Klaudia Kamecka SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE TRZYLATKÓW

Transkrypt

Klaudia Kamecka SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE TRZYLATKÓW
Klaudia Kamecka
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W GRUPIE TRZYLATKÓW
Temat zajęcia: Słuchanie wiersza D. Gellner „Wiatr”
Cel poznawczy:
• Zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi charakterystycznymi dla późnej jesieni:
wiatr, deszcz;
Cele kształcące:
• Ćwiczenia ortofoniczne: kap, chlap
• Nabywanie umiejętności prawidłowego gospodarowania oddechem
• Ilustrowanie prostych piosenek ruchem
• WyraŜanie ruchami i gestem zjawisk w przyrodzie.
Cel wychowawczy:
• Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do temperatury i pory roku.
Środki dydaktyczne:
Ilustracja do wiersza (chmurki, wiatr), chmurki zawieszone na nitce, chusta animacyjna,
krople deszczu: mała i duŜa, chmura: mała i duŜa.
Metody: słowna, czynna, oglądowa, pedagogiki zabawy
Treści programowe:
Reagowanie na polecenia nauczyciela, wykonywanie poleceń. s.9.Uczenie prawidłowego
oddychania. s.19 Przyzwyczajanie dzieci do ubierania się w zaleŜności od temperatury s.19
Udział w zabawach ze śpiewem, ilustrowanie piosenek ruchem. s. 31 Odtwarzanie ruchem
zjawisk zaobserwowanych w środowisku s. 34 Obserwowanie pogody i typowych zjawisk
atmosferycznych np. wiatr, deszcz s. 37 Ćwiczenia oddechowe, polegające na wprawianiu w
ruch lekkich przedmiotów. s. 47 Słuchanie wierszy i rymowanek recytowanych przez
nauczycielkę przy róŜnych okazjach s. 48 Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści
obrazków. s. 48 Nabywanie umiejętności posługiwania się słowami określającymi: wielkość
przedmiotów: duŜy-mały. s. 57
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie.
2. Zabawa przy piosence „Zła pogoda”- dzieci ilustrują słowa ruchem.
3. Usadzenie dzieci przed tablicą.
- O jakiej pogodzie mówiły słowa piosenki?
4.Słuchanie wiersza pt. „Wiatr” D. Gellner.
Wiatr
Tam za lasem,
Tam za górką
Wiatr dokuczał
Małym chmurkom.
AŜ się chmurki
Rozpłakały
I deszcz padał
Przez dzień cały.
- Komu dokuczał wiatr?
-Co zrobiły chmurki?
5.Rozwiązanie zagadki słuchowej (deszcz, wiatr).
6. Ćwiczenia oddechowe: wprawianie w ruch chmurek z kartonu zawieszonych na nitce.
7. Przerwa: rysowanie deszczu w powietrzu i na dywanie.
8.Praca z obrazkiem, opisywanie ubioru dwóch dziewczynek, rozumienie konieczności
dostosowania ubioru do panujących zjawisk atmosferycznych.
9. Zabawa z chustą animacyjną.
* Dzieci stoją w kręgu, trzymając chustę animacyjną.
* Na hasło: „drobny deszczyk”- delikatnie poruszają chustą.
* Na hasło: „duŜy deszcz” –dynamicznie poruszają chustą.
* Na hasło: „burza” –chowają się pod chustą.
10. Podziękowanie i poŜegnanie.