14. What`s the difference between open source software and

Transkrypt

14. What`s the difference between open source software and
Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem elementów oceniania
kształtującego
Moduł: 351203.M1 Prowadzenie przedsiębiorstwa i posługiwanie się językiem angielskim w
branży informatycznej
Jednostka modułowa: M1.J3 Posługiwanie się językiem angielskim w branży informatycznej
Autor: Monika Bukowska
Temat: What’s the difference between open source software and proprietary software? ( Czym różni
się darmowe oprogramowanie od oprogramowania własnościowego?)
Cele lekcji nauczyciela:
Uczeń:




umie posługiwać się słownictwem dotyczącym oprogramowania stron internetowych;
czyta ze zrozumieniem tekst na temat różnych rodzajów oprogramowania;
wyraża własną opinię na podany temat;
stosuje poprawną argumentację własnej opinii za pomocą wyrażeń: for, so that, to use i
because.
Cele lekcji sformułowane w języku ucznia:




podam wady i zalety oprogramowania;
wyrażę własną opinię na temat danego oprogramowania;
podam argumenty, dla których powinno się używać wybranego oprogramowania;
utrwalę poprawne zastosowanie wyrażeń: for, so that, to use i because.
Metody i formy pracy: praca w parach, praca grupowa, słuchanie nagrania, metoda dramy
„Nacobezu”: uczniowie po lekcji będą potrafili: podać po dwie wady i zalety omawianych dwóch
typów oprogramowania, sformułować argumentację za pomocą czterech różnych zwrotów,
przedstawić i uzasadnić wybór oprogramowania.
Pomoce dydaktyczne: klepsydra, patyczki, zestaw świateł, tablica, odtwarzacz CD, kartki, podręcznik,
zeszyt, arkusz papieru z początkami zdań;
Pytanie kluczowe:
Co ma wspólnego portfel i darmowe programowe oprogramowanie?
Przebieg lekcji (metody i aktywności):
Faza wstępna:

Nauczyciel grupuje uczniów w pary losowo (patyczki), rozdaje zestaw świateł i podaje zasady
ich użycia,


Nauczyciel poleca, aby uczniowie w parach zastanowili się i zapisali, co wiedzą na temat
darmowego oprogramowania, czym różni się ono od oprogramowania własnościowego;
m.in. zwrócili uwagę na autorów, cenę i liczbę osób używających dane oprogramowanie.
Nauczyciel poleca, aby wybrani losowo uczniowie przeczytali odpowiedzi, kolejni uczniowie
oceniają wypowiedzi kolegów, sprawdzając czy podane zostały przynajmniej trzy różnice
pomiędzy oprogramowaniami (ocena koleżeńska).
Faza zasadnicza:






Nauczyciel dokonuje podsumowania fazy wstępnej, a następnie wraz z uczniami określa
temat lekcji i zapisuje go na tablicy oraz podaje cele lekcji językiem ucznia;
Nauczyciel poleca uczniom przeczytanie tekstu, mówiącego o dwóch rodzajach
oprogramowania i sprawdzenie zapisanych odpowiedzi z odpowiedziami zamieszczonymi w
tekście.
Nauczyciel włącza nagranie, w którym osoba mówiąca podaje powody, dla których używanie
oprogramowania darmowego jest złym pomysłem i poleca uczniom wypisanie tych
powodów. Polecenie: zapiszcie usłyszane powody, za pomocą zwrotów poznanych na
ubiegłej lekcji: for, so that, to use i because, zwracając uwagę na poprawność gramatyczną
zdań.
Nauczyciel poleca wybranym losowo uczniom przeczytanie odpowiedzi. Uczniowie czytają
zdania, wybrani losowo uczniowie dokonują oceny ich odpowiedzi pod względem
poprawności merytorycznej i gramatycznej.
Nauczyciel losowo dobiera uczniów w grupy 3-4 osobowe i poleca przeczytanie maila.
Polecenie: Pracujecie w firmie reklamowej i poszukujecie systemu operacyjnego i
oprogramowania. Otrzymujecie poniższy mail od waszego kierownika. Zdecydujcie, jakiego
dokonacie wyboru i wyjaśnijcie powody waszej decyzji.
Nauczyciel poleca chętnym uczniom przedstawienie wypowiedzi. Jeden uczeń z każdej grupy
odczytuje tekst, w którym doradza kierownikowi, jakiego wyboru powinien dokonać.
Nauczyciel wciela się w rolę kierownika i wybiera najlepszych doradców, kierując się
podawanymi argumentami (nie poprawnością gramatyczną zdań) oraz uzasadnia swoją
decyzję – omawiając usłyszane wypowiedzi uczniów.
Faza podsumowująca:


Nauczyciel wywiesza duży arkusz papieru z początkami zdań:
Z dzisiejszej lekcji chciałabym/ chciałbym zapamiętać………………………………………………
Najlepiej czułem się, wykonując zadanie………………………………………………………………………………..
Najbardziej nie podobało mi się, że ……………………………………………………………………….
i prosi uczniów o przemyślenie, jak dokończą zdania, a następnie losowo wskazuje, kto na nie
odpowie….
Nauczyciel zadaje pracę domową: ”Napiszę email do kierownika, w którym doradzę, jakie
oprogramowanie i jaki system operacyjny powinny zostać zakupione przez firmę.”, podaje
„nacobezu” do zadania domowego:
1. Wykorzystam słownictwo poznane na lekcji.
2. Poprawnie użyję wyrażeń: for, so that, to use i because.
3. Zastosuję budowę wypowiedzi stosowną dla wiadomości email.
* nauczyciel dokonuje ewaluacji zajęć: uczniowie wychodząc z lekcji mają położyć na ławce przy
drzwiach każdy jedno światło: zielone – jeśli lekcję oceniają dobrze, żółte – jeśli średnio, a czerwone
– jeśli oceniają źle.