Jesień w parku - Magiczny Dywan

Transkrypt

Jesień w parku - Magiczny Dywan
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa: I integracyjna
Temat zajęć: Jesień w parku – rozpoznawanie, nazywanie i opisywanie jesiennych liści.
Cel główny zajęć:
Cele terapeutyczne:

Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Usprawnianie koncentracji uwagi

Pobudzenie do wyrażania pozytywnych emocji

Rozluźnienie napięcia mięśniowego

doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

Rozwijanie zmysłu dotyku oraz równowagi.

usprawnianie spostrzegania
Cele szczegółowe:
Uczeń:

rozpoznaje i nazywa liście

wie z jakiego drzewa pochodzi dany liść oraz owoc

tworzy wypowiedzi ustne i pisemne

współpracuje w grupie zadaniowej

dba o poprawność gramatyczną swoich wypowiedzi

przelicza w zakresie 9
Formy pracy:

Indywidualna

Grupowa
Metody: czynne, słowne, pokazu
Środki dydaktyczne:
Gra „Woda”, gra „Kamienie”, gra „Liście”, płyta CD z nagraniem, liście klonu, buku, jesionu,
dębu,
kasztanowca
oraz
ich
owoce,
etykiety
z
nazwami
drzew
i owoców, emblematy liści, emotikony – smutna, wesoła, neutralna, wyrażająca złość,
zestawy sensorycznych piłeczek, chusty wolno opadające, koła sensoryczne, rzeczka z
wyspami, woreczki gimnastyczne, piłki do skakania, tajemniczy kuferek.
Przebieg zajęć
1. Poranny krąg – zabawa ożywiająca „wesołe minki” z wykorzystaniem magicznego
dywanu.
Nauczyciel kładzie na dywanie koszyczki, w których znajdują się emotikony – minka wesoła,
neutralna, smutna i zła.
Prosi, aby każde dziecko wybrało taką buzię, która wyraża jego dzisiejszy nastrój i przykleiło
ją na swojej bluzeczce. Następnie dzieci wypowiadają się na temat dokonanych wyborów
np. Co spowodowało, że dzisiaj jesteś w bardzo dobrym nastroju?
Chciałabym, aby na buziach wszystkich dzieci pojawił się uśmiech, dlatego też zapraszam
wszystkich do zabawy „wesołe minki”. Zabawa polega na znalezieniu smutnej minki i
odczarowaniu jej na wesołą. Aby odczarować smutną minkę musisz ją klepnąć lub tupnąć na
nią nogą.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć - zgadywanka.
Nauczyciel trzyma w ręce znany dzieciom tajemniczy kuferek.
Pyta: Jak myślicie, jakie skarby mogą znajdować się w kuferku?
Dzieci podają różne propozycje.
Po chwili nauczyciel pyta:
Czy jesteście gotowi, aby zajrzeć do środka tajemniczego kuferka?
Dzieci z zaciekawieniem zaglądają do środka.
3. Rozpoznawanie, nazywanie i opis liści przyporządkowanie owoców które pochodzą
z danego drzewa.
(w kuferku znajdują się: liść klonu, dębu, buku, jesionu, kasztanowca oraz owoce tych drzew:
skrzydlaki, żołędzie, bukiew, kasztany)
Nauczyciel kolejno wyjmuje z kuferka liście – wspólnie z dziećmi opisuje jakie są w dotyku,
nazywa je, opisuje ich kształt, kolor przyporządkowuje owoc, który rośnie na drzewie z
którego pochodzą. Dzieci przypominają jaką rolę
liście. Jak to się dzieje, że liście zmieniają kolor.
w przyrodzie pełnią spadające z drzew
4. Wycieczka do parku – „Gra liście” zabawa z wykorzystaniem chust wolno
opadających, sensorycznych kół oraz utworu A. Vivaldiego „Jesień”
Dzieci poruszają się w rytm utworu „ mówiąc do rytmu: lecą liście, lecą liście, lecą liście z
drzew, podrzucając na przemian chusty. Na sygnał nauczyciela dzieci przechodzą przez
dróżkę ułożoną z kół sensorycznych. Następnie rozgarniają liście tak jak robią to jesienią w
parku oraz naśladują wiejący wiatr.
5. Kamykowa droga – gra kamyczki
Zadaniem dzieci jest skakanie po kamieniach w kolejności pojawiających się cyferek
od 9 do 1.
6. Zabawa żabki w stawie. – gra woda.
Dzieci ustawiają się na brzegach dywanu i urządzają wyścigi żabek – dmuchają w
żabki. Po zakończonych ćwiczeniach oddechowych naśladują pływanie żabek.
Następnie naśladują skoki żabek na piłkach. Wychodząc na brzeg pokonują ścieżkę rzeczkę z wyspami trzymając na głowie woreczek.
7. Zabawa bociek w stawie – gra woda – podział na grupy
Dzieci dzielą się na dwie grupy. Zamieniają się w bociany i wyławiają
z wody rozrzucone piłeczki sensoryczne, czyli żabki. Wygrywa ta grupa, która zbierze
najwięcej piłek.
8. Ćwiczenia wyciszające – swobodne chodzenie po wodzie.
9. Ocena i podsumowanie zajęć.
OPRACOWANIE:
Katarzyna Szczepaniak
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paniówkach

Podobne dokumenty