Scenariusz nr 5

Transkrypt

Scenariusz nr 5
Autorski scenariusz zajęć świetlicowych
realizowany w grupie uczniów z klas II-III
Imię i nazwisko nauczyciela: Renata Błahuta
Temat: ,,Świetlicowy aerobik”
Czas na realizację: 60 min
Cele ogólne zajęć :
- rozbudzenie wrażliwości na muzykę,
- rozwinięcie estetyki ruchu,
- zwiększenie koordynacji ruchowej oraz orientacji przestrzennej,
- doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele operacyjne z zakresu :
umiejętności – uczeń potrafi :
- poruszać się w rytm muzyki,
- wyrażać ruchem nastrój, dynamikę muzyki,
- zapamiętać podaną kolejność ruchów w danym układzie tanecznym,
- samodzielnie i w grupie wykonać podany układ taneczny,
- wykonać podstawowy krok nauczanych tańców,
- dokonać samooceny wykonywanego zadania.
Metody realizacji zajęć :
- ruchowej ekspresji twórczej,
- zabawowa,
- problemowa,
- zadaniowa,
- programowego usprawniania się.
Środki dydaktyczne :
magnetofon, nagrania: współczesna muzyka latynoska
Przebieg
1. Dzieci ustawiają się w cztery rzędy na szerokość rozstawu ramion.
2. Nauczyciel wykonuje krótką rozgrzewkę – uczniowie powtarzają wszystkie ćwiczenia tak
jak nauczyciel.
1
Krążenia głową
Pozycja wyjściowa:

stoimy na prostych nogach,

stopy na szerokość barków,

ręce luźno wzdłuż tułowia.
Ćwiczenie: 20 powtórzeń

wykonujemy krążenia głową w jedną i w drugą stronę
Krążenia przedramion
Pozycja wyjściowa:

pozycja jak powyżej, ręce uniesione na wysokość barków.
Ćwiczenie (wykonujemy dynamiczne obroty przedramion w stawie łokciowym):


30 sekund do wewnątrz,
30 sekund na zewnątrz.
Krążenia ramion
Pozycja wyjściowa:

nogi na szerokość barków,

ręce wyprostowane wzdłuż tułowia.
Ćwiczenie (Wykonujemy krążenia jednocześnie oburącz):

20 razy w przód,

20 razy w tył,

20 razy w przeciwne strony.
Krążenia barków
Pozycja wyjściowa:

nogi na szerokość barków,

ręce wyprostowane wzdłuż tułowia.
Ćwiczenie: 20 powtórzeń

Wykonujemy krążenie barków w przód i w tył.
Skrętoskłony
Pozycja wyjściowa:

Stoimy na prostych nogach,
2

stopy na szerokość barków,

tułów względem nóg zgięty pod kątem 90 stopni,

ręce wyprostowane na boki.
Ćwiczenie: 15 powtórzeń w każdą stronę

wykonujemy jak najbardziej obszerne ruchy w lewo i w prawo,

patrzymy za ręką wiodącą w górę.
Skłony tułowia
Pozycja wyjściowa:

stopy na szerokość barków,

nogi proste w kolanach podczas wykonywania całego ćwiczenia.
Ćwiczenie: 40 powtórzeń

skłony liczymy na 1 do lewej nogi, na 2 do prawej nogi i na 3 prostujemy ciało,

następnie łączymy nogi i staramy się dotknąć czołem do kolan (staramy wytrzymać
parę sekund).
Krążenia bioder
Pozycja wyjściowa:

dłonie na biodrach, głowa w miejscu.
Ćwiczenie: 10 powtórzeń

wykonujemy obszerne krążenia bioder.

ćwiczenie wykonujemy 10 razy w lewą i 10 razy w prawą stronę.
Krążenia nóg w kolanie
Pozycja wyjściowa:

stoimy w lekkim rozkroku, ręce na biodrach.
Ćwiczenie: 10 powtórzeń na każdą nogę

podnosimy w górę nogę zgiętą w kolanie,

wykonujemy krążenia nogi w kolanie w lewo i prawo,

zmieniamy nogę.
3. Nauczyciel pokazuje podstawowe kroki ( Step tacz, obrót, V- stecz).
4. Uczniowie ćwiczą wraz z nauczycielem pokazane kroki przy muzyce - Waka ,Waka
5. Po kilkukrotnym przećwiczeniu kroków dzieci demonstrują pierwszą część układu.
6. Nauczyciel demonstruje następne kroki układu ( machanie rękoma w 3 pozycjach, chipi
chipi- 4 razy – podskoki na boki, 10 razy podskoki w miejscu z nogami ułożonymi naprzemiennie.)
3
7. Uczniowie ponownie ćwiczą wraz z nauczycielem poznane kroki układu.
8.Nauczyciel przypomina pierwszą część układu, a następnie dołącza drugą.
9.Uczniowie wraz z nauczycielem kilkakrotnie powtarzają wszystkie poznane kroki układu
przy muzyce.
10. Uczniowie demonstrują wraz z nauczycielem cały układ taneczny.
11. Uczniowie siadają w kręgu i powtarzają za nauczycielem ćwiczenia rozciągające.
12.Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną i spokojnym głosem prosi wszystkich o położenie
się , a następnie czyta Trening autogenny Schultza w wersji A. Polender
„Chmurka”
Wyobraź sobie, że jesteś białą pierzastą chmurką, płynącą po niebie. Wyglądasz ślicznie na tle błękitnego nieba, przemykając między promieniami słońca. Delikatny wiaterek przemieszcza chmurki we
wszystkie strony, nie jesteś sam, płyną obok ciebie inne białe chmurki. Jest wam razem dobrze. Przed
wami przelatują ptaki, a w dole wciąż zmienia się krajobraz. Płynąc po niebie, widzisz w dole piękny
las, rozległe łąki, pola z łanami zbóż, pola przecina rzeka, a wzdłuż niej droga, ale to wszystko jest w
dole. Ty beztrosko płyniesz po niebie, czujesz się radosny i bezpieczny, kąpiesz się w promieniach
słońca, jesteś szczęśliwy, masz swoje miejsce, jesteś potrzebny i ważny, jesteś jedyny i niepowtarzalny. Czujesz, że jesteś kochany, akceptowany. Zapamiętaj te wszystkie odczucia, zawsze będziesz
mógł do nich wrócić. A teraz powoli wracasz do sali na swoje miejsce i przestajesz być chmurką”.
13. Nauczyciel dziękuje uczniom za udział w zajęciach ruchowych .
LITERATURA:
O. Kuźmińska- „Aerobik, taniec i gimnastyka”,
Wydawnictwo Klanza- „Tańce i zabawy dla grupy”,
www.samadi.republika.pl/autogenny-mp3.htm
Zdjęcia pobrane z internetu
opracowała
Renata Błahuta
4