
- uczeń poznaje ćwiczenia podnoszące poziom zwinności szybkości, skracając czas reakcji na
bodźce i sygnały zewnętrzne;
Umiejętności:
- uczeń potrafi posługiwać się kończynami dolnymi podczas wykonywania ćwiczeń na
łyżworolkach,
- umie kierować umiejętnie ruchami swojego ciała w zależności od sytuacji zewnętrznej;
Wiadomości:
- uczeń zna zasady kulturalnego dopingu, wie, co to jest aktywność ruchowa;
Postawy
- uczeń potrafi współpracować w grupie,
- umie zastosować zdrowe zasady rywalizacji w stosunku do siebie i innych( zasada fair play).
Czas trwania: 45 minut.
Metody realizacji zadań: zabawowa, zadaniowa, ścisła.
Środki dydaktyczne: łyżworolki, pachołki, szarfy
Tok lekcji
Nazwa zabawy gry,
ćwiczenia
Część
wstępna
1.Czynności
Zbiórka, powitanie,
organizacyjne sprawdzenie obecności i
gotowości do zajęć, podanie
celów lekcji.
Czas
Wskazówki
organizacyjno –
metodyczne
3’
Ustawienie klasy w
dwuszeregu
Wyznaczamy dwóch
berków, którzy
rywalizują w ilości
schwytanych osób.
Złapani dołączają do
berka trzymając
poprzednika za
biodra.
2. Zabawa o
charakterze
ożywiającym
„ Berek wąż”
3’
3. Ćwiczenia
kształtujące,
Jazda przodem z ćwiczeniami
ogólnorozwojowymi(krążenia
3’
Uwagi
rozgrzewka
rr, wymach rr, skłony, skręty,
wznosy kolan)
Część główna
1. Gry
„Wyścigi przodem”
i zabawy
doskonalące
jazdę w przód
5’
Drużyny ustawione w Powtórzenie
dwóch rzędach, jazda 2 x
do pachołka i z
powrotem, Wyścig
jest ukończony, gdy
ostatni zawodnik
powróci na koniec
szeregu
„Wilczym tropem”
5’
Jeden z ćwiczących, z
szarfą w ręku porusza
się szybciej lub
wolniej po boisku w
różnych kierunkach.
Pozostali ćwiczący,
rzędem lub gromadką,
podążają za nim nie
odstępując go na krok.
„Jazda slalomem”
5’
Jazda slalomem
pomiędzy pięcioma
pachołkami, powrót
po prostej.
„Bieg stonóg”
5’
Drużyny ustawione w
dwóch rzędach,
Każdy trzyma
swojego poprzednika
za biodra. Na sygnał
”stonogi” okrążają
pachołki i wracają na
miejsce.
„Stop”
5’
Wszyscy ćwiczący
poruszają się jazdą w
przód na długości
boiska na sygnał
muszą się jak
najszybciej zatrzymać.
Osoba, która zatrzyma
się ostatnia wykonuje
5 przysiadów
„ Raz, dwa, trzy, Baba Jaga 5’
Na zawołanie: „ Raz,
Co pewien
czas
wyznacza się
nowego
przewodnika.
Należy
patrzy”
dwa, trzy Baba Jaga
patrzy” uczniowie
zatrzymują się w
miejscu. Babą Jagą
zostają kolejni
uczniowie, którzy
dotkną poprzedniej
Baby Jagi.
zwrócić
uwagę na
szybkość
hamowania.
Część
końcowa
1.Ćwiczenia
uspakajające
Swobodna jazda uczniów
2. Czynności Zbiórka, omówienie lekcji,
organizacyjno pożegnanie.
porządkowe.
Omówienie
lekcji.
4’
2’
Opracowała: Iwona Bilska
GALERIA ZDJĘĆ

Podobne dokumenty