Temat: Już czas na wiosnę !

Transkrypt

Temat: Już czas na wiosnę !
Scenariusz nr 2
Lekcja: kształcenie
zintegrowane
Blok tematyczny:
Data: 21 marzec 2007 rok
Klasa II d
Temat: Już czas na wiosnę !
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą : uczniowie znają nazwy kwiatów zakwitających wczesna
wiosną, umieją opisać marcowa pogodę. Potrafią zapisać datę i wiedzą ile dni ma tydzień,
miesiąc. Umieją czytać i zapisywać znaki rzymskie.
Cele lekcji:
1. Uczeń potrafi wyjaśnić zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę,
2. Uczeń potrafi dokonać obliczeń kalendarzowych , zna dni tygodnia, nazwy miesięcy);
3. Uczeń umie dobierać przymiotniki do rzeczowników;
4. Uczeń rozwija swą aktywność twórczą.
Cele sformułowane w języku ucznia:
1. Wskażecie zmiany zachodzące na wiosnę w przyrodzie ,
2. Dokonacie obliczeń kalendarzowych związanych z dniami tygodnia, miesięcy..
3. Dobierzecie przymiotniki do rzeczowników.
4. Rozwiniecie swoją wyobraźnię.
Na Co Bezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji):
 wymienicie kilka zwiastunów wiosny ( najmniej 5)
 dokonacie kilku prostych obliczeń kalendarzowych (pisanie dat, obliczenia upływu czasu,
odczytywanie i zapisywanie znaków rzymskich)
 dopiszecie po 2 przymiotniki do rzeczownika we właściwej formie
 ułożycie krótką rymowankę (4 wersy) o wiośnie na podstawie zgromadzonego słownictwa
Kluczowe pytanie dla uczniów: Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny?
Przebieg lekcji (metody i aktywności):
1. Zabawa „Skojarzenia” – uczniowie siedzą w kręgu, krótka rozmowa o dwóch porach roku.
 Jaka pora roku była do 21 marca?
 Jaka pora roku jest od dzisiaj?
 Czym różnią się te pory roku?
 Gdzie widać zmiany?
Uczniowie losują karteczki z rzeczownikami i umieszczają na arkuszach (niebieski, zielony) z
napisem ZIMA/WIOSNA. Uczniowie dorysowują jeszcze inne elementy, których nie podał
nauczyciel.
2. Zabawa „Podaj przymiotnik” – uczniowie podzielni na dwie grupy, dopisują do
przyklejonych na kartonach rzeczowników po dwa lub więcej przymiotników
określających daną rzecz. Arkusze zawieszone są na tablicy.
3. Zabawa „Zima czy wiosna” – głosowanie, dzieci kończą zdanie:
„Lubię wiosnę, bo................. Dlatego głosuje na wiosnę.”
„Lubię zimę , bo......................Dlatego głosuję na zimę.”
Każdy z uczniów ma do wyboru medale i przykleja je na danym kartonie. Na koniec
nauczyciel podsumowuje głosowanie uczniów. „Wygrała .....” dlatego na cześć zwycięskiej
pory roku zaśpiewamy piosenkę.
4. Rozmowa kierowana pytaniami:
 „Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny?”
 W jakim miesiącu możemy powitać wiosnę?
 Skąd wzięła się nazwa wiosna i marzec?
 Co możecie powiedzieć o marcowej pogodzie?
 Co dzieje się na wiosnę w świecie roślin i w świecie zwierząt?
5. Czytanie wiersza Wł. Broniewskiego „Pierwszy motylek”, krótka analiza wiersza.
6. Indywidualne dokończenie zdania:
„Od dzisiaj mamy wiosnę. Zwiastunami wiosny są:.....,.........,..........,..........,......... i............. .”
( ocena koleżeńska w parach)
7. Indywidualne uzupełnianie karty pracy z matematyki- obliczenia kalendarzowe.
8. Zabawa „zimno-ciepło” – w klasie ukryte są wyrazy , a osoba szuka tego wyrazu , kierując
się poleceniami kolegi. (wyrazy: wiosna – radosna, zielenieje odmłodnieje, kosówgłosów, klekotem- nad płotem, biedronki-skowronki, , zioła-dookoła, skowronka-do
słonka) następnie uczniowie dobierają te wyrazy w rymy.
9. Twórcza ekspresja uczniów
 Uzupełnienie wiersza rysunkowego
 Samodzielne tworzenie krótkiej rymowanki z wykorzystaniem słownictwa i rymów.
 Sprawdzenie prac i czytanie ich klasie.
10. Runda zdań podsumowujących:
„ Dzisiaj nauczyłem się.........
„Zrozumiałem, że .......”
Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
Praca domowa: Nauka wiersza na pamięć „Pierwszy motylek” oraz uzupełnienie karty pracy z
przymiotnikami.
Materiały i pomoce dydaktyczne: nagranie muzyki, karty pracy z matematyki, karteczki z
rzeczownikami,