Czekamy na Święta. Poznajemy zwyczaje boŜonarodzeniowe w

Transkrypt

Czekamy na Święta. Poznajemy zwyczaje boŜonarodzeniowe w
Konspekt zajęć pozalekcyjnych
Czekamy na Święta.
Poznajemy zwyczaje boŜonarodzeniowe w wybranych krajach
Unii Europejskiej.
Cele ogólne
Uczeń:
- zna zwyczaje boŜonarodzeniowe w Polsce i innych państwach UE,
- wie w jaki sposób przygotowujemy się do świąt BoŜego Narodzenia,
- wie, jakie uczucia towarzyszą świętom BoŜego Narodzenia,
- wskazuje na mapie i prawidłowo zapisuje nazwy państw,
- zgodnie współdziała w grupie,
- uczeń potrafi wypowiadać się na podany temat,
- uczeń rozumie polecenia nauczyciela,
- uczeń rozumie treść poleceń znajdujących się w kartach pracy,
- umie porównać polskie i inne europejskie zwyczaje boŜonarodzeniowe ,
- potrafi uzupełnić tabelę z nazwami tradycji i zwyczajów świątecznych.
Cele terapeutyczne:
- stworzenie miłej atmosfery zabawy odwracającej uwagę od pobytu
w szpitalu,
- kojące oddziaływanie opowiadania na psychikę dziecka,
- odczuwanie radości i zadowolenia z własnej działalności.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita i zróŜnicowana
- grupowa zróŜnicowana
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
mapa Europy, flagi państw europejskich, pudełka – niespodzianki pod choinką,
1
charakterystyczne elementy świąteczne w poszczególnych krajach – ilustracje
i prezentacje multimedialne, karty pracy, kartony, farby, pędzle, kolędy na
płytach CD, odtwarzacz lub komputer.
Metody pracy:
- praktycznego działania
-
ekspresyjna
-
poszukująca
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie rozwiązują hasło krzyŜówki(BOśE NARODZENIE).
Rozmowa na temat przygotowań świątecznych, tradycji i zwyczajów
świątecznych.
2. Zabawa ruchowa „Przybycie św. Mikołaja”.
3. Pudełka – niespodzianki wylosowane spod choinki.
W pudełkach znajdują się nazwy państw europejskich wraz z ich
charakterystycznymi elementami boŜonarodzeniowymi (ilustracje,
prezentacja PP). Dowiadujemy się w jaki sposób są tam spędzane święta.
Wybrana osoba próbuje przedstawić te zwyczaje za pomocą gestów i
mimiki. Zabawa trwa w zaleŜności od wieku wychowanków i ich
zainteresowania – zabawę moŜna powtarzać przez kolejne dni, aŜ do
poznania róŜnic w obchodzeniu BoŜego Narodzenia we wszystkich
państwach Unii Europejskiej.
4. Malowanie portretu św. Mikołaja. W trakcie pracy słuchamy kolęd.
Karty pracy dla dzieci, które wcześniej skończyły malowanie (utrwalanie
wiadomości).
5. Wystawa portretów. Opowiadanie o oczekiwaniach na spotkanie z
Mikołajem.
6. Podsumowanie zajęć. Ewaluacja.
7. Świąteczne upominki od Mikołaja.
Opracowała: A. Burzyńska
2
Przeczytaj o zwyczajach świątecznych panujących w innych krajach.
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna
się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Głównym
daniem jest indyk upieczony z owocami i warzywami.
Podaje się równieŜ pudding, ciasta i słodycze.
Prezenty przynosi święty Mikołaj w nocy z 24 na 25
grudnia.
W Meksyku juŜ 15 grudnia stawia się przed
domami gliniane naczynie wypełnione słodyczami.
Wokół naczynia gromadzą się dzieci. Jedno z nich
rozbija naczynie kijem, co rozpoczyna wyścig
w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym
jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi
grzankami. Podaje się równieŜ pieczonego indyka,
owoce i słodycze.
W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest
chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się późnym
wieczorem. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz
ciasto „Trzech króli” , w którym zapieka się drobne
upominki. Kto znajdzie taki upominek w swojej porcji,
musi go wykupić, opowiadając wesołą historyjkę. O
północy wszyscy idą na pasterkę, a potem spacerują po
ulicach i śpiewają kolędy. 28 grudnia Hiszpanie
obchodzą „dzień naiwnych” – odpowiednik naszego
prima aprilis.
Spośród podanych nazw tradycji i zwyczajów, zamaluj kredką te , które są
związane z BoŜym Narodzeniem.
Śpiewanie kolęd.
Śmigus – dyngus.
Dzielenie się opłatkiem.
Święcenie pisanek.
Prezenty pod choinką.
Czekanie na pierwszą gwiazdkę.
Topienie Marzanny.
Ubieranie choinki.
Pasterka.
Wielkanocne śniadanie.
Uroczyście nakryty stół.
Wysyłanie kartek z Ŝyczeniami.
Składanie Ŝyczeń.
3