C 3.1

Transkrypt

C 3.1
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Tradycje Êwiàt Bo˝ego Narodzenia
w Polsce i na Êwiecie
Anna Brodowska – nauczyciel mianowany j´zyka polskiego w Szkole Podstawowej nr 11
w Gdaƒsku.
Pomys∏ na ciekawà lekcj´
Edukacyjne:
●
wprowadzenie w tradycj´ kultury narodowej i europejskiej
●
uczenie istnienia w kulturze
Uczeƒ:
●
nazywa polskie zwyczaje bo˝onarodzeniowe
●
porównuje tradycje Êwiàteczne innych narodów z polskimi
●
analizuje informacje z ró˝nych êróde∏
●
wyjaÊnia poj´cia: tradycja, zwyczaj, obyczaj
●
zadaje pytania odpowiednie do sytuacji komunikacyjnej
●
planuje w∏asnà wypowiedê
●
ocenia prac´ w grupach
Formy pracy
●
WP1105
Cele
●
Metody/techniki
●
●
●
●
Ârodki dydaktyczne
●
●
●
Czas trwania zaj´ç
indywidualna
grupowa
praca z tekstem
goràce krzes∏o
rozmowa kierowana
elementy dramy
zadania do pracy w grupach zawarte w materia∏ach (M1–M4)
rekwizyty tworzàce nastrój Êwiàt: stroiki, Êwiece, kartki
Êwiàteczne, choinka itd.
s∏ownik j´zyka polskiego
2 godziny lekcyjne
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 1
Scenariusz
Obcowanie z kulturà
Scenariusz
Obcowanie z kulturà
C 3.1
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
Przebieg zaj´ç
Polecamy uczniom rozwiàzanie krzy˝ówki (M1, s. 3), której has∏em
jest s∏owo zwyczaj. Nast´pnie uczniowie wykonujà çwiczenie
(M2, s. 4) – przyporzàdkowujàc definicje, ustalajà znaczenie
poj´ç zwyczaj, tradycja i obyczaj. W razie trudnoÊci korzystajà ze
s∏ownika j´zyka polskiego.
Wnioski z çwiczeƒ zapisujà na tablicy, pozostawiajàc miejsce na
temat lekcji.
˚ywe obrazy
Dzielimy klas´ na czteroosobowe grupy. Ka˝da z nich otrzymuje
obrazek ukazujàcy symbol Êwiàteczny: prezent, op∏atek, choink´,
nuty kol´dy, gwiazdk´ (za∏. 1, s. 23) i nast´pnie przedstawia
„˝ywe obrazy” (tematyka: Âwiàteczne zwyczaje w naszych rodzinach). Podczas prezentacji jednej z grup pozostali uczniowie
opisujà treÊci „obrazów”, np. wzajemne obdarowywanie si´
prezentami, dzielenie si´ op∏atkiem, ubieranie choinki, Êpiewanie kol´d, wspólna wieczerza.
Zabawa
Metodà goràcego krzes∏a uczniowie przeprowadzajà rozmow´
z Miko∏ajem. Jeden z uczniów wciela si´ w postaç Miko∏aja.
Pozostali zadajà mu pytania zwiàzane z tradycjami Êwiàtecznymi.
Podzia∏ na grupy
Dzielimy klas´ na grupy. Uczniowie przyporzàdkowujà role
cz∏onkom grupy (lider, sprawozdawca, sekretarz, cz∏onkowie).
Przydzielamy zadania do wykonania – teksty opisujàce zwyczaje
na Êwiecie (za∏. 2, s. 24–25) – i ustalamy czas pracy.
Ka˝dej grupie rozdajemy tabelk´ (M3, s. 4).
Praca z tekstem
Uczniowie analizujà teksty i zapisujà w tabelce podobieƒstwa
i ró˝nice w zwyczajach bo˝onarodzeniowych w Polsce i na Êwiecie.
Sprawozdawcy prezentujà wyniki pracy w grupach. Ustalamy
poprawnoÊç wykonanych zadaƒ, po czym uczniowie wpisujà do
zeszytów efekty swojej pracy. Oceniamy wspó∏dzia∏anie w grupie.
W rozmowie kierowanej ustalamy temat lekcji i zapisujemy go
na tablicy.
Praca domowa
Uczniowie otrzymujà pusty piktogram w kszta∏cie choinki (M4,
s. 5), do którego wpisujà konwencjonalne ˝yczenia Êwiàteczne
bàdê wype∏niajà go ozdobami, „strojàc” rysunkowe drzewko.
Uczniowie wykonujà çwiczenie j´zykowe (Z4, s. 10).
Ewaluacja
Przeprowadzamy z uczniami rozmow´ na temat lekcji. (Pytania
typu: Co sàdzicie o wykorzystaniu na zaj´ciach elementów dramy?
Jak oceniacie zabaw´ w goràce krzes∏o? Co myÊlicie o pracy
w grupie?).
s. 2
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
Znaczenie poj´ç
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
PomyÊl i wykonaj
M1.
M
1) Rozwià˝ krzy˝ówk´.
Materia∏y
dydaktyczne
a
b
c
d
e
f
WP1105
g
a) znajdujemy je pod choinkà
b) ciasto z makiem
c) Êpiewamy je w okresie Êwiàt Bo˝ego Narodzenia
d) wysy∏amy je na Êwiàtecznych kartach do bliskich osób
e) gdy zaÊwieci pierwsza, siadamy do wieczerzy wigilijnej
f) pod wigilijnym obrusem
g) roÊlina podwieszona pod sufitem w okresie Êwiàt
has∏o: ...................................................
2) Rozwià˝ rebus.
t
k
nia = cja
rozwiàzanie: ...........................................
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 3
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Materia∏y
dydaktyczne
M2. Dopasuj
poj´cia do opisów, które znajdujà si´ pod spodem1.
Zwyczaj
Obyczaj
M
Tradycja
2) zasady post´powania,
poglàdy, wiadomoÊci
przechodzàce z pokolenia na pokolenie;
przekazywanie tych
zasad nast´pnym
pokoleniom
3) powszechnie przyj´ty,
najcz´Êciej uÊwi´cony
tradycjà sposób post´powania w pewnych
okolicznoÊciach, charakterystyczny dla
pewnego Êrodowiska,
terenu, okresu
WP1105
1) powszechnie przyj´ty,
umowny, najcz´Êciej
utwierdzony tradycjà
sposób post´powania
w danych okolicznoÊciach, w∏aÊciwy pewnej
grupie ludzi, charakterystyczny dla danego
terenu, okresu
M3. Uzupe∏nijcie
poni˝szà tabel´. Wpiszcie nazw´ paƒstwa, którego zwyczaje
bo˝onarodzeniowe poznaliÊcie, a nast´pnie porównajcie zwyczaje tego
paƒstwa ze zwyczajami polskimi.
Zwyczaje
Nazwa paƒstwa
Podobieƒstwa
s. 4
Ró˝nice
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
M4. Wpisz
do drzewka ˝yczenia Êwiàteczne dla kogoÊ ze swoich bliskich
i/lub namaluj na nim ozdoby Êwiàteczne.
M
WP1105
Materia∏y
dydaktyczne
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 5
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Czytam i rozumiem
C1.
Uwa˝nie przeczytaj fragment ksià˝ki Ma∏gorzaty Musierowicz pt. Noelka,
a nast´pnie wykonaj podane ni˝ej polecenia.
Ma∏gorzata Musierowicz
C
Czytanie
ze zrozumieniem
Wieczór wigilijny2
PoÊrodku tego pokoju b∏yszcza∏ jednak˝e wyszukanà
elegancjà rozk∏adany stó∏. OlÊniewajàco bia∏y obrus
kupiono specjalnie na t´ okazj´, wszystkie bowiem inne
obrusy u Borejków by∏y poplamione przez kolejne
dzieci (...). Zupe∏nie nowy i jeszcze ani troszk´ nie
wyszczerbiony serwis w b∏´kitne kwiatuszki wyglàda∏
cudownie w towarzystwie finezyjnych stroików z jedliny, u∏o˝onych przy ka˝dym nakryciu (...).
W mi∏ym gwarze i ha∏asie ca∏a rodzina nadciàga∏a
wolniutko do sto∏u (...). Truchtem przebieg∏a przez
pokój Pyzunia, krzyczàc: – A gdzie sianko, a gdzie
sianko?! – i pojawi∏a si´ w chwil´ potem z garÊcià
suchych traw, które z∏o˝y∏a na serwetce poÊrodku
sto∏u (...). Na sianku umieÊci∏a paczk´ op∏atków (...);
wszyscy zasiedli na swoich miejscach, kierujàc si´
danymi na wizytówkach, roz∏o˝onych obok talerzy.
s. 6
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
Zielony pokój, choç wysprzàtany z wielkà starannoÊcià, by∏, jak zwykle
u Borejków, w stanie lekkiego nie∏adu (...). DoÊç nieudana, miejscami ∏ysawa,
wysoka, ale za to cienka choinka, sta∏a chwiejnie w plastikowym stojaku pod
oknem wychodzàcym na ulic´. Drzewko, przyozdobione sporà iloÊcià ∏aƒcuchów z kolorowego papieru (...), dêwiga∏o te˝ na swych ga∏àzkach papierowe
zabawki i cacka z ró˝nych epok ˝ycia rodziny oraz takie filuterne a dowcipne
drobiazgi, jak koguciki z wydmuszek lub ∏ódeczki z ∏upinek od orzecha,
wykonywane przez wszystkie dorastajàce kolejno dzieci i wnuki. (...) Z czubka
choinki zwisa∏ du˝y, papierowy anio∏ o b∏´dnym uÊmiechu i nieproporcjonalnie wielkich stopach (…).
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Kiedy gwar ju˝ umilk∏, wsta∏ ojciec Borejko, chrzàknà∏ uroczyÊcie i d∏ugo
grzechoczàc zapa∏kami, wykrzesa∏ wreszcie p∏omyk, niezb´dny do zapalenia
Êwiecy na stole. Nast´pnie stwierdzono, ˝e potrzebne w tym w∏aÊnie momencie Pismo Âwi´te gdzieÊ si´ zapodzia∏o i odby∏o si´ krótkie Êledztwo w tej
sprawie. Bibli´ odnaleziono na fotelu, ojciec brz´knà∏ widelcem w talerz
i poprosi∏ o cisz´. Jak zwykle w Wigili´ u Borejków g∏os mia∏o dziecko.
W tym roku by∏a to Pyza (...).
– Narodzenie Jezusa – przeczyta∏a g∏osem zasapanym z przej´cia. – W owym
czasie wysz∏o rozporzàdzenie Cezara Augusta…
WP1105
Przeczytaj uwa˝nie poni˝sze zdania i zakreÊl poprawnà odpowiedê.
1) Opis drzewka bo˝onarodzeniowego znajduje si´ w akapicie:
a) drugim
b) trzecim
c) czwartym
d) pierwszym
2) Choink´ ozdobiono drobiazgami wykonanymi przez dzieci z:
a) waty i masy solnej
b) suchych traw i owoców
c) wydmuszek i ∏upinek orzecha
d) kolorowego papieru i drewna
3) Zwrot urwaç si´ z choinki oznacza:
a) przerwanie zabawy
b) zaoszcz´dzenie czasu
c) od∏àczenie si´ od grupy
d) brak orientacji w sytuacji
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 7
Czytanie
ze zrozumieniem
C2.
C
Elka zupe∏nie niespodziewanie poczu∏a, ˝e ma ∏zy w oczach. Nie rozumia∏a
dlaczego. Zwyk∏y wieczór wigilijny. Zwyk∏a rodzina.
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
5) Czy w Wigili´ by∏ czytany przez dziecko fragment Pisma Âwi´tego?
a) tak
b) tak, ale co dwa lata
c) tak, ale tylko przez Pyz´
d) nie
C3.
C
Czytanie
ze zrozumieniem
4) Przy ka˝dym nakryciu po∏o˝ono:
a) Êwiec´
b) stroik z jedliny
c) garÊç suchych traw i op∏atek
d) papierowego anio∏a i serwetk´
WyjaÊnij jednym zdaniem, co oznacza sformu∏owanie mieç ∏zy w oczach.
C4.
Zaznacz, czy podane ni˝ej zdania sà prawdziwe (P), czy fa∏szywe (F).
P
1) Zielony pokój by∏ w stanie lekkiego nie∏adu.
❑
2) Drzewko by∏o pozbawione wszelkich ozdób z kolorowego papieru. ❑
3) Serwis w b∏´kitne kwiatuszki by∏ stary i wyszczerbiony.
❑
4) GarÊç suchych traw znalaz∏a si´ na serwetce poÊrodku sto∏u.
❑
C5.
F
❑
❑
❑
❑
Uzupe∏nij luk´ w poni˝szym zdaniu.
W czasie wieczoru wigilijnego w rodzinie Borejków panowa∏a .....................
i ........................................... atmosfera.
s. 8
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
..................................................................................................................
..................................................................................................................
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C6.
C 3.1
Sformu∏uj dwie zasady, których nale˝y przestrzegaç podczas spo˝ywania
posi∏ków.
1) .............................................................................................................
2) .............................................................................................................
Napisz krótkie (ok. 6 zdaƒ) opowiadanie o tym, w jaki sposób rodzina
Borejków przygotowywa∏a si´ do Wigilii.
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 9
Czytanie
ze zrozumieniem
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
C
WP1105
C7.
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Zostaƒ mistrzem s∏owa
Z1.
Od wyrazu Êwi´to utwórz:
1) przymiotnik:
2) przys∏ówek:
3) czasownik:
4) rzeczownik:
Z2.
..................................
..................................
..................................
..................................
Utwórz jak najwi´cej wyrazów od s∏owa dom.
dom – .......................................................................................................
..................................................................................................................
Z3.
Do s∏owa prezent dopisz dwa wyrazy bliskoznaczne.
Zadania
j´zykowe
Z
Z4.
Wykonaj nast´pujàce polecenia dotyczàce rzeczowników choinka i kol´da:
1) odmieƒ te wyrazy przez przypadki w liczbie pojedynczej
2) zaznacz obocznoÊci w wyrazach
3) oddziel pionowà kreskà temat od koƒcówki
M.
..................................
..................................
D.
..................................
..................................
C.
..................................
..................................
B.
..................................
..................................
N.
..................................
..................................
Msc.
..................................
..................................
W.
..................................
..................................
obocznoÊci: ...............................................................................................
s. 10
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
prezent – ..................................................................................................
..................................................................................................................
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
Z5.
C 3.1
Od podanych przymiotników utwórz przys∏ówki.
1) mi∏y
– .............................. 4) wysoka – ................................
2) lekki
– .............................. 5) filuterne – ................................
3) Êwiàteczny – .............................. 6) bez∏adne – ................................
Z6.
Utwórz antonimy (wyrazy o przeciwstawnym znaczeniu) do nast´pujàcych przymiotników.
1) du˝y – ................................... 4) suche – ....................................
2) lekki – ................................... 5) nowy – ....................................
3) wysoka – ................................... 6) wolny – ....................................
WP1105
Z7.
Dopisz po dwa przymiotniki nazywajàce cechy podanych rzeczowników.
OkreÊl, czy dany rzeczownik jest w∏asny czy pospolity, ˝ywotny czy nie˝ywotny, osobowy czy nieosobowy.
1) karp
2) szopka
3) Miko∏aj
4) Betlejem
Z9.
Zadania
j´zykowe
Z8.
– .......................................................
– .......................................................
– .......................................................
– .......................................................
Z
1) choinka
2) kol´da
3) prezent
4) stroik
– ..............................................................
– ..............................................................
– ..............................................................
– ..............................................................
Od wyrazów podstawowych utwórz zdrobnienia.
1) stó∏
2) gwiazda
3) ∏aƒcuch
4) stroik
– .......................................................
– .......................................................
– .......................................................
– .......................................................
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 11
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
.........................................................................
imi´ i nazwisko
Wersja A
Sprawdê, jak sobie poradzisz
S1.
Uwa˝nie przeczytaj polecenia i zakreÊl prawid∏owà odpowiedê.
1. Przy stole wigilijnym powinien panowaç nastrój:
A. ponury i smutny
B. przykry i pos´pny
C. radosny i serdeczny
D. przygn´biajàcy i ˝a∏osny
S
Sprawdzian
umiej´tnoÊci
3. Zwrot rodzinne Êwi´ta to:
A. epitet
B. uosobienie
C. przenoÊnia
D. porównanie
4. Wigilia nie jest:
A. uroczystà kolacjà
B. wstàpieniem Chrystusa do nieba
C. dniem poprzedzajàcym Bo˝e Narodzenie
D. dniem poprzedzajàcym jakieÊ wa˝ne wydarzenie
s. 12
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
2. Znaczenie s∏owa wigilia sprawdzisz w s∏owniku:
A. ortograficznym
B. j´zyka polskiego
C. terminów literackich
D. wyrazów bliskoznacznych
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
S2.
C 3.1
Podane w ramce wyrazy pogrupuj wokó∏ hase∏ umieszczonych w bombkach.
WP1105
ubieraç choink´, gwiazdka, barszczyk z uszkami, choinka, op∏atek, sk∏adaç ˝yczenia,
pierogi z kapustà i grzybami, Êpiewaç kol´dy, kutia
symbole
potrawy
czynnoÊci
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
S3.
Po∏àcz strza∏kami zwiàzki wyrazowe z ich objaÊnieniami.
Sprawdzian
umiej´tnoÊci
S4.
1) ktoÊ da∏ si´ skusiç
2) nieczyste sprawy
3) osoba wp∏ywowa
4) czuç si´ bardzo dobrze
S
A. gruba ryba
B. ryba po∏kn´∏a haczyk
C. czuç si´ jak ryba w wodzie
D. ∏owiç ryby w m´tnej wodzie
E. p∏ywaç jak ryba
WyjaÊnij w jednym zdaniu, co oznacza powiedzenie: Dzieci i ryby g∏osu
nie majà.
..................................................................................................................
..................................................................................................................
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 13
Obcowanie z kulturà
C 3.1
S5.
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
WymyÊl przepis na przyrzàdzenie dowolnej potrawy Êwiàtecznej.
Pami´taj o podaniu sk∏adników, potrzebnych narz´dzi oraz sposobu
przygotowania dania. Zach´ç do jego spo˝ycia.
Sprawdzian
umiej´tnoÊci
S
s. 14
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
.........................................................................
imi´ i nazwisko
C 3.1
Wersja B
Sprawdê, jak sobie poradzisz
S1.
Uwa˝nie przeczytaj polecenia i zakreÊl prawid∏owà odpowiedê.
WP1105
1. Przy stole wigilijnym nie powinien panowaç nastrój:
A. ciep∏y i mi∏y
B. ponury i smutny
C. weso∏y i podnios∏y
D. radosny i serdeczny
2. Znaczenie s∏owa choinka sprawdzisz w s∏owniku:
A. j´zyka polskiego
B. wyrazów obcych
C. terminów literackich
D. wyrazów bliskoznacznych
S
3. Zwrot mi∏a atmosfera to:
A. rym
B. epitet
C. zdrobnienie
D. przenoÊnia
Sprawdzian
umiej´tnoÊci
4. Wigilia jest:
A. wa˝nym Êwi´tem paƒstwowym
B. wstàpieniem Chrystusa do nieba
C. dniem poprzedzajàcym Bo˝e Cia∏o
D. dniem poprzedzajàcym Bo˝e Narodzenie
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 15
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
S2.
Podane w ramce wyrazy pogrupuj wokó∏ hase∏ zapisanych w bombkach.
dzieliç si´ op∏atkiem, prezent, postna kapusta, kol´da, op∏atek, obdarowywaç si´
prezentami, pierogi z kapustà i grzybami, Êpiewaç kol´dy, Êledê
potrawy
czynnoÊci
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
................................
S
Sprawdzian
umiej´tnoÊci
S3.
Po∏àcz zwiàzki wyrazowe z ich objaÊnieniami.
A. okruchy z czyjegoÊ sto∏u
B. rzucaç karty na stó∏
C. sto∏y uginajà si´
D. wy∏o˝yç pieniàdze na stó∏
E. poruszaç si´ jak po stole
S4.
1) stawiaç spraw´ otwarcie
2) wyp∏aciç ca∏oÊç nale˝noÊci od razu
3) resztki jedzenia
4) sto∏y sà bogato zastawione
WyjaÊnij w jednym zdaniu, co oznacza powiedzenie: Uderz w stó∏, a no˝yce si´
odezwà.
..................................................................................................................
..................................................................................................................
s. 16
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
symbole
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
WP1105
S5.
C 3.1
WymyÊl przepis na przyrzàdzenie dowolnej potrawy Êwiàtecznej.
Pami´taj o podaniu sk∏adników, potrzebnych narz´dzi oraz sposobu
przygotowania dania. Zach´ç do jego spo˝ycia.
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
..................................................................................................................
S
Sprawdzian
umiej´tnoÊci
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 17
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Klucze do çwiczeƒ i zadaƒ
R1. Rozwiàzania materia∏ów dydaktycznych
M1.
1) a) prezenty, b) makowiec, c) kol´dy, d) ˝yczenia, e) gwiazda, f) sianko, g) jemio∏a
has∏o: zwyczaj
2) rozwiàzanie: tradycja
M2. tradycja – 2); zwyczaj – 3); obyczaj – 1)
R2. Rozwiàzania zadaƒ sprawdzajàcych czytanie ze zrozumieniem
C2. 1) d, 2) c, 3) d, 4) b, 5) a
C3. byç wzruszonym
C4. 1) P, 2) F, 3) F, 4) P
C5. mi∏a, rodzinna, uroczysta, ciep∏a itp.
R3. Rozwiàzania zadaƒ j´zykowych
Z1. 1) Êwiàteczny; 2) Êwiàtecznie; 3) Êwi´towaç; 4) Êwi´towanie
Z2. dom – domowy, domownik, domator, domofon, domokrà˝ca
Z3. prezent – upominek, dar, podarunek
Z4.
M. choink a
D. choink i
C. choinc e
B. choink ´
N. choink à
Msc. choinc e
W. choink o
ObocznoÊci: k: c
kol´d a
kol´d y
kol´dzi e
kol´d ´
kol´d à
kol´dzi e
kol´d o
d: dz’
R
Rozwiàzania
Z5. 1) mi∏o, 2) lekko, 3) Êwiàtecznie, 4) wysoko, 5) filuternie, 6) bez∏adnie
Z6. 1) ma∏y, 2) ci´˝ki, 3) niska, 4) mokre, 5) stary, 6) zaj´ty
s. 18
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
C6. np. nie rozmawiaç , nie siorbaç, nie mlaskaç, nie bawiç si´ jedzeniem
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Z7. przyk∏adowe odpowiedzi: 1) wysoka, g´sta; 2) pi´kna, radosna; 3) ∏adny, drogi; 4) du˝y,
kolorowy
Z8. 1) pospolity, ˝ywotny, nieosobowy; 2) pospolity, nie˝ywotny, nieosobowy; 3) w∏asny, ˝ywotny,
osobowy; 4) w∏asny, nie˝ywotny, nieosobowy
Z9. 1) stoliczek, 2) gwiazdeczka, 3) ∏aƒcuszek, 4) stroiczek
R4. Rozwiàzania zadaƒ wzorowanych na sprawdzianie umiej´tnoÊci
Kartoteka testu – wersja A i B
Nazwa sprawdzanej umiej´tnoÊci
WP1105
Numer
Numer
zadania standardu
Uczeƒ:
Forma
zadania
Liczba pkt.
mo˝liwych
do uzyskania
S1.1.
1.1
odczytuje ró˝ne teksty kultury
WW
1
S1.2.
4.1
wskazuje êród∏o informacji
WW
1
S1.3.
1.2
rozpoznaje Êrodek stylistyczny
WW
1
S1.4.
1.4
pos∏uguje si´ poznanym terminem
WW
1
S2.
1.2
odczytuje dane z tabeli
D
2
S3.
1.1
odczytuje ró˝ne teksty kultury
D
2
S4.
1.1
odczytuje ró˝ne teksty kultury
KO
1
S5.
2.3
2.1
2.3
2.2
2.3
2.3
2.3
I. pos∏uguje si´ przepisem
II. buduje tekst poprawnie kompozycyjnie
III. celowo stosuje Êrodki j´zykowe
IV. formu∏uje wypowiedê ze ÊwiadomoÊcià celu
V. buduje tekst poprawnie j´zykowo
VI. przestrzega norm ortograficznych
VII. przestrzega norm interpunkcyjnych
RO
9
Klucz odpowiedzi do zadaƒ WW
S1. (po jednym punkcie za ka˝dà prawid∏owà odpowiedê)
Numer zadania
1
2
3
4
Poprawna odpowiedê
C
B
A
B
R
Rozwiàzania
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 19
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
C 3.1
Kryteria oceny zadaƒ otwartych
Numer
zadania
Kryteria oceniania
Liczba
punktów
S2.
A. symbole – gwiazdka, choinka, op∏atek
B. potrawy – barszczyk z uszkami, pierogi z kapustà i grzybami, kutia
C. czynnoÊci – ubieraç choink´, sk∏adaç ˝yczenia, Êpiewaç kol´dy
3 poprawnie uzupe∏nione has∏a – 2 pkt.
2 poprawnie uzupe∏nione has∏a – 1 pkt.
0–2
S3.
A. – 3, B. – 1, C. – 4, D. – 2
4 poprawne odpowiedzi – 2 pkt.
3–2 poprawne odpowiedzi – 1 pkt.
0–2
S4.
Dzieci nie mogà decydowaç, nie liczà si´, nie majà powa˝ania.
0–1
S5.
I. w∏aÊciwa forma wypowiedzi – przepis
II. zastosowanie podzia∏u na sk∏adniki, potrzebne narz´dzia i sposób
wykonania
III. u˝ycie bezokoliczników lub czasowników w 2 os. lp. trybu
rozkazujàcego
IV. zach´cenie do spo˝ycia potrawy
V. poprawnoÊç j´zykowa (dopuszczalne 3 b∏´dy)
VI. poprawnoÊç ortograficzna:
0–2 b∏´dy – 2 pkt., 3–4 b∏´dy – 1 pkt., 5 i wi´cej b∏´dów – 0 pkt.
VII. poprawnoÊç interpunkcyjna:
0–2 b∏´dy – 2 pkt., 3–4 b∏´dy – 1 pkt., 5 i wi´cej b∏´dów – 0 pkt.
1
1
1
1
1
2
Wersja B
Klucz odpowiedzi do zadaƒ WW
S1. (po jednym punkcie za ka˝dà prawid∏owà odpowiedê)
Numer zadania
1
2
3
4
Poprawna odpowiedê
B
A
B
D
Kryteria oceny zadaƒ otwartych
R
Rozwiàzania
Numer
zadania
Kryteria oceniania
Liczba
punktów
S2.
A. symbole – prezent, kol´da, op∏atek
B. potrawy – postna kapusta, pierogi z kapustà i grzybami, Êledê
C. czynnoÊci – dzieliç si´ op∏atkiem, obdarowywaç si´ prezentami,
Êpiewaç kol´dy.
3 poprawnie uzupe∏nione has∏a – 2 pkt.
2 poprawnie uzupe∏nione has∏a – 1 pkt.
0–2
S3.
A. – 3, B. – 1, C. – 4, D. – 2,
4 poprawne odpowiedzi – 2 pkt.
3–2 poprawne odpowiedzi – 1 pkt.
0–2
s. 20
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
WP1105
2
Obcowanie z kulturà
Kultywujemy nasze tradycje i zwyczaje
Numer
zadania
Kryteria oceniania
S4.
JeÊli ktoÊ ma coÊ na sumieniu, dos∏ucha si´ aluzji nawet wtedy,
kiedy mówiàcy nie mia∏ jej na myÊli.
S5.
I. w∏aÊciwa forma wypowiedzi – przepis
II. zastosowanie podzia∏u na sk∏adniki, potrzebne narz´dzia i sposób
wykonania
III. u˝ycie bezokoliczników lub czasowników w 2 os. lp. trybu
rozkazujàcego
IV. zach´cenie do spo˝ycia potrawy
V. poprawnoÊç j´zykowa (dopuszczalne 3 b∏´dy)
VI. poprawnoÊç ortograficzna:
0–2 b∏´dy – 2 pkt., 3–4 b∏´dy – 1 pkt., 5 i wi´cej b∏´dów – 0 pkt.
VII. poprawnoÊç interpunkcyjna:
0–2 b∏´dy – 2 pkt., 3–4 b∏´dy – 1 pkt., 5 i wi´cej b∏´dów – 0 pkt.
C 3.1
Liczba
punktów
0–1
1
1
1
1
1
2
2
WP1105
Uczeƒ mo˝e uzyskaç maksymalnie 18 punktów.
Punktacja
0–6 pkt. (0–34%) – niedostateczny
7–9 pkt. (35–50%) – dopuszczajàcy
10–12 pkt. (51–67%) – dostateczny
13–15 pkt. (68–84%) – dobry
16–17 pkt. (85–96%) – bardzo dobry
18 pkt. (97–100%) – celujàcy
Przypisy:
1
na podst.: S∏ownik j´zyka polskiego PWN, Warszawa 2000.
2
M. Musierowicz, Noelka, Poznaƒ 1996, s. 145–147.
3
teksty na podst.: H. Szymanderska, Polskie tradycje Êwiàteczne, Warszawa 2003, s. 109–113;
M. Jungst, Dooko∏a Êwiata w Bo˝e Narodzenie, PAI, 23.12.2002 (Internet).
Notatki nauczyciela:
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
............................................................................................................................
R
............................................................................................................................
Rozwiàzania
J´zyk polski. Materia∏y do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiej´tnoÊci
s. 21
Za∏àcznik 1. Symbole Êwiàt
C 3.1
WP1105
"
s. 23
Za∏àcznik 2. Bo˝onarodzeniowe zwyczaje na Êwiecie3
C 3.1
Grecja
Grecki sposób na Êwi´ta to zabawa i taniec przy
kol´dach. Grecy wieczór wigilijny najch´tniej sp´dzajà
poza domem, spotykajàc si´ z przyjació∏mi w barach,
klubach i restauracjach. Domowà wieczerz´ wigilijnà
spo˝ywajà o bardzo póênej porze. Najwa˝niejszym
daniem jest faszerowany indyk z pikantnym ry˝owo-mi´snym nadzieniem. Nieprawdopodobnà liczb´
prezentów przynosi im Êwi´ty Bazyli.
Anglia
Anglicy ju˝ w po∏owie listopada zaczynajà Êwiàteczne przygotowania. Zaczynajà od kupowania gwiazdkowych prezentów dla rodziny i znajomych. Ulice
miast wyglàdajà w tym okresie najpi´kniej, a ludzie gromadzà si´ wokó∏
choinek ustawionych na ulicach i Êpiewajà kol´dy.
Brytyjczycy nie obchodzà Wigilii. Tradycyjny posi∏ek
spo˝ywajà 25 grudnia. Uczt´ zaczynajà wczesnym
popo∏udniem i koƒczà jà wieczorem. Jedzà mi´dzy
innymi pieczonego indyka i pudding – deser przypominajàcy budyƒ, sporzàdzony z kaszy i jaj z dodatkiem
rodzynek, migda∏ów i suszonych Êliwek. W drugi dzieƒ
Êwiàt otwierajà otrzymane prezenty.
s. 24
WP1105
Finlandia
W ojczyênie Âwi´tego Miko∏aja przygotowania do Êwiàt zaczynajà si´ ju˝
w paêdzierniku. Obchodzi si´ dwa dni Êwiàt, ale to Wigilia jest tym najwa˝niejszym i rodzinnym wieczorem. W Wigili´ po po∏udniowej mszy Finowie
odwiedzajà groby bliskich, a póêniej w gronie najbli˝szych spo˝ywajà uroczystà kolacj´. Na stole nie mo˝e zabraknàç Êwiàtecznej szynki, owsianki,
potrawy z rzepy i Êwiàtecznego chleba. Tradycyjnym fiƒskim zwyczajem jest
te˝ wigilijna wizyta w saunie.
C 3.1
WP1105
USA
W USA Êwi´ta obchodzone sà 25 grudnia i trwajà jeden dzieƒ. Wigilia
i post nie sà tam znane. Ca∏y okres przedÊwiàteczny to tak jakby Êwi´ta
przed Êwi´tami. Najbardziej Êwiàtecznà atmosfer´ odczuwa si´ na ulicach
miast i w sklepach, gdzie pe∏no jest sztucznego Êniegu, Âwi´tych Miko∏ajów,
sani zaprz´˝onych w renifery i rozbrzmiewajàcych
z g∏oÊników kol´d. Ludzi ogarnia sza∏ kupowania
gwiazdkowych prezentów. Tradycja nakazuje otwieranie prezentów w wieczór Bo˝ego Narodzenia.
OczywiÊcie obowiàzkowo jest choinka, stroiki na
drzwiach i tradycyjny pieczony indyk.
Australia
W Australii ze wzgl´du na klimat Êwi´ta Bo˝ego Narodzenia sp´dza si´
w niecodziennej scenerii. 25 grudnia mieszkaƒcy gromadzà si´ na pla˝ach,
rozk∏adajà Ênie˝nobia∏e obrusy, na których nie brak niczego. Sà tam pieczone
indyki, ciasteczka z bakaliami o wymyÊlnych kszta∏tach, owocowe puddingi.
W tym dniu pla˝e przypominajà jeden wielki Êwiàteczny stó∏. Nie brakuje
równie˝ prezentów, które mo˝na znaleêç pod choinkà w ogromnej we∏nianej skarpecie. Oprócz tego Australijczycy wysy∏ajà wszystkim znajomym
kartki Êwiàteczne.
s. 25

Podobne dokumenty