SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ
SCENARIUSZ
GODZINY WYCHOWAWCZEJ
DLA KLASY III GIMNAZJUM
TEMAT ZAJĘĆ:
CZY POTRAFIMY UCZYĆ SIĘ EFEKTYWNIE ?
1
Cel ogólny zajęć:
• zapoznanie z pojęciem „ efektywne uczenie się „ , poszerzenie wiedzy na
temat technik efektywnego uczenia się
Cele operacyjne:
• kreowanie postaw edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży
• nabycie umiejętności dobrej organizacji czasu pracy i umiejętności
prawidłowego uczenia się z przedmiotów humanistycznych,
ścisłych i języków obcych
Materiały:
flamastry, szary papier
Metody pracy:
- dyskusja połączona z mini- wykładem
-burza mózgów,
Formy pracy :
- praca w grupie,
- praca indywidualna
Przebieg zajęć:
1.Burza mózgów: Co leży u źródeł niepowodzeń szkolnych?
• zaległości z lat wcześniejszych,
• uczniowie nie rozumieją przedmiotu, szybko się zniechęcają
• boją się , odczuwają lęk, nie potrafią sobie poradzić ze stresem,
• przeszkadzają na lekcjach , nie uważają , nie słuchają słów nauczyciela,
• nie rozumieją specyfiki uczenia się (chcą szybkich efektów, źle organizują
swój czas nauki)
• pracują niesystematycznie
• uczniowie są zmęczeni
Nauczyciel podsumowuje „burzę mózgów” :
Proces prawidłowego uczenia się ma swoje etapy, nie można o nich zapomnieć:
1 – bardzo trudny i żmudny początek nauki danego przedmiotu
2 – po trudnym początku następuje okres szybkich postępów
3 – faza pozornego zastoju bez wyraźnych postępów
4 – po przełamaniu zastoju znów następuję okres szybkich postępów aż do
osiągnięcia optymalnych wyników
2
O tych bardzo ważnych etapach prawidłowego uczenia się powinni pamiętać
wszyscy a szczególnie ci , którzy bardzo szybko się zniechęcają i chcieliby
spodziewane efekty osiągnąć nadzwyczaj szybko ,lecz często małym kosztem.
2.Praca w grupach:
Grupa I - Jak poprawnie i skutecznie pisać wypracowania z języka polskiego?
Grupa II- Sposoby uczenia się z przedmiotów ścisłych.
Grupa III – Jak skutecznie uczyć się języków obcych.
3.Prezentacja wyników prac poszczególnych grup
Wspólne podsumowanie zajęć:
Techniki skutecznego uczenia z poszczególnych przedmiotów .
•
język polski :
tak nie należy
• pisać wypracowania w ciągu
jednego popołudnia w całości,
zazwyczaj od razu „na czysto”
• unikać wyrażania własnych
myśli, opinii, sądów
tak trzeba
• pierwszego dnia ( ok. 10 minut )
sporządź luźną notatkę ,zgromadź
jak najwięcej własnych myśli
• drugiego dnia napisz plan
wypracowania
♦ trzeciego dnia korzystając z
przygotowanych notatek oraz planu
napisz wypracowanie właściwe
Podsumowanie
- wypracowanie pisz w ciągu dwóch- trzech dni tak ,by najpierw zebrać „ luźne
myśli”, sporządzić plan a następnie napisać właściwe wypracowanie „na brudno” i
następnie po naniesieniu ewentualnych poprawek – na czysto.
•
matematyka :
Nie należy rozwiązywać zadań , gdy :
-nie pamiętasz bądź nie rozumiesz omawianej partii materiału
- jesteś zmęczony
- jest już późno
Łatwiej poradzisz sobie z rozwiązaniem zadania, jeśli:
-zaczynasz od zadań najłatwiejszych , stopniowo przechodząc do trudniejszych
- codziennie przez około 15-20 minut będziesz
powtarzać materiał, z
opanowaniem którego masz trudności, (również z klas poprzednich )
- będziesz powtarzać ze zrozumieniem
- nie będziesz wstydzić się poprosić o pomoc rodziców, starsze rodzeństwo,
starszych kolegów
3
-przypomnisz sobie, czy nie rozwiązywałeś już kiedyś podobnego zadania
- nie siadasz do lekcji , kiedy jest już bardzo późno i jesteś zmęczony
- najlepiej rozwiązywać zadania bezpośrednio po lekcji matematyki
język obcy:
- Metody odrabiania pracy domowej z języka obcego :
- tekst opracuj tego samego dnia , którego przerabiałeś go w szkole , wtedy
lepiej pamiętasz to, co mówił nauczyciel, więc krócej będziesz pracować w
domu
- załóż zeszyt do słówek, ma to na celu szybsze kojarzenie wzrokowe
- nie wkuwaj bezmyślnie nowych słów
- układaj po 2 – 3 zdania z każdym nowym słówkiem
- wypisuj po kilka zdań z podręcznika; w każdym zdaniu opuszczaj jedno
słowo; puste miejsce uzupełnij brakującym słowem.
- sprawdź co kilka dni , których z nowych słówek nie potrafisz sobie
przypomnieć i powtarzaj je
- zwracaj uwagę na słowa, które w wielu językach brzmią podobnie
- zapisuj nowe słowa i zwroty na kolorowych kartkach i umieszczaj je w
widocznym miejscu
- przedstawiaj znaczenia wyrazów w formie graficznej
- zwracaj uwagę na podobieństwa między językiem polskim i rosyjskim
- wypisuj wyrazy rozpoczynające się na daną literę
- ucząc się na pamięć tekstów wierszy lub piosenek warto połączyć tekst z
pantomimą, tańcem lub ubarwić go mimiką
Elżbieta Godzińska
4