Chopin w moim miescie wiosce i na ulicy

Transkrypt

Chopin w moim miescie wiosce i na ulicy
Andrzej Podorski
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Typ szkoły: gimnazjum
Etap kształcenia: III
Rodzaj zajęć: pozalekcyjne
Temat zajęć: Chopin w moim mieście, wiosce i na ulicy
Cele kształcenia:
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• poznaje wybrane utwory Fryderyka Chopina,
• doskonali umiejętności plastyczne,
• doskonali się w sztuce filmowania i fotografowania,
• wykorzystuje różne techniki komputerowe,
• prezentuje efekty swojej pracy.
Metody kształcenia: prelekcja, słuchanie muzyki, dyskusja, pokaz filmu, praca w terenie,
praca z komputerem
Formy pracy: zespołowa, indywidualna, w grupie
Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
sprzęt odtwarzający (w tym odtwarzacze MP3), aparaty telefoniczne, słuchawki, cyfrowy
aparat fotograficzny, cyfrowa kamera filmowa, przybory malarskie (zależnie od wybranej
techniki), sztalugi, sprzęt nagłaśniający (niekoniecznie dużej mocy; przydadzą się głośniki
komputerowe), pracownia komputerowa, oprogramowanie, rzutnik multimedialny z ekranem,
książki związane z postacią Fryderyka Chopina, płyty, nagrania muzyczne, wiadomości
internetowe
Czas trwania zajęć:
• I – etap przygotowawczy: 3 × 45 minut
• II – wykonywanie zadań w terenie: 4 × 45 minut
• III – opracowanie techniczne prac: 6 × 45 minut
• IV – prezentacja (wystawa multimedialna): 2 × 45 minut
Najciekawsze prace zostaną pokazane na stronie internetowej szkoły.
1
Przebieg zajęć:
Scenariusz cyklu zajęć o twórczości Fryderyka Chopina obejmuje muzykę, fotografię,
plastykę i tworzenie filmów. Projekt jest skierowany do wszystkich uczniów. Każdy
uczestnik, dzięki różnorodności technik rejestracji obrazu, będzie mógł wykazać się
wyobraźnią i pomysłowością.
I. Etap przygotowawczy
1. Nauczyciel omawia założenia planu pracy, objaśnia temat.
2. Uczniowie przy pomocy nauczyciela dzielą się na grupy: plastyczną, fotograficzną
i filmową (zależnie od umiejętności i chęci).
3. Nauczyciel przybliża uczniom sylwetkę Fryderyka Chopina. Przedstawia im
wybrane publikacje z różnego typu ilustracjami. Uczniowie oglądają ilustracje
i zdjęcia, jednocześnie słuchając odtwarzanych przez nauczyciela utworów
kompozytora (prowadzący zajęcia nie podaje ich tytułów).
4. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na prezentowane utwory Fryderyka Chopina
i odtwarza je ponownie, tym razem podając tytuły.
5. Uczniowie (podzieleni na grupy) słuchają muzyki i mają za zadanie zaznaczać
na przygotowanej przez nauczyciela liście utworów te, które ich zainteresowały.
Następnie wraz z nauczycielem wybierają utwory, które będą inspiracją
do tworzenia obrazów plastycznych, fotograficznych i filmowych.
6. Odsłuchane utwory są kopiowane na dostępne nośniki dźwięku (np. odtwarzacze
MP3), po to aby każdy uczeń dysponował wybranymi przez siebie utworami
Chopina.
7. Tę część zajęć zamyka dyskusja dotycząca wyboru tematyki pracy i miejsc, w które
udadzą się uczestnicy (ważne jest, aby te miejsca były atrakcyjne i różnorodne).
Uczniowie wraz z nauczycielem ustalają terminarz spotkań w terenie.
II. Wykonywanie zadań w terenie
1. Nauczyciel spotyka się kolejno z grupami (wskazana jest zgoda rodziców).
Uczniowie zabierają ze sobą odtwarzacze muzyki z utworami Fryderyka Chopina,
których będą słuchali w trakcie zajęć w terenie.
2. Grupy pod opieką nauczyciela udają się w wybrane miejsca i przystępują do pracy.
Nauczyciel nie ingeruje w działania uczniów (może być jedynie konsultantem), dba
o bezpieczeństwo grupy.
2
3. Po zakończeniu sesji fotograficznej i filmowej efekty pracy nauczyciel kopiuje
na inny nośnik. Grupa plastyczna po wybraniu miejsc, które będą tematem prac
plastycznych i ich naszkicowaniu (a także sfotografowaniu wybranych obiektów),
resztę procesu twórczego realizuje w szkole.
III. Opracowanie techniczne zdjęć, filmów i prac plastycznych
1. Grupa plastyczna przygotowuje tło dla swoich prac, wykorzystując dostępne
materiały, zależnie od wybranej techniki. Uczniowie kończą swoje szkice
plastyczne rozpoczęte podczas zajęć terenowych. Jeżeli grupa o tej specjalności
będzie chciała stworzyć prezentację multimedialną, będzie musiała skorzystać
z pracowni komputerowej.
2. Grupy fotograficzna i filmowa wykonują swoje zadania w pracowni komputerowej.
Korzystają z dostępnych programów do obróbki zdjęć i filmów.
3. Nauczyciel wspomaga uczniów w miarę potrzeb. W przypadkach szczególnie
problematycznych może zaprosić do współpracy szkolnego informatyka.
IV. Prezentacja – wystawa multimedialna
1. Grupa plastyczna tworzy wystawę swoich prac, eksponując je na odpowiednim tle.
Przy każdej pracy plastycznej (bądź ich ciągu) zostają umiejscowione głośniki,
przez które są odtwarzane utwory Fryderyka Chopina (te, które zainspirowały
młodzież do stworzenia prac). Obok rysunków, szkiców, obrazów znajduje się
plansza
z informacjami dotyczącymi autora pracy, jej tytułu oraz tytułu dzieła muzycznego
Fryderyka Chopina. Ewentualnie można umieścić także zdjęcia wybranych miejsc,
które zostały uchwycone w pracach plastycznych.
2. Grupa fotograficzna tworzy prezentację multimedialną w formie sekwencji
fotografii na tle wybranych utworów Fryderyka Chopina. (Czas ekspozycji każdego
slajdu zależy od liczby zdjęć zamieszczonych w prezentacji). W czołówce
prezentacji powinny się znaleźć tytuły wybranych utworów muzycznych. Końcowe
slajdy powinny zawierać informacje dotyczące twórców. Prezentacja jest
pokazywana na ekranie za pomocą rzutnika multimedialnego.
3. Grupa filmowa przedstawia film stworzony z kompilacji obiektów sfilmowanych
w części „terenowej”. Tłem do filmu są wybrane utwory Fryderyka Chopina.
3
Lista proponowanych utworów Fryderyka Chopina
• Utwory pianistyczne:
Polonez A-dur op. 40 nr 1
Walc Es-dur op. 18 Grande Valse Brillante
Scherzo h-moll op. 20 nr 1
Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Preludium d-moll op. 28 nr 24
Mazurek B-dur op. 17 nr 1
Mazurek e-moll op. 17 nr 2
Mazurek As-dur op. 17 nr 3
Ballada g-moll op. 23 nr 1
• Pieśni:
Życzenie
Wiosna
Smutna rzeka
Hulanka
Gdzie lubi
Precz z moich oczu
Poseł
Śliczny chłopiec
Z gór, gdzie dźwigali
Wojak
Moja pieszczoszka
Nie ma, czego trzeba
Pierścień
Narzeczony
Piosenka litewska
Leci liście z drzew
Czary
Dumka
4
Przydatne programy komputerowe
Corel PhotoPaint
Adobe Photoshop
Album Starter Edition 3.0
Fotosizer
Windows Movie Maker
Picasa
Porta
Bibliografia
Glinka T., Piasecki M., Najpiękniejsze miejsca. Cuda Polski, PUBLICAT, 2000.
Iwaszkiewicz J., Chopin, PWM, 2010.
Muchenberg B., Pogadanki o muzyce, Compendium Musicum, PWM, 1996.
Siwkowska J., Nokturn, czyli rodzina Fryderyka Chopina i Warszawa w latach 1832–1881,
Książka i wiedza, 1988.
Śledziński S., Mała encyklopedia muzyki, PWN, Warszawa 1981.
Śliwa Z., Miejsca niezwykłe, seria Cuda Polski, Podsiedlik-Raniowski i Spółka, 2003.
5