Zajęcia otwarte dla nauczycieli Tu znajome widoki spotkamy wszędzie

Transkrypt

Zajęcia otwarte dla nauczycieli Tu znajome widoki spotkamy wszędzie
KONSPEKT
ZAJĘĆ OTWARTYCH
DLA NAUCZYCIELI
DATA: 23 maja 2011 roku (poniedziałek)
KLASA: IIIa
PROWADZĄCA: Monika Pruszkowska
TEMAT ZAJĘĆ: Tu znajome widoki spotykamy wszędzie
FORMY PRACY:
 jednolita indywidualna;
 jednolita grupowa;
 zróżnicowana grupowa;
 jednolita zbiorowa.
METODY PRACY WEDŁUG WINCENTEGO OKONIA:

metody asymilacji wiedzy- pogadanka, opis, opowiadanie;
 metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy –
klasyczna metoda
problemowa, giełda pomysłów;
 metody praktyczne- metody ćwiczebne.
CELE DYDAKTYCZNE ZAJĘĆ:
 prowadzi swobodną rozmowę na temat
informacje i wiadomości;
Polski wykorzystując różne
 wskazuje na mapie miasta;
 określanie ich położenie;
 korzysta z mapy fizycznej Polski;
 pisze pozdrowienia do kolegi lub koleżanki stosując wielką literą
w pisowni nazw;
1
 wyszukuje na mapie śmieszne nazwy geograficzne (miast, wsi, rzek,
itp.)
CELE WYCHOWAWCZE ZAJĘĆ:
 umie współdziałać w grupie;
 bierze czynny udział na zajęciach;
 umie dokonać oceny zajęć i swojego zachowania.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: flaga Polski, podkoszulek i szalik z napisem
Polska, pocztówki, atlasy geograficzne, albumy i książki o Polsce, zdjęcia,
ilustracje
strojów
ludowych, przewodniki
turystyczne, mapy, krzyżówka,
mapy fizyczne Polski, karty pracy, zeszyt ćwiczeń, fotografie Proboszczewic,
pocztówki, paski papieru różnej długości.
2
Przebieg zajęć
1. Powitanie – Witam wszystkich którzy…
 którzy lubią podróżować po Polsce;
 którzy zbierają pamiątki ze swoich podróży;
 którzy lubią fotografować zabytki;
 witam tych, którzy jeszcze nie czują się powitani.
1. Wprowadzenie do tematu
zajęć – spotkanie w
kąciku
tematycznym
„To właśnie Polska”. Oglądanie zgromadzonych rekwizytów (flaga Polski,
podkoszulek i szalik z napisem
Polska, pocztówki, atlasy geograficzne,
albumy i książki o Polsce, zdjęcia, ilustracje
strojów
ludowych,
przewodniki turystyczne, mapy).
2. Burza mózgów – Z czym kojarzy się
„Polska”? – dzieci wypisują na
karteczkach swoje skojarzenia i przyczepiają je na tablicy.
3. Rozwiązanie krzyżówki - hasło „To właśnie Polska”
 Jedno z miast Trójmiasta
 Miasto związane z koziołkami
 W tym mieście mieszkał Smok Wawelski
 Miasto najbliżej twojej miejscowości, w którym znajduje się Wzgórze Tumskie i
siedziba Orlenu
 Obecna stolica Polski
 Jeden z dni tygodnia + Śląska
 Miasto z kolorem w nazwie …….Góra
 Najstarsze miasto w Polsce
 W tym mieście znajduje się Muzeum Wsi Mazowieckiej
 Stolica polskich Tatr
 Nazwa figury geometrycznej, która jest jednocześnie nazwą miasta
 Miasto z Zamkiem Krzyżackim
 Miasto graniczące z Płockiem
 Miasto nad morzem
3
 Miejsce urodzin Papieża
4. Podział uczniów na grupy - uczniowie losują fragmenty mapy Polski.
Ich zadaniem jest dopasować 4 właściwe części do siebie, w ten sposób
stworzą kontury Polski. Rozdanie grupom zadań.
Gr. I
1.
Znajdź na mapie Polski miasta: Włocławek i Częstochowa
2.
Określ położenie tych miast.
Gr. II
1.
Znajdź na mapie Polski miasta: Kraków i Płock
2.
Określ położenie tych miast.
Gr. III
1. Znajdź na mapie Polski miasta: Bydgoszcz i Poznań.
2. Określ położenie tych miast.
Gr. IV
1. Znajdź na mapie Polski miasta: Grudziądz i Szczecin.
2. Określ położenie tych miast.
5. Grupy otrzymują listę z pierwszymi literami np.: K, M, L, B, P. Zadaniem
uczniów jest wypisać jak najszybciej po dwie nazwy miast rozpoczynające
się od tych liter. Podpowiedzią mogą być mapy Polski powieszone w klasie.
Zaznaczanie dwóch wybranych miast na mapach.
6. „Wędrówka po Polsce” - doskonalenie umiejętności korzystania z mapy
fizycznej Polski. Rozpoznawanie nazw miast i przyklejanie ich pod ilustracjami
w zeszycie ćwiczeń (Warszawa, Kraków, Poznań, Frombork)
4
7. Zagadka – „Moja mała Ojczyzna” – nauczyciel wyświetla na rzutniku
fotografie
miejscowości. Zadaniem dzieci
jest
odgadnięcie, jaka
to miejscowość.
8. Pocztówka z pozdrowieniami - zadaniem grup jest napisać pozdrowienia
do kolegi lub koleżanki –wielka litera w pisowni nazw.
9. Zabawa
-
„Relaks”
- grupy wyszukują na mapie śmieszne nazwy
geograficzne (miast, wsi, rzek, itp.)
EWALUACJA ZAJĘĆ
Nauczyciel siada z dziećmi w kręgu. Uczniowie dzielą się swoimi
wrażeniami z zajęć. Wskazują te fragmenty zajęć, które ich zdaniem były
ciekawe i te, które były nudne. Podejmują próbę oceny swojego zachowania na
zajęciach. W kręgu leżą różnej długości paski papieru. Dzieci wybierają taką
długość paska, która odpowiada ich zachowaniu na zajęciach. Uzasadniają swój
wybór.
5