REGIONALIZM W HARCERSTWIE – BANK POMYSŁÓW

Transkrypt

REGIONALIZM W HARCERSTWIE – BANK POMYSŁÓW
REGIONALIZM W HARCERSTWIE – BANK
POMYSŁÓW
Opracowanie: Kamil Myszkowski
WSTĘP:
Druhny i druhowie!
Oddaję w wasze ręce materiał wypracowany podczas próby na stopień podharcmistrza. Realizując
swoja próbę bardzo mocno odnosiłem się do działań propagujących wagę regionalizmu i tożsamości
lokalnej. Regionalizm jest również doskonałym obszarem, w którym może spełniać się każda gromada
zuchowa oraz drużyna harcerska. Nie zapominaj jednak, że regionalizm, to nie tylko folklor czy też
ludowość regionu. Oczywiście nie może tych elementów zabraknąć, jednak ja proponuję trochę inne
ugryzienie tematu. Specjalnie dla was przygotowałem cykl konspektów zbiorek o tematyce
regionalnej. Pamiętaj jednak, że są to przykłady i nie musisz się ich ściśle trzymać. Jeżeli chcesz,
zmieniaj dowolnie przebieg zbiórek, dodawaj nowe elementy, rozwijaj te zaproponowane. Nie
poprzestawaj również na poniższych tematach. Ten materiał ma zmotywować Cię do kreatywności.
Wysil się, poznaj swój region, zdobytą wiedzę przekaż swoim podopieczny.
Na końcu znajdziesz dodatkowo listę działań jakie gromady i drużyny mogą realizować aby jeszcze
lepiej zbliżyć się do regionu, w którym żyją. Nie zapominaj również o realizacji prób na stopnie
i sprawności, tematyka regionalna przecież doskonale wpisze się w ich realizację. Pamiętaj o byciu
kreatywnym, pytaj również o zdanie swoich podopiecznych, może oni mają jakieś ciekawe pomysły!
Zapraszaj na zbiórki ciekawe osoby, oraz inicjuj wyjścia w teren. Regionalizm skłania nas do
otwartości i poznawania nowego. Życzę powodzenia i udanej zabawy!
Czuwaj!
Kamil Myszkowski
2
Propozycje zbiórek dla gromad zuchowych
Zbiórka 1. „Daleka podróż”
I. Cele:
- zapoznanie z położeniem regionu na mapie Polski,
- poznanie regionu, w którym działa gromada zuchowa
- zapoznanie zuchów z lokalnymi tradycjami
- prezentacja strojów ludowych regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Gawęda:
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami istnieje cudowna kraina, której mieszkańcy
zawsze są uśmiechnięci i chodzą w kolorowych strojach. Jest to duża wioska z wieloma
pięknymi, czystymi domami. Jej mieszkańcy jedzą wspaniałe przysmaki, znają ciekawe
historie i grają w ciekawe gry. Dziś drogie zuchy proponuję wam podróż do tej wspanialej
krainy. Jednak nie łatwo jest się tam dostać, każdy podróżnik musi wykonać szereg zadań,
musi również odnaleźć drogę do tego tajemniczego miejsca. Żeby być dobrze
przygotowanym do tej przygody, musicie spakować wszystkie potrzebne rzeczy. Mieszkańcy
tajemniczej krainy już na was czekają, więc nie traćmy czasu i rozpocznijmy przygotowania.
Potrzebna będzie nam mapa! Kto wyrusza ze mną?!
3) Zuchy szukają ukrytych w pomieszczeniu fragmentów konturowej mapy Polski z zaznaczonym
regionem. Ważne jest, żeby na mapie nie było innych oznaczeń ani napisów. Po odnalezieniu
wszystkich fragmentów, zuchy przyklejają je do kartki aby utworzyły całą mapę.
4) Pląs „Brahmaputra”
„Brahmaputra w Himalajach cing, cung, cing cung caj
Brahmaputra w Himalajach cing, cung, cing cung caj
Stanrawersa umatrardaj cing, cung, cing cung caj
Stanrawersa umatrardaj cing, cung, cing cung caj
Tonki Pekin, Tonkin Pekin cing, cung, cing, cung caj”
Stajemy w kole. Lewą rękę uginamy w łokciu i trzymamy przed sobą, prawą rękę wzdłuż
lewego przedramienia wykonujemy pionowe fale.
Na słowo:
„cing” - dotykamy obiema rękami oczu,
3
„cung” - dotykamy klatki piersiowej i śpiewamy wers do końca kłaniamy się głową do ziemi.
Na bis pierwszego wersu zmieniamy ręce (prawa – pion, lewa – fale).
„stanrawersa itd.” - robimy gest jakbyśmy obiema rękami pokazywali kulę ziemską,
„cing, cung itd.”- jak wyżej.
„Tonki Pekin itd.” - robimy rękami młynek,
„cing, cung itd.” - przekładamy obie ręce to z lewej to z prawej strony, tak jak byśmy chcieli
dotykać palcami ziemi.
5) Podział zuchów na pary, poprzez losowanie narysowanych elementów stroju ludowego z
regionu
6) Zuchy w parach szukają tradycyjnych przedmiotów związanych z regionem, do każdego z nich
jest przypięta karteczka z opisem scenki „Jak używać tego przedmiotu”.
7) Podczas przygotowania przez zuchy scenek, do pomieszczenia w którym odbywa się zbiórka
wchodzi nieznana osoba w kolorowym stroju ludowym. Drużynowy informuje, że jest to
mieszkaniec tajemniczej krainy, który sprawdza jak idą przygotowania do podróży. Zuchy
muszą zaprezentować mu scenki.
8) Zuchy przedstawiają scenki
9) Tajemniczy gość przedstawia się, mówi że jest mieszkańcem krainy, do której się wybierają.
Prezentuje tradycyjny regionalny strój tłumacząc jego symbolikę. Gość uczy zuchy ludowej
piosenki, tłumacząc, że jest ona magiczną piosenką otwierającą bramy krainy.
10) Zuchy pod przewodnictwem gościa i drużynowego przechodzą do innego pomieszczenia,
przed wejściem wspólnie śpiewają ludową piosenkę. Pomieszczenie okazuje się tajemniczą
krainą, jest udekorowane kolorowymi wstążkami, kwiatami i bibułą. Na środku sali czeka
smaczny poczęstunek.
11) Krąg rady
12) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 2. „Bohater regionu”
I. Cele:
- zapoznanie zuchów z ciekawą osobą z regionu
- poznanie historii regionu
- zapoznanie zuchów z lokalnymi tradycjami
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
4
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Majsterka - drużynowy informuje zuchy, że na zbiórkę przyjdzie ciekawy gość, każdy z
uczestników zbiórki musi wykonać kolorowy plakat
3) Zuchowy teatrzyk – zuchy przygotowują krótki spektakl dla gościa o swojej gromadzie
4) Powitanie gościa oraz prezentacja przedstawienia
5) Gość opowiada kim jest, uczestnicy siedzą w kręgu, w tle na projektorze pokazywane są stare
zdjęcia i rysunki obrazujące historię osoby, zuchy uważnie słuchają.
6) Pytania do gościa
7) Piosenka
8) Quiz dotyczący opowieści gościa. Drużynowy musi wcześniej przygotować i skonsultować z
gościem pytania i odpowiedzi.
9) Krąg rady
10) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 3. „Opowieści z pradawnej księgi, czyli regionalne legendy i podania”
I. Cele:
- zapoznanie zuchów z regionalnymi legendami i podaniami
- tworzenie nowej legendy związanej z regionem
- zapoznanie zuchów z lokalnymi tradycjami
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Gawęda:
Praca bibliotekarza bywa bardzo trudna, ciągłe układanie książek na półkach, ciągłe
katalogowanie zbiorów. Jednak trudniej jest, gdy w magazynie biblioteki znajdują się bardzo
stare księgi. Przekonał się o tym ostatnio pan Jan, pracujący w naszej miejskiej bibliotece.
Jak co dzień rano przyszedł do pracy i przeczytał listę pilnych spraw, które były wypisane na
karteczce od dyrektora biblioteki. „Skatalogować nowe książki, wyłożyć w czytelni
czasopisma” – czytał powoli pod nosem – „O a to coś nowego! Uporządkować stare książki w
magazynie”. Zainteresowany ostatnim zadaniem pan Jak szybko zabrał się za pracę. Gdy już
nowości widniały w katalogu i czytelnicy mogli swobodnie korzystać z czasopism w czytelni
jego kroki skierowały się w stronę windy, która miała zawieźć go do najbardziej tajemniczego
miejsca w całej bibliotece – magazynu. Pośpiesznie wszedł do windy, nacisnął guzik i
niecierpliwie czekał aż kabina zjedzie w dół. Czas jakby specjalnie się ciągnął, sekundy biegły,
a pan Jan stąpał z nogi na nogę. Kiedy wreszcie drzwi zaczęły się otwierać poczuł spokój. Na
5
najniższym poziomie budynku panowała cisza, w oddali pomiędzy ścianami książek widoczna
była sylwetka innego bibliotekarza. Szybkim ruchem spojrzał na rozpiskę regałów i już
wiedział dokąd ma iść. Co prawda regały, do których był skierowany mieszczą się na samym
końcu ogromnego pomieszczenia, ale pan Jan dysponował dzisiaj jakby szybkością sprintera.
Ani się zorientował, kiedy już był w odpowiednim miejscu. „Szafa R25 – druki regionalne”
powitał go napis zapowiadający tematykę działu. Bibliotekarz uśmiechnął się lekko, wszedł
między regały i położył swoje rzeczy na niewielkim stoliczku. Na chwile przystanął, zamyślił
się, ale nie zwlekając dłużej założył białe rękawiczki i delikatnie chwycił pierwszą księgę. Po
pół godzinnej pracy i kilkunastu przejrzanych książkach pan Jan miał już sięgnąć po kolejną,
gdy zorientował się, że na półce, w miejscu gdzie powinna znajdować się pozycja o tytule
„Podania i legendy regionu” widnieje tylko sama okładka. Pan Jan zamarł przestraszony.
Rozejrzał się dookoła ale nie znalazł brakującej książki. Jedyną rzeczą jaką powinien teraz
zrobić było zgłoszenie sprawy do dyrektora. Gdzie znajduje się zaginiona księga, jak dużą ma
ona wartość i kto jest odpowiedzialny za jej zniknięcie? Bibliotekarze nie poradzą sobie sami
w rozwikłaniu tej tajemnicy…
3) Drużynowy mówi zuchom, że tego dnia rano dostał list od dyrektora biblioteki, który prosi
gromadę zuchową o pomoc podczas rozwiązywania tej zagadki. Od teraz wszyscy członkowie
gromady zostają bibliotecznymi detektywami. Zuchy kładą się na podłodze z zamkniętymi
oczami, drużynowy wypowiada magiczne zaklęcie i wszyscy już są w bibliotece.
4) Zuchy szukają śladów zaginionej książki. Przed zbiórką drużynowy pomieszczeniu, w którym
odbywa się zbiórka ukrywa kolorowe kartki z różnymi regionalnymi legendami (ilość równa
liczbie zuchów). Jeden kolor karteczek to taka sama legenda i jednocześnie ta sama grupa.
Kiedy wszystkie legendy zostaną odnalezione, drużynowy prosi aby zuchy usiadły w tych
grupach.
5) Majsterka - Gdy zuchy są już podzielone na grupy, drużynowy odczytuje wszystkie legendy.
Zadaniem zuchów jest narysowanie komiksów ilustrujących legendy. Każdy zuch rysuje
legendę jaką znalazł.
6) Pląs „Pada deszczyk”
„Pada deszczyk,
pada deszczyk
Kapu kap, kapu kap
A niech sobie pada,
a niech sobie pada
Kapu kap, kapu kap”
Opis:
Stajemy w kole, łapiemy w pasie sąsiada z lewej i prawej strony i zaczynamy tańczyć.
Najpierw stawiamy dwa kroki w prawą stronę, potem jeden w lewą. Znowu dwa w prawą i
jeden w lewa, itd. Przyspieszamy
6
7) Powstałe komiksy zuchy prezentują uczestnikom zbiórki. Drużynowy wszystkie zbiera
i łączy w książkę ze znalezionymi legendami. Zuchy wykonują nową okładkę.
8) Zuchy muszą wymyślić swoją własną legendę i wspólnie przedstawić ja za pomocą
teatrzyku.
9) Przedstawianie przedstawienia
10) Krąg rady
11) Zakończenie zbiórki
Propozycje zbiórek dla drużyn harcerskich
Zbiórka 1. „Piramidy? To nie u nas, ale znajdziesz tu inne ciekawe budowle!”
I. Cele:
- zapoznanie harcerzy z istotnymi dla regionu zabytkami
- poznanie regionu pod względem atrakcji turystycznych
- zapoznanie harcerzy z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Wprowadzenie – drużynowy opowiada historię:
Jakiś czas temu skontaktowała się ze mną drużyna skautów z Japonii. Druhenki i druhowie z
Azji bardzo lubią podróże i co roku zwiedzają inny kraj. W tym roku chcieliby przyjechać na
wycieczkę do Polski. Jednak skauci nie wiedzą czego mogą się tu spodziewać, nie znają
naszego kraju i potrzebują pomocy przy wyborze regionu, który mają zwiedzić. Musimy więc
przygotować interesujące oferty turystyczne dostosowane do ich potrzeb. Skauci chcą
zwiedzić region, poznać jego historię zobaczyć charakterystyczne obiekty i porozmawiać z
harcerzami. Jeżeli nie przygotujemy ciekawej oferty, skauci wybiorą inny region.
3) Harcerze robią zwiad uliczną, pytają przechodniów jakie są ich zdaniem najbardziej atrakcyjne
obiekty regionu
4) Prezentacja wyników zwiadu, harcerze wybierają 10 najciekawszych obiektów.
5) Wspólne opracowywanie „Atrakcyjnej Mapy Okolicy”, na której zaznaczone zostają wybrane
obiekty oraz wyznaczana jest trasa zwiedzania
7
6) W bibliotece szkolnej harcerze wyszukują informacji o obiektach i tworzą przewodnik
turystyczny dla skautów
7) Tworzenie scenariusza filmu promującego region
8) Kręcenie krótkiego filmu
9) Podsumowanie zbiórki
10) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 2. „W babcinej kuchni”
I. Cele:
- zapoznanie harcerzy tradycyjnymi potrawami regionu
- poznanie regionu pod względem kulinarnym
- zapoznanie harcerzy z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Opis:
Harcerze stają się uczestnikami regionalnego programu kulinarnego. Na zbiórkę zaproście kogoś, kto
potrafi przygotować tradycyjne lokalne potrawy i kto nauczy wykonywania jakiegoś przepisu
harcerzy (może to być mama lub babcia dziecka, a może znajdzie się jakiś lokalny kucharz). Podczas
zbiórki przygotujcie wspólnie regionalną książkę kucharską.
Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Eliminacje do programu kulinarnego – harcerze wypisują na kartkach różne potrawy.
Drużynowy losuje kolejne kartki i czyta zapisane dania. Osoby, które będą miały najwięcej
niepowtarzalnych potraw przechodzą przez eliminacje.
3) Runda dodatkowa. Harcerze, których dania powtarzały się biorą udział w dodatkowej
zabawie, której poziom jest wyższy – w programie chcemy mieć przecież tylko wyśmienitych
kucharzy. Każdy harcerz biorący w niej udział musi napisać najlepiej jak potrafi przepis na
pierogi.
4) Gdy już wszyscy harcerze przeszli eliminacje, drużynowy przedstawia im kuchmistrza
dzisiejszej zbiórki. Gość krótko opowiada o tradycyjnych potrawach regionu.
5) Podział harcerzy na zastępy
6) Harcerze dostają zdjęcia i opisy przygotowania regionalnych potraw. Muszą połączyć tekst ze
zdjęciami i stworzyć książki kucharskie.
8
7) Członkowie zastępu stają się ekipą kucharzy i z pomocą gościa przygotowują tradycyjne
regionalne danie.
8) Po sporządzaniu posiłku następuje konkurs kulinarny. Zastępowi z zawiązanymi oczami
próbują przygotowanych potraw i głosują. Twórcy najlepszego dania otrzymują zwycięskie
fartuchy. Następnie wszyscy uczestnicy zjadają przygotowane potrawy.
9) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 3. „Przyrodnicza przygoda” - zbiórka w terenie
I. Cele:
- zapoznanie harcerzy z walorami przyrodniczymi regionu
- poznanie fauny i flory regionu
- zapoznanie harcerzy z geografią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Opis:
Harcerze wraz z drużynowym wychodzą do pobliskiego lasu, tam czeka na nich pracownik
nadleśnictwa, który opowiada o okolicznej przyrodzie. Po spotkaniu harcerze biorą udział w
nietypowej zbiórce, las staje się harcówką. Konieczne jest poinformowanie rodziców o wyjściu i
zapewnienie zgód na nie. Poinformuj harcerzy o dostosowaniu strojów do warunków
atmosferycznych.
III. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Wspólne przejście do lasu
3) Spotkanie z pracownikiem nadleśnictwa oraz wędrówka po lesie zakończona na polanie
4) Polana staje się harcówką, las daje materiały do zajęć (pamiętajcie aby nie niszczyć przyrody).
5) Drużynowy dzieli drużynę na grupy (losowanie leśnych znalezisk – szyszki, żołędzie, kamienie)
6) Grupy otrzymują zaszyfrowane listy z informacją o najbardziej charakterystycznych roślinach
regionu. Ich zadaniem jest znaleźć rośliny po opisie, oraz wykonać za pomocą telefonów
komórkowych zdjęcia dokumentujące znalezisko.
7) Po powrocie okazuje się, że drużynowy zniknął, na polanie czeka przyboczny (lub inna osoba)
i mówi, że ktoś porwał drużynowego, jednak ten zostawił ślady żeby możliwe było
odnalezienie go.
9
8) Podchody – harcerze wyruszają w drogę po śladach zostawionych przez drużynowego (znaki
patrolowe, lub inne). Na trasie odnajdują ukryte mini albumy ze zdjęciami i informacjami o
pomnikach przyrody znajdujących się w regionie. Poszukiwania drużynowego kończą się przy
jednym z pomników.
9) Drużynowy wręcza uczestnikom zbiórki ozdobne certyfikaty potwierdzające przystosowanie
do życia w prastarej puszczy. Następuje podsumowanie zbiórki oraz wspólny powrót.
10) Zakończenie zbiórki
Propozycje zbiórek dla drużyn starszoharcerskich
Zbiórka 1. „Był taki ktoś”
I. Cele:
- znalezienie regionalnego bohatera historycznego
- uhonorowanie ważnej regionalnej postaci
- zapoznanie harcerzy z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Opis:
Każdy region ma jakąś ikonę, jakiegoś lokalnego bohatera, o którym trzeba pamiętać i którego stawia
się za przykład. Znajdźcie taką osobę w miejscu waszego działania. Jeżeli ta osoba żyje postarajcie się
z nią spotkać i dowiedzieć jak najwięcej. Jeżeli żyła w przeszłości, odnajdźcie osoby, które miały z nią
styczność, lub mają dużą wiedzę na jej temat. Przygotujcie zbiórkę o tej osobie, poznajcie jej
sylwetkę, zastanówcie się nad jej działaniami.
III. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Dyskusja na temat „bohater regionu”
3) Tworzenie kolarzu z wizerunkiem bohatera regionu. Do jego stworzenia harcerze
wykorzystują reprodukcje fotografii, wycinki z gazet, fragmenty biografii
4) Sąd nad osobą – drużynowy przybliża harcerzom epizod z życia bohatera. Harcerze
inscenizują rozprawę sądową. Drużynowy obiera rolę bohatera. Spośród harcerzy wybierani
są: trzej sędziowie, „obrońca bohatera”, „oskarżyciel bohatera”, świadkowie – opowiadają
jak oni widzą tę osobę, a także ława przysięgłych. Uczestnicy zbiórki analizują zachowanie i
postawę bohatera. Na koniec opowiadają się, jaki wpływ działanie bohatera ma na nich, oraz
czy byliby gotowi go naśladować.
10
5) Burza mózgów – harcerze opracowują propozycję projektu starszoharcerskiego, którego
celem będzie uhonorowanie bohatera. Uczestnicy zbiórki musza podjąć decyzję jakich działań
podejmą się w celu upamiętnienia / wypromowania bohatera. Zapiszcie konkretne pomysły,
nie zapomnijcie o rozpisaniu planu projektu i przydzieleniu każdemu roli w jego realizacji.
6) Podsumowanie zbiórki
7) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 2. „Tak jest u nas” – zbiórka o zwyczajach regionalnych
I. Cele:
- zapoznanie harcerzy z tradycjami regionu
- poznanie zapomnianych zwyczajów
- zapoznanie harcerzy z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Na ścianie wiszą dwa wielkie napisy „ZWYCZAJ” oraz „TRADYCJA”. Uczestnicy zbiórki na
małych karteczkach piszą przykłady tych określeń i przyklejają pod napisami. Następnie każdy
czyta co napisał.
3) Dyskusja na temat tradycji i zwyczajów obecnych w regionie
4) Drużynowy wręcza harcerzom listę z nazwami różnych tradycji i obrzędów. Zadaniem
harcerzy jest zrobienie sądy ulicznej, podczas której mają dowiedzieć się czegoś na ich temat.
5) Prezentacja wyników sondy.
6) Podział na grupy – poprzez losowanie rysunków starodawnych przyrządów
7) Grupy maja za zadanie nakręcić filmik obrazujący jeden zwyczaj lub jakąś tradycję związaną z
regionem, w którym żyją.
8) Pokaz filmów
9) Podsumowanie zbiórki
10) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 3. „Nie straszne nam żadne kroki!”
I. Cele:
- zapoznanie harcerzy z tradycyjnymi tańcami regionu
- zapoznanie harcerzy z folklorem regionalnym
11
- zwiększenie sprawności ruchowej harcerzy
- zapoznanie harcerzy z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Opis:
Na zbiórce harcerze nauczą się tradycyjnych tańców regionalnych. Dowiedzą się jak ważną rolę w
folklorze pełnią tańce oraz strój regionalny. Ważnym elementem zbiórki będzie organizacja
podsumowującej zabawy ludowej.
Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Projekcja około minutowego fragmentu filmu obrazującego taniec ludowy – film dowolny, na
przykład: http://www.youtube.com/watch?v=f9d2xqnErBw
3) Harcerze wypisują najwięcej elementów zapamiętanych z filmu – ilość osób występujących w
filmie, kolor i części strojów, fragmenty tła itp.
4) Gra memory z różnymi polskimi strojami regionalnymi
5) Na zbiórkę przychodzi gość – osoba z lokalnego zespołu ludowego, lub ktoś posiadający
wiedze na temat tańców ludowych
6) Nauka tańca ludowego
7) Podsumowująca zabawa ludowa z poczęstunkiem i tańcami
8) Zakończenie zbiórki
Propozycje zbiórek dla drużyn wędrowniczych
Zbiórka 1. „Regionalizm – z czym to się je?”
I. Cele:
- ustalenie znaczenia słowa regionalizm
- przybliżenie zwyczajów regionalnych w Polsce i na świecie
- zrozumienie problemu tożsamości lokalnej
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) „dyskusja w czasowym stresie” na temat tego czym jest regionalizm - prowadzący ustala
zasady dyskusji: nie można dopuścić do tego, aby cisza trwała dłużej niż 10-15 sekund, ciszę
należy wypełniać wypowiedziami, najlepiej spontanicznymi, a gdy te się skończą i grozi cisza,
musi przemówić osoba siedząca po prawej stronie tej osoby, która wypowiadała się ostatnio.
12
3)
Regionalne puzzle - każdy uczestnik otrzymuje pociętą mapę Polski - wg linii granic
regionów, każdy region jest z tyłu podpisany. Dla utrudnienia zbiór puzzli poszerzony
jest o regiony innych krajów. Uczestnicy zbiórki układają z puzzli mapę Polski i sklejają
ją.
4) Ćwiczenie - naklejamy każdemu uczestnikowi zbiórki na plecach kartkę z nazwą
jednego z regionów. Zadaniem wędrowników jest odszukać regiony, które z nim
graniczą i złapać się za ręce – tworzymy żywą mapę
5) Na środku pomieszczenia, w którym odbywa się zbiorka znajduje się pudełko pełne ścinków z
gazet. Pomiędzy nimi na kartonikach znajdują się opisy zwyczajów z różnych regionów Polski.
Uczestnicy z zawiązanymi oczami wyszukują kartoników pomiędzy ścinkami. Znalezione opisy
przypinają na wielkiej mapie Polski kierowani wskazówkami pozostałych wędrowników,
których oczy są odsłonięte.
6) Kuźnica na temat stereotypów regionalnych - Nie jest to „takie sobie” pogadanie o
wszystkim i o niczym. Nie polega teŜ na tym, Ŝe kaŜdy mówi co chce i jak chce.
Nie jest teŜ miejscem, gdzie moŜna „znaleźć” jednoznaczne rozwiązanie problemu
czy nurtującej wątpliwości.
MoŜna tutaj wypowiedzieć swoje zdanie, podzielić się odczuciami, porozmawiać o
rzeczach waŜnych, szukać jak najbardziej róŜnorodnych form spojrzenia na
problemy. Nie bój się mieć wątpliwości. NaleŜy tu wypowiadać swoje zdanie. Nie
wolno odnosić się do wypowiedzi innych. Uczestnicy mogą wypowiadać się na
temat podany przez prowadzącego. Zakończenie kaŜdego tematu jest
sygnalizowane uderzeniem „kowadełka”.
7) Podsumowanie zbiórki
8) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 2. „ Kampania reklamowa regionu”
I. Cele:
- ustalenie listy atrakcyjnych zabytków regionu
- nabycie umiejętności tworzenia kampanii reklamowej
- poznanie regionu pod względem atrakcji turystycznych
- zapoznanie wędrowników z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Burza mózgów – wszyscy uczestnicy zbiórki podają propozycję atrakcji turystycznych, które
ich zdaniem przyciągną do regionu największą liczbę turystów – jedna osoba zapisuje
wszystkie pomysły na kartce brystolu
13
3) Podział na grupy – uczestnicy zbiórki losują fragmenty pocztówek z regionu, następnie łączą
się w grupy składając puzzle w całość.
4) Każda grupa otrzymuje kopię mapy regionu ich zadaniem jest stworzyć kampanię reklamową
dla regionu. Kampania musi zawierać: Hasło promocyjne; logo regionu; projekt nowego
szlaku turystycznego zaznaczony na mapie, zawierający 15 istotnych turystycznie punktów;
propozycję działania skierowanego do turystów (akcje promocyjne – unikatowe gadżety,
festyny, happeningi, inscenizacje); scenariusz filmiku reklamowego.
5) Prezentacja kampanii reklamowych każdej grupy
6) Debata nad plusami i minusami kampanii oraz stworzenie jednej mocnej kampanii
promocyjnej, łączącej elementy wypracowane przez wszystkie grupy
7) Podsumowanie zbiórki – drużynowy wygłasza krótki referat, będący w rezultacie opisem
regionu do przewodnika turystycznego, czyli wymieniającym najlepsze atrakcje turystyczne
8) Zakończenie zbiórki
Zbiórka 3. „ Wieczór gier i zabaw regionalnych”
I. Cele:
- zapoznanie wędrowników z zapomnianymi grami i zabawami regionalnymi
- zwiększenie kreatywności wędrowników
- zapoznanie wędrowników z historią regionu
- budowanie poczucia przywiązania do regionu
II. Opis:
Przed zbiórką należy zadać zadanie, aby każdy z wędrowników odnalazł i nauczył się jednej
tradycyjnej gry lub zabawy z dowolnego regionu Polski (żeby uniknąć powtarzania się gier i zabaw,
każdy wędrownik może wylosować region, na którym ma skupić się w swoich poszukiwaniach).
Podczas zbiórki każdy prezentuje wyniki poszukiwań. Uczestnicy sami prowadzą zbiórkę ucząc
drużynę zapomnianych gier i zabaw. Pod koniec wszyscy projektują grę planszową o nazwie
„Regionalista”.
III. Przebieg zbiórki:
1) Rozpoczęcie zbiórki
2) Prezentacje wyników badań między-zbiórkowych. Każdy uczestnik omawia krótko na czym
polega odnaleziona przez niego gra lub zabawa, może zaprezentować zdjęcia, bądź rysunki
przedstawiające jej zasady.
14
3) Każdej grze przypisany jest numerek, następnie uczestnicy rzucają wielką kostką wybierając
kolejne gry, których będą się uczyć (w przypadku dużej ilości uczestników zbiórki kostka nie
będzie sześcienna, należy ją przygotować przed zbiórką).
4) Nauka zapomnianych gier i zabaw regionalnych
5) Dyskusja nad tym, jak powinna wyglądać idealna gra planszowa
6) Tworzenie dużej gry planszowej o nazwie „Regionalista”
7) Podsumowanie zbiórki
8) Zakończenie zbiórki.
15
PROPOWANA LISTA DZIAŁAŃ W OBSZARZE REGIONALIZMU:
- wędrówka szlakiem historycznym, szlakiem zabytków, szlakiem dotyczącym jakiejś postaci
- wycieczka do muzeum etnograficznego, skansenu, izby pamięci, zamku, pałacu itp.
- spotkanie z ciekawą osobą – z historykiem, ze znaną osobistością, z aktorem, ze sportowcem
z dziennikarzem
- napisanie artykułu do lokalnej gazety
- organizowanie wykładów na temat regionalizmu
- uczestnictwo w uroczystościach regionalnych
- nakręcenie filmu historycznego
- organizacja festynu lokalnych tradycji dla mieszkańców miasta / regionu
- organizacja wystawy zdjęć obrazujących region, prac ludowych, sprzętów tradycyjnych
- organizacja przedstawienia dla społeczności lokalnej
- organizacja zabawy ludowej
- organizacja dyktanda z regionalnej gwary
- przeprowadzenie audycji w lokalnym radiu na temat zwyczajów ludowych w regionie
- wydanie albumu historycznego
- organizacja happeningu przedstawiającego wybrany zwyczaj ludowy, ludowy taniec itp.
- organizacja koncertu ludowego
- organizacja pokazu mody regionalnej
- organizacja regionalnego pikniku, na którym można będzie skosztować lokalnych potraw
- stworzenie lokalnej książki kucharskiej
- opieka nad pomnikiem historycznym, bądź pomnikiem przyrody
- organizacja regionalnego forum tradycji
- organizacja konkursu o regionalizmie dla szkół
- stworzenie własnego szlaku turystycznego
- zorganizujcie objazdową biblioteczkę regionalną
- nagranie adaptacji ludowego utworu
- teatrzyk kukiełkowy dla przedszkola
- warsztaty z rękodzieła
- zbiórka funduszy na odnowienie zabytku regionalnego
- organizacja izby pamięci
- organizacja wieczoru poezji regionalnej
- inscenizacja historyczna
- organizacja fabularnej gry historycznej dla środowiska
- warta podczas uroczystości.
W razie pytań proszę o kontakt:
Myszkowski Kamil
[email protected]
16