Wpływ nieprzemyślanej działalności człowieka na środowisko.

Transkrypt

Wpływ nieprzemyślanej działalności człowieka na środowisko.
mgr Jolanta Ignaczak
nauczycielka przyrody
S. P. 8 w Zgierzu
Scenariusz na lekcję przyrody w klasie IV
TEMAT: WPŁYW NIEPRZEMYŚLANEJ DZIAŁALNOŚCI
CZŁOWIEKA NA ŚRODOWISKO.
CELE:
UCZEŃ:
-
METODY :
wie, że człowiek przez swoją działalność wpływa na przyrodę
zna przykłady pozytywnego i negatywnego
wpływu człowieka na środowisko
rozumie zależność między nieprzemyślaną działalnością człowieka a jej
skutkami na przykładzie dzikich wysypisk śmieci
potrafi wskazać przykłady nieprzemyślanej działalności człowieka w
swoim otoczeniu
potrafi posegregować śmieci
pogadanka, dyskusja ( technika: metaplan), prezentacja, praca z tekstem,
pokaz
FORMA PRACY: praca zespołowa grupowa i indywidualna
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45’
MATERIAŁY: zeszyt ćwiczeń - przyroda kl. IV wyd. WSiP, arkusze papieru (1 na grupę),
mazaki, talerz, bibuła, spryskiwacz
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Faza wstępna
5’
sprawy organizacyjne
nawiązanie do lekcji poprzedniej:
- O czym mówiliśmy na poprzednim naszym spotkaniu?
- Podaj przykłady zasobów naturalnych odnawialnych i nieodnawialnych.
- Jak człowiek wykorzystuje węgiel kamienny, rudy żelaza, wodę.
- Co mamy na myśli mówiąc zasoby nieodnawialne?
- Jak należy więc gospodarować zasobami przyrody?
przedstawienie tematu lekcji
podział na grupy i przydział ról
2. Faza zasadnicza
10’
Praca w grupach nad zagadnieniem techniką metaplanu.
Każda z grup pracuje nad tym samym zadaniem.
Wprowadzenie:
Człowiek gospodaruje w środowisku.
Czy jego działalność wpływa na środowisko?
WPŁYW CZŁOWIEKA NA PRZYRODĘ
JAK JEST?
CO MOŻNA ZROBIĆ?
JAK BYĆ POWINNO?
Prezentacja
10’
Poszczególne grupy kolejno prezentują wypracowany materiał.
Omówienie
15’
Jak jest?
Czy w naszym otoczeniu możemy zaobserwować takie obrazki, o których
mowa w waszych plakatach?
Dlaczego tak jest?
Jakie mogą być tego skutki?
POKAZ: DZIKIE WYSYPISKA ŚMIECI ( zapis w zeszytach zad.2 str.34)
Jak być powinno?
Ostatnia część tabeli przedstawia środowisko takie, jakie chcielibyśmy mieć.
Czy jest to możliwe?
Co można zrobić?
Co można zrobić?
Recepta jest w środkowej części tabeli
Czy takie działania możemy czasami zaobserwować w naszym otoczeniu?
Spróbujmy posegregować śmieci (zad. 1 str.34)
3. Faza podsumowująca
Refleksje uczniów
Ocena aktywności uczniów
Zadanie pracy domowej - Moje notatki str. 36
5’
Komentarz
Cele lekcji zostały zrealizowane.
Podczas pracy w grupach uczniowie kształcili kluczowe umiejętności: umiejętność
sprawnej komunikacji i współpracy z innymi.
Uczniowie po raz kolejny mogli sprawdzić się w różnych rolach.
Dzięki zastosowanej technice metaplanu stworzyłam sytuację do samodzielnych
uczniowskich poszukiwań. Uczniowie rozwiązując problem porozumiewali się,
współdecydowali, przedstawiali różne punkty widzenia
Komunikacja w grupach przebiegała sprawnie i bezkonfliktowo. Dzieci pracowały z
wielkim zaangażowaniem.
Efekty pracy- plakaty- były bardzo dobre. Coraz lepiej przebiega również prezentacja
wypracowanego materiału.
Ogromne wrażenie zrobił na uczniach pokaz mający zobrazować skutki istnienia
dzikich wysypisk śmieci.
Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem. Ich postawa wskazywała na
zainteresowanie tematem i trafność dobranych metod i technik pracy.
Jestem zadowolona z przeprowadzonej lekcji.

Podobne dokumenty