WZÓR KONSPEKTU Temat: Modlitwa jest moją rozmową z Bogiem

Transkrypt

WZÓR KONSPEKTU Temat: Modlitwa jest moją rozmową z Bogiem
Modlitwa jest moją rozmową z Bogiem
WZÓR KONSPEKTU
Temat: Modlitwa jest moją rozmową z Bogiem.
Data:
Prowadzący:
Cele w formie operacyjnej ( czego uczestnicy się dowiedzą, co zrozumieją)
1. Uczestnicy zrozumieją, zapamiętają i zaakceptują myśl, że modlitwa jest moją rozmową z
Bogiem.
Wskaźnik sukcesu (co uczestnicy będą potrafili po zajęciach)1
Przebieg zbiórki i podjęte działania (czas od 45 do 90 minut)
1. Rozpoczęcie zgodnie z tradycją drużyny czy zastępu.
2. Przedstawienie tematu:
 Plan dnia karmelitanki bosej wypełniony jest od godziny 5 do godziny 22. W czasie
tych 17 godzin około 7-8 godzin mniszka poświęca na modlitwę. Po co aż tyle się
modli? Czy tylko dlatego, że musi?
 Postaw pytanie do dyskusji – Czym jest dla ciebie modlitwa?
 Zaproponuj minimum 3 różne odpowiedzi na to pytanie.
 Poproś o uwagę i wysłuchanie tekstu pod kątem postawionego zadania.
 Pokaż napisane na kartkach A4 proponowane odpowiedzi oraz pustą kartkę, która
sugeruje możliwość innej odpowiedzi:
 Modlitwa jest dla mnie czymś bardzo cennym.
 Modlę się dlatego, że powinno się modlić.
 Wcale się nie modlę. Po co?
 Przeczytaj możliwości, a potem rozłóż kartki w różnych miejscach sali
(pomieszczeniu).
 Wyjaśnij, że po zastanowieniu się każdy uczestnik powinien wybrać odpowiedź
najbliższą osobistemu przekonaniu.
 Zaproś uczestników do spaceru po pomieszczeniu i wyboru kartki z wypowiedzią,
która jest w największym stopniu zgodna z osobistym poglądem danej osoby.
 Wyjaśnij, że po dokonaniu wyboru każdy uczestnik powinien usiąść przy kartce w
wybraną odpowiedzią.
 Zaznacz, że osoby, które wybierają pustą kartkę, muszą sprecyzować swój pogląd.
1
Zastępowy (lub drużynowy) sam określa poziom trudności zajęć do poziomu uczestników. Temat może być
rozłożony na kilka części. Istotne jest to, by osiągnąć obrany cel zajęć.
1
Modlitwa jest moją rozmową z Bogiem

Uczestnicy spacerują wokół przygotowanych odpowiedzi i dokonują wyboru.
Następnie siadają wokół wybranych kartek, tworząc w ten sposób kilka
mniejszych grup.
 Wyjaśnij, że w utworzonych grupach należy zebrać argumenty za swoim
poglądem.
 Poproś o wybór przedstawicieli w grupach.
 Wyjaśnij, że zadaniem przedstawiciela będzie wypowiedzenie argumentów na
forum ogólnym i prowadzenie dyskusji w imieniu grupy.
 Zaproś przedstawicieli do zabrania kartek i flamastrów dla swoich grup.
 Określ orientacyjny czas pracy (do 10 minut)
 Uczestnicy:
 pracując w grupach, zbierają argumenty popierające swoje
stanowisko,
 grupa „pustej kartki” najpierw precyzuje swój pogląd, a potem zbiera
argumenty.
3. Wyjaśnij zasady i porządek dyskusji.
4. Poproś, by przedstawiciele grup wyszli z krzesełkami na środek i usiedli w kręgu
wewnętrznym, a grupy usiadły za swoimi przedstawicielami (krąg zewnętrzny).
5. Dostaw do kręgu jedno „puste krzesło” i poinformuj, że teraz głos mają tylko osoby w
kręgu – przedstawiciele grup oraz osoby, które usiądą na pustym krześle.
6. Wyjaśnij, że każda osoba z kręgu zewnętrznego ma prawo usiąść na krześle i własnym
głosem w dyskusji wesprzeć swojego przedstawiciela.
7. Zaznacz, że po zabraniu głosu osoba musi wrócić do grupy (kręgu zewnętrznego) i
zwolnić „puste krzesło”.
8. Przedstawiciele grup w kręgu wewnętrznym krótko prezentują istotę swojego
poglądu oraz główne argumenty i dyskutują miedzy sobą. Na „pustym krześle”
siadają osoby z kręgu zewnętrznego, które chcą zabrać głos.
9. Zakończ dyskusję, gdy poglądy grup są już jasno zarysowane i przedstawione zostały
wszystkie argumenty.
10. Daj przedstawicielom możliwość „ostatniego słowa”, podsumowania argumentów.
11. Przedstawiciele grup w kręgu wewnętrznym podsumowują swoje stanowisko.
12. Na koniec prowadzący powinien zebrać wszystko i podsumować.
13. Zakończenie zbiórki.
Kluczowe pytania
1. Czym jest modlitwa?
2. Jakie się trudności w modlitwie?
Materiały, pomoce dydaktyczne
Kartki z różnymi propozycjami odpowiedzi na problem postawiony w dyskusji, krzesła,
czyste kartki A4 dla każdej grupy, flamastry.
Sugestie
 Prawdziwa modlitwa nie polega na „odklepaniu” wyuczonych formułek.
 Prawdziwa modlitwa jest wejściem w relację, przypomina spotkanie osób, którym na
sobie zależy.
 Prawdziwa modlitwa jest moją rozmową z Bogiem.
2
Modlitwa jest moją rozmową z Bogiem
 Sens modlitwy ukazuje nam Jezus – swoim życiem, postawą, słowami.
Wnioski2
Opracował
ks. pwd. Adam Rogacki HO
2
Należy zanotować sobie wnioski (sukcesy i porażki) dotyczące prowadzonego tematu, aby w przyszłości nie
popełniać podobnych błędów.
3

Podobne dokumenty