Temat: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI

Transkrypt

Temat: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI
Temat: POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI
Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum – klasa IIG
Prowadzący lekcję - B.Sacharska
Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, Szczecin, ul. Ku Słońcu 124
Dział:
Dynamika- Siły w przyrodzie
Temat :
Powtórzenie wiadomości z dynamiki
Treść z podstawy programowej: Nr 3 i 4
Podręcznik:
wyd. ZamKor, M. i R. Rozenbajgier / od str. 65 do 118/
Czas lekcji:
1 godzina lekcyjna
Cele operacyjne / poznawcze, kształcące/:
Uczeń
§
rozróżnia skutki wzajemnego oddziaływania ciał (A);
§
definiuje I, II, III zasadę dynamiki Newtona i zasadę zachowania pędu (A);
§
stosuje wszystkie trzy zasady dynamiki i zasadę zachowania pędu (B);
§
operuje jednostką siły (B);
§
wymienia cechy sił wzajemnego oddziaływania ciał ( B)
§
nazywa siły działające na ciało ( B)
§
oblicza siłę, przyspieszenie układu ciał, pęd ( C )
§
przekształca i stosuje wzory na siłę i pęd (C)
§
projektuje i przeprowadza doświadczenia przedstawiające statyczne i dynamiczne skutki wzajemnego
oddziaływania ciał ( C )
§
projektuje i przeprowadza doświadczenia potwierdzające słuszność I, II, III zasady dynamiki i zasady zachowania
pędu ( C )
§
podaje, demonstruje przykłady bezwładności ciał ( C )
§
analizuje doświadczenie, wyciąga wnioski z doświadczenia ( D)
§
rozwiązuje zadania rachunkowe i problemowe związane z zasadami dynamiki i zasadą zachowania pędu (D)
Cele wychowawcze:
§
uświadomienie uczniom znaczenia odkryć praw I.Newtona i zasady zachowania pędu w życiu codziennym
§
kształtowanie pożądanych postaw ( koleżeństwo, życzliwość, wzajemna pomoc,...)
§
kształtowanie nawyku do porządku sumienności, dokładności
Środki dydaktyczne: karty pracy, szary papier, koperty z grami dydaktycznymi.
Metody: dyskusja kierowana przez nauczyciela, praca indywidualna uczniów i praca zespołowa, burza mózgów,
rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
Przebieg lekcji:
Nawiązanie do
lekcji
Część
właściwa
Podsumowanie
lekcji
Czynności
nauczyciela
Czynności ucznia
Osiągnięcia ucznia
1. Sprawdza obecność
2.Sprawdza jakościowo
zadanie domowe
3. Przypomina wraz z
uczniami wiadomości
dotyczące sił, skutków
dynamicznych
wzajemnego
1. Prezentują pracę domową- na
papierze ilustracja I, II, III zasady
dynamiki i zasady zachowania pędu,
2. Uczniowie słuchają, analizują,
dyskutują
3. Uczniowie akceptują termin
sprawdzianu
1. Rozumieją I , II, III
zasadę dynamiki i zasadę
zachowania pędu
oddziaływania ciał,
poznanych zasad
dynamiki
4. Nauczyciel ustala z
uczniami termin
sprawdzianu z dynamiki
1. Nauczyciel rozdaje
uczniom karty pracy i
prosi o wykonanie zadania
1i2
2. Gra dydaktyczna.
Nauczyciel rozdaje
koperty z rysunkami
i opisem sytuacji
przedstawionych na
rysunkach – zad3
3. Gra dydaktycznazad.4- nauczyciel omawia
na 1 przykładzie na
tablicy
4. Zad 5- nauczyciel
przypomina
doświadczenie, które
uczniowie wykonywali
badając II zasadę
dynamiki
5. Nauczyciel obserwuje
pracę uczniów, słucha,
udziela wskazówek,
kontroluje czas i
wypowiedzi uczniów,
koryguje
1. Uczniowie samodzielnie wykonują
zad 1 i 2 z karty pracy i prezentują
wyniki porównując je z wynikami
kolegów, dyskusja
2. Uczniowie przyporządkowują
sytuacjom przedstawionym na
rysunkach opisy i wyjaśnienia sytuacji
w oparciu o zasadę bezwładności ciałzad.3
3. Przekształcają wzory. Obliczają siłę,
masę, przyspieszenie i
przyporządkowują wyniki określonym,
sytuacjom przedstawionym na
rysunkach- zad 4
4. Uczniowie analizują zad 5,
wyciągają wnioski, rozwiązują
samodzielnie, prezentują wyniki,
porównują i dyskutują o otrzymanych
wynikach
5. Uczniowie analizują doświadczenie
przedstawione na rysunku wyciągają
wnioski- zad 6 dotyczące zastosowania
zasady zachowania pędu.
6. Odczytują dane z wykresów,
interpretują i wykorzystują wyniki –
obliczają siłę z wykresu zależności
pędu od czasu, obliczają pęd z
wykresu zależności działającej siły od
czasu działania tej siły, obliczają
prędkość wykorzystując zasadę
zachowania pędu- zad. 7
7. Wymieniają, rysują siły składowe,
równoważące, wypadkowe, określają
źródła tych sił. Stosują I zasadę
dynamiki.
1. Nauczyciel ocenia pracę Autorefleksja ucznia:
uczniów, wskazuje ich
Czego się sam nauczyłeś? Czy stanąłeś
mocne strony i
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
1. Wymieniają sposoby
zmniejszania tarcia
2. Definiują, rozumieją
i stosują zasady dynamiki
i zasadę zachowania pędu do
wyjaśniania sytuacji z życia
codziennego
3. Przekształcają wzory,
posługują się jednostkami
siły, masy, przyspieszenia,
pędu, układają równanie
wynikające z zasady
zachowania pędu
4. Odczytują informacje z
rysunku, wykresu, analizują,
interpretują, przetwarzają i
wykorzystują
5. Określają cechy sił.
Przedstawiają graficznie siły
działające na ciało będące w
spoczynku i poruszające się
ruchem jednostajnym po
linii prostej.
1. Odpowiada za własne
uczenie
2. Uświadamia sobie nad
podpowiada co należy
uzupełnić, aby nie mieć
trudności z tym
materiałem.
2. Nauczyciel omawia
pracę domową.
czym musi jeszcze
popracować, aby osiągnąć
Twoim zdaniem lekcja była udana? Co
sukces na sprawdzianie.
cię zaskoczyło? Co wywołało
wobec jakiegoś nowego zadania? Czy
zniecierpliwienie?
Co przyniosło ci największe
zadowolenie?
Co najbardziej przeszkadzało, co
ułatwiało pracę? Jak oceniasz swoją
pracę?
Czy jesteś przygotowany do
najbliższego sprawdzianu?
Opracowała: Bożena Sacharska
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
KARTA PRACY – POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DYNAMIKI
Ćwiczenie
Masz do dyspozycji arkusz papieru i mazaki. Zilustruj poznane na ostatnich lekcjach zasady dynamiki I.
Newtona i zasadę zachowania pędu / 1 zasada na 1 grupę/
.
ZADANIE 1: Dwóch chłopców ciągnie linę jak przedstawiono na rysunku.
A/ Siły, z jakimi chłopcy działają, mają:
a)takie same kierunki i zwroty
b) takie same kierunki i wartości
c) takie same kierunki, a przeciwne zwroty
d) takie same zwroty, a różne wartości
B/ Siła wypadkowa ma wartość:
a) 100N i jest zwrócona w prawo
c) 50N i jest zwrócona w prawo
b) 100N i jest zwrócona w lewo
d) 50N i jest zwrócona w lewo
ZADANIE 2:
Rysunek przedstawia znak drogowy ograniczający prędkość pojazdów
A/ Kierowca samochodu o masie 1t zauważył ten znak w chwili, gdy szybkościomierz pokazywał 102km/h.
Nacisnął na pedał hamulców i osiągnął wymaganą szybkość w czasie 5 sekund. Podczas hamowania siła
hamująca samochód była równa / napisz obliczenia/:
a) 4 kN
b) 14,4 kN
c) 40 kN
d) 360 kN
B/ Kierowca zbliżał się do tego znaku tym samym samochodem i z taką samą szybkością kilka dni później,
kiedy padał deszcz. Co doradziłbyś kierowcy?
a) gwałtowniejsze hamowanie
c) wolniejszą jazdę
b) hamowanie takie, jak poprzednio
d) hamowanie z większą siłą
ZADANIE 3:
Praca w trzyosobowych grupach / ławeczkami/
Rysunki przedstawiają różne sytuacje z życia codziennego. Wyjaśnij te zjawiska z punktu widzenia
I zasady dynamiki / zasady bezwładności/ / załącznik1 i załącznik 2/
Przyporządkuj odpowiednim rysunkom właściwy opis / przyporządkuj odpowiednim liczbom
właściwe litery /
1....., 2....., 3....., 4....., 5....., 6...., 7....., 8...., 9...., 10...., 11...., 12.....
ZADANIE 4:
Układanka / sprawdzamy umiejętność przekształcania wzorów/- /załącznik 3/
Korzystając z II zasady dynamiki Newtona przyporządkuj wyniki do określonych sytuacji
/ dobierz odpowiedzi do zadań/
1......, 2......, 3....., 4....., 5....., 6.....
ZADANIE 5:
Uczniowie zbudowali na lekcji fizyki układ mechaniczny przedstawiony na rysunku, składający się z
dwóch ciężarków oraz wózka o masie 2 kg. Elementy układu połączono lekkimi linkami przerzuconymi
przez bloczki. Na wózek działają dwie siły naciągu nici. Opory ruchu w tym układzie są znikomo małe.
A/ Oblicz wartość wypadkowej sił działających na wózek...................................................................................
B/ Zastanów się, czy zaznaczone na rysunku siły są jedynymi siłami działającymi na wózek. Jeżeli są jeszcze
Jakieś inne siły, zaznacz je.................................................................................................................................
C/ Podaj, jakim ruchem będzie poruszał się wózek . / Uzasadnij dlaczego/...................................................
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
D/ Zaproponuj, co mogliby zrobić uczniowie, aby wózek pozostał w spoczynku................................................
................................................................................................................................................................................
E/ Oblicz wartość przyspieszenia, z jakim poruszał się wózek..............................................................................
F/ Co mogliby zrobić uczniowie, aby przyspieszenie wózka było mniejsze?........................................................
.................................................................................................................................................................................
G/ Wózek zaczyna poruszać się pod wpływem wymienionych sił z odległości 1m od krawędzi stołu. Oblicz
czas, po którym wózek dojedzie do krawędzi stołu.
.................................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................................
ZADANIE 6:
Staś zbudował model silnika odrzutowego: do lekkiej platformy przymocował balonik,
po czym balonik nadmuchał, a wylot powietrza zawiązał, jak na rysunku.
Co się stanie z platformą z chwilą, gdy Staś zwolni wylot powietrza z balonika?
.................................................................................................................................................................................
ZADANIE 7:
A/ Chłopiec o masie 38kg wskakuje z szybkością 4m/s na spoczywającą deskorolkę o masie 2kg.
Z jaką szybkością porusza się chłopiec po wskoczeniu na deskorolkę.
................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................
B/ Rysunek przedstawia wykres zależności pędu deskorolki poruszającej się po prostej od czasu. Jaka siła
działa na deskorolkę?
C/ Podczas oddziaływania ze sobą dwóch wózków
Prędkość pierwszego z nich zmieniła się o 3m/s, a drugiego o 1m/s. Co można powiedzieć o masach tych
wózków?..........................................................................................................................................................
D/ Zależność wartości siły F działającej na wózek
od czasu t przedstawia wykres. Uwzględniając fakt, że kierunki wektorów
prędkości i siły są równoległe, oblicz na podstawie wykresu, ile wynosi
zmiana wartości pędu wózka.
ZADANIE 8:
A/ Klocek leży na desce i wraz z nią znajduje się w spoczynku. Wymień i narysuj siły, jakie działają na
klocek. Podaj źródła tych sił.
.......................................................................................
.......................................................................................
B/ Ten sam klocek leży na desce i wraz z nią porusza się ruchem jednostajnym po linii prostej. Wymień i
narysuj siły, jakie teraz działają na klocek.
.......................................................................................
.......................................................................................
C/ Porównaj odpowiedzi z pkt a i pkt b. Dlaczego w pkt a klocek był w spoczynku, a w pkt b w ruch?
............................................................................................................................................................................
ZADANIE DOMOWE
1. Dwa połączone klocki o masach 0,2 kg i 0,3 kg poruszają się po poziomej płaszczyźnie bez oporów
ruchu pod wpływem siły F= 1N. Ile wynosi ich przyspieszenie i siła napinająca nić łącząca klocki?
Ile wynosiłyby szukane wielkości, gdyby uwzględnić tarcie równe dziesiątej części siły nacisku?
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
F
m
m
2. Dlaczego przepisy zabraniają kolarzom podczas wyścigu jechać tuż za jakimś samochodem?
3. Dwóch chłopców ciągnie linę w przeciwne strony, przy czym każdy z nich działa siłą 120N. Lina
wytrzymuje naprężenie równe 200N. Czy ta lina ulegnie zerwaniu? Uzasadnij odpowiedź.
4. Wyobraź sobie, że przewożąc łodzią dużą ilość arbuzów, z dala od brzegu jeziora, straciłeś wiosło. Co
zrobisz, żeby dopłynąć do brzegu wykorzystując poznane zasady dynamiki?
Opracowała: Bożena Sacharska
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/
ZAŁĄCZNIK 4
ĆWICZENIE
Zilustruj, jak najprościej poznane zasady. Każda grupa ma inną zasadę
Z czym sobie kojarzysz poznaną zasadę.
I ZESPÓŁ
Zasada zachowania pędu
I I ZESPÓŁ
Trzecia zasada dynamiki Newtona
I I I ZESPÓŁ
Zasada zachowania pędu
I V ZESPÓŁ
Druga zasada dynamiki Newtona
V ZESPÓŁ
Pierwsza zasada dynamiki Newtona
ĆWICZENIE
Zilustruj, jak najprościej poznane zasady. Każda grupa ma inną zasadę
Z czym sobie kojarzysz poznaną zasadę.
I ZESPÓŁ
Zasada zachowania pędu
I I ZESPÓŁ
Trzecia zasada dynamiki Newtona
I I I ZESPÓŁ
Zasada zachowania pędu
I V ZESPÓŁ
Druga zasada dynamiki Newtona
V ZESPÓŁ
Pierwsza zasada dynamiki Newtona
PDF stworzony przez wersję demonstracyjną pdfFactory www.pdffactory.pl/

Podobne dokumenty