Plakat jako forma wypowiedzi plastycznej.

Transkrypt

Plakat jako forma wypowiedzi plastycznej.
-1Konspekt lekcji PLASTYKA klasa I gimnazjum
(lekcja z ekspresją kierowaną)
1. Temat:
Plakat jako forma wypowiedzi plastycznej.
2. Cele dydaktyczne:
- poznaje historią powstania plakatu (szczególnie plakatu polskiego)
- potrafi określić znaczenie pojęcia plakat
- potrafi określić funkcje plakatu artystycznego i reklamowego
- zapoznaje się z pojęciem znak graficzny
- poznaje środki artystyczne stosowane w technice plakatowej
- poznaje pojęcie "syntetycznej" wypowiedzi artystycznej
- potrafi wyrazić treść za pomocą symboli, znaków graficznych
- potrafi powiązać hasło reklamowe z plastyczną formą wypowiedzi
3. Cele dla ucznia:
- potrafisz wyjaśnić pojęcie plakat, poznasz jego historię powstania oraz funkcję i rolę
jaką spełnia w naszym codziennym życiu,
- zapoznasz się z pojęciem znak graficzny, reklama
- postarasz się wyrazić treść syntetycznie za pomocą symboli i znaków graficznych
wykonując projekt plakatu promującego Krośnieńskie Biblioteki.
4. NACOBEZU:
- wymienić podstawowe cechy plakatu,
- wykonasz wstępny projekt plakatu promujący biblioteki krośnieńskie operując
powyższymi cechami plakatu,
5. Zadanie plastyczne:
- wykonanie projektu plakatu promującego Krośnieńskie Biblioteki Publiczne,
-opracowanie wizji przestrzennej z zastosowaniem symboli,
-kształtowanie umiejętności posługiwania się środkami plastycznymi dla wyrażania
własnych przeżyć i odczuć.
6. Technika:
Malarstwo lub kolaż.
7. Materiały i narzędzia:
Farby, pastele, kredki, kolorowe ścinki gazet.
8. Środki dydaktyczne:
- projekty plakatów sławnych artystów
- plansze przedstawiające różne znaki graficzne (symbole)
- reprodukcje, rysunki, ilustracje
9. Metody pracy:
Wykład, dyskusja, działanie praktyczne eksperymentalne.
- zajęcia praktyczne
Strategia:- problemowa
10. Forma pracy:
Indywidualna
11. Czas realizacji: 45 min
-212. Pytanie kluczowe dla uczniów:
„Czy plakat spełnia rolę informacyjną i komunikatywną w odbiorze kultury masowej
adresowanej do szerokiego odbiorcy?”
Przebieg lekcji 1
I. Wprowadzenie
1. Sprawy porządkowo - organizacyjne
2. Podanie tematu lekcji
II. Część główna
- uczniowie słuchają krótkiego wykładu o plakacie
- podanie notatki do zeszytu
PLAKAT
Jest dziełem grafiki artystyczno – użytkowej. Pełni funkcję informacji i reklamy, propagandy i
agitacji politycznej (reklama jest to działalność mająca na celu rozpowszechnienie
określonych wiadomości). Pojawia się u schyłku XIX wieku we Francji jako dziedzina
malarstwa i zastępuje niemal całkowicie popularny dotychczas afisz.
Przełomem były plakaty Toulouse-Loutreca reklamujące paryskie kabarety. W ciągu stu lat
istnienia plakat wykształcił własny styl oparty na prawach psychologii i analizy procesów
kojarzeniowych.
W ciągu XX wieku plakat stał się elementem kultury masowej adresowanej do szerokiego
odbiorcy.
Plakat cechuje:
- oszczędność środków wyrazu plastycznego,
- dążność do umowności i metaforyki,
- intensywność układów kolorystycznych,
- liternictwo w plakacie ograniczone jest ilościowo gdyż wspomagane jest elementami
plastycznymi, ma charakter swobodny,
- musi być czytelny i komunikatywny
Funkcja i tematyka plakatu:
- polityczny
- społeczny
- artystyczny
- turystyczny
- sportowy.
Rodzaje plakatu:
- obrazowy
- literniczy (typograficzny)
mieszany (zazwyczaj składa się z 2 części obrazowej i literniczej inaczej typograficznej,
napisowej)
Najważniejsi twórcy polskiego plakatu: Trepkowski, Tomaszewski, Starowiejski, Młodożeniec,
Świerzy.
Od 1966 w Warszawie co 2 lata odbywają się tak zwane biennale plakatu (wystawa plakatu
miedzynarodowego). W 1968 w Wilanowie założono pierwsze na świecie muzeum plakatu.
-
oglądają przygotowane plansze, zapoznając się z warsztatem i środkami
artystycznymi stosowanymi przez twórców,
zapoznają się z przykładami plakatów wybitnych artystów,
przedstawiają symbolicznie za pomocą znaków graficznych różne przedmioty,
projektują plakat promujący Krośnieńskie Biblioteki Publiczne - praca indywidualna,
-3-
-
(wykonanie plakatu według uprzednio przygotowanego projektu – to zadanie
następnej lekcji)
kontrola i obserwacja oraz pomoc podczas samodzielnej pracy.
III.
Zakończenie lekcji
- Po skończonej pracy uczniowie przedstawiają prace.
- Uczniowie odpowiadają na kluczowe pytanie „Czy plakat spełnia rolę informacyjną
i komunikatywną w odbiorze kultury masowej adresowanej do szerokiego odbiorcy?”.
- Analiza prac pod względem pomysłowości (oryginalności ) staranności,
- Sprawdzenie czy funkcja i rola plakatu zostały przekazane,
- Czynności porządkowe.
Nauczyciel prowadzący
mgr Ewa Węgrzyn

Podobne dokumenty