Co wiemy o Fryderyku Chopinie

Transkrypt

Co wiemy o Fryderyku Chopinie
Urszula Marek, Barbara Wiącek
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Typ szkoły: podstawowa
Etap kształcenia: I, klasa II
Rodzaj zajęć: zajęcia zintegrowane
Temat zajęć: Co wiemy o Fryderyku Chopinie?
Cele kształcenia:
1. Cel ogólny:
utrwalenie i usystematyzowanie wiadomości o wielkim polskim kompozytorze,
kształtowanie umiejętności kluczowych.
2. Cele szczegółowe:
Uczeń:
wie, kim był Fryderyk Chopin, zna podstawowe informacje o artyście,
wie, jak należy zachować się na koncercie muzyki klasycznej,
czyta ze zrozumieniem,
rozwiązuje zadania tekstowe i łamigłówki,
pracuje z wykorzystaniem „komputera” zgodnie z podaną instrukcją,
zgodnie współpracuje w grupie.
Metody kształcenia: rozmowa kierowana, metody aktywizujące: burza mózgów, dyskusja
Formy pracy: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne i materiały:
krzyżówka, karty z zadaniami, portret Fryderyka Chopina, płyta CD z wybranymi utworami
kompozytora, papierowe nutki, sztalugi lub tablica magnetyczna, komputer, drukarka
Czas trwania zajęć: około 90 minut
Przebieg zajęć:
Uwaga! W czasie pracy uczniów w tle słychać wybrane fragmenty utworów Chopina
(nauczyciel decyduje, w których momentach). Prezentacje mogą następować po rozwiązaniu
części zadań, a zaproszenia mogą zostać opracowane po przejściu do pracowni komputerowej
(zależnie od warunków) – wtedy poszczególne etapy zajęć będą się powtarzać.
1
Etapy zajęć
Przebieg zajęć
Umiejętności
kluczowe
ZAANGAŻOWANIE
Nauczyciel:
- zachęca uczniów do rozwiązania
(załącznik 1)
krzyżówki z hasłem.
Uczniowie:
- komunikowanie się
nauczyciel – uczeń
- słuchanie
- wspólnie rozwiązują krzyżówkę.
Nauczyciel:
- ogłasza Turniej Wiedzy o F. Chopinie,
- dzieli uczniów na dwuosobowe grupy
zadaniowe,
- wyjaśnia, na czym będzie polegała praca
grup, i przydziela im zadania.
Uczniowie:
- organizują swoją pracę, dzielą się rolami,
- zadają pytania.
- planowanie własnego
uczenia się
BADANIE
Uczniowie:
- zapoznają się z treścią przydzielonych
(załącznik 2)
zadań,
- dyskutują, ustalają odpowiedzi ,
- zapisują rozwiązania.
Nauczyciel:
- udziela wyjaśnień (jeśli uczniowie mają
pytania), wspiera.
PRZEKSZTAŁCANIE
Uczniowie:
- wykonują przydzielone zadania,
- sprawdzają efekty swojej pracy,
wprowadzają ewentualne poprawki,
- przygotowują się do zaprezentowania
rozwiązań swoich zadań.
- skuteczne
komunikowanie się
uczeń – uczeń
- organizowanie
własnego uczenia się
- współdziałanie
z partnerem
- czytanie
- rozwiązywanie
problemów
- posługiwanie się
techniką
informacyjną
- współpraca,
Nauczyciel:
współodpowie-
- obserwuje pracę uczniów, odpowiada na
dzialność
2
ich pytania,
- ocenia postęp prac, wspiera.
PREZENTACJA
Uczniowie:
- czytanie
ze zrozumieniem
- komunikowanie się
- przedstawiają wyniki pracy swoich grup, uczeń – uczniowie,
wywieszając karty zadań na tablicy
uczeń – nauczyciel
magnetycznej lub sztalugach,
- prezentacja efektów
- kolejno przedstawiają rozwiązania
pracy
poszczególnych zadań,
- odpowiadają na ewentualne pytania
- argumentowanie
- oceniają prace kolegów.
Nauczyciel:
- komentuje, ocenia.
REFLEKSJA
Uczniowie:
- mówią, jak układała się współpraca,
- samoocena i ocena
koleżeńska
- opowiadają o swoich wrażeniach.
Nauczyciel:
- ocenia zadania.
Za każde poprawnie rozwiązane zadanie
przydziela grupie jedną nutkę
i przypina ją na sztaludze lub tablicy.
Zwycięża grupa, która uzyskała najwięcej
nutek.
3
Załącznik 1
Rozwiążcie krzyżówkę
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Hasła krzyżówki:
1. Iloczyn liczb 1 i 2
2. Różnica liczb 20 i 20
3. Iloraz liczb 1 i 1
4. Suma liczb 0 i 0
5. Nazwa wysłuchanego utworu Fryderyka Chopina
6. Odległość między pierwszym a ósmym dźwiękiem
7. Odbywa się w filharmonii
8. Zdrobniale Fryderyk
9. Instrument szarpany
10. Pisze utwory muzyczne
11. Fryderyk Chopin to rodowity ……
12. Wielu muzyków grających na koncercie
13. Wysoki głos kobiecy
14. Dostojny polski taniec albo marka samochodu
15. Najsłynniejsze pisał Strauss
16. Przywiozła serce Fryderyka Chopina do Polski
17. „………. łagodzi obyczaje”
18. Warszawski park z największym pomnikiem Chopina
4
5
M
8
13 S
A
F
1
2
2
0
3
1
4
0
U
R
E
K
6
O
K
T
A
W A
7
K
O
N
C
E
Y
C
E
K
9
H
A
R
F
A
10 K
O
M
P
O
Z
11 P
O
L
A
K
E
S
T
R
N
E
Z
15 W A
L
C
E
16 S
I
O
S
T
N
K
I
Z
R
12 O
R
K
I
O
P
R
A
N
14 P
O
L
O
17 M
U
Z
Y
K
A
18 Ł
A
Z
I
E
R
T
Y
T
O
R
A
R
A
5
Załącznik 2
Przeczytajcie uważnie zadania, zastanówcie się, jak je wykonać, i przystąpcie do pracy.
Zadanie 1
Odpowiedzcie pisemnie na pytania.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Gdzie się urodził Fryderyk Chopin? …………………………………….
Kim był? …………………………………………………
Jak nazywał się instrument, na którym grał? ……………………………
Kto był jego pierwszym nauczycielem? …………………………………
Jak miała na imię najstarsza siostra Fryderyka? ……………………………………….
Gdzie znajduje się serce Chopina? ………………………………………
Na jakiej ulicy w Warszawie mieszkał artysta? ………………………
Nad jaką rzeką znajduje się Żelazowa Wola? …………………………..
1 – Żelazowa Wola pod Warszawą
2 – Kompozytor
3 – Fortepian
4 – Matka
5 – Ludwika
6 – Kościół św. Krzyża w Warszawie
7 – Krakowskie Przedmieście
8 – Utrata
Zadanie 2
Uzupełnijcie zdania podanymi wyrazami.
1. Instrument muzyczny, który ma klawiaturę, to ………………….
2. Klawiatura to rząd białych i czarnych ……………...
3. Aby zagrać melodię na fortepianie, uderza się ……... w klawisze i naciska ………..
pedały.
4. Pokrywa fortepianu to……………….
5. Pierwszy fortepian zbudowano …………….. lat temu.
6. Odmianą fortepianu jest …………..
palcami, fortepian, klawiszy, 300, stopami, pianino, klapa
Zadanie 3
Rozwiążcie zadania matematyczne.
1. Mały Frycek bardzo lubił grać na fortepianie. Codziennie grał przez dwie godziny.
Ile godzin grał w ciągu całego tygodnia?
Rozwiązanie: ………………………………………………………………………………….
Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………
6
2. Fryderyk na szóste urodziny dostał od swojej mamy 15 czekoladowych cukierków oraz
13 lukrowanych pierniczków. Ile razem łakoci otrzymał jubilat?
Rozwiązanie: ………………………………………………………………………………….
Odpowiedź: ……………………………………………………………………………………
Zadanie 4
Uzupełnijcie tekst podanymi wyrazami w odpowiedniej formie.
Fryderyk Chopin urodził się w ………….. pod Warszawą w …….. roku. Był artystą
grającym na ……………… Komponował utwory takie, jak: …………., ………….,
…………, ………., ………… Zmarł w ……. roku. Jego grób znajduje się w ……… Co
……… lat w Warszawie odbywają się ………….. Chopinowskie.
1849, fortepian, walc, nokturn, wariacja, 1810, etiuda, mazurek, Paryż, Koncert, pięć,
Żelazowa Wola.
Zadanie 5
Podkreśl wyrazy, które mogą kończyć rozpoczętą wypowiedź.
Podczas koncertu w filharmonii:
zasypiamy
klaszczemy
śmiejemy się
nie jemy
słuchamy uważnie
rozmawiamy
siedzimy spokojnie
Zadanie 6
Rozwiążcie rebus.
cert
+kurs
+owski
Odpowiedź:……………………………………………………………………………………
Zadanie 7
Przygotujcie ustną wypowiedź wyjaśniającą, jak rozumiecie stwierdzenie: „Rodem
warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.
7
Zadanie 8
Przeczytajcie uważnie treść zadania, zastanówcie się, jak je wykonać, i przystąpcie do pracy.
1. Otwórzcie edytor tekstu.
2. Ustawcie orientację kartki na poziomą.
3. Napiszcie słowo Zaproszenie, stosując WordArt, i wyśrodkujcie je.
4. Pod słowem Zaproszenie napiszcie treść według wzoru:
Z okazji Roku Chopinowskiego zapraszamy na koncert,
który odbędzie się w …………………………, w dniu……. o godz. ………
Uczniowie klasy II
5. Sprawdźcie, czy w tekście nie ma błędów. Jeśli są – poprawcie je.
6. W treści zaproszenia zmieńcie:
a) rozmiar czcionki treści zaproszenia na 26 punktów,
b) rozmiar czcionki słów uczniowie klasy II na 22 punkty,
c) rodzaj czcionki całej treści zaproszenia na Monotype Corsiva,
d) czcionkę w wyrazach Roku Chopinowskiego na pogrubioną.
7. Wstawcie rysunek zgodny z treścią zaproszenia i odpowiedniej wielkości, wykorzystując
ClipArt.
8. Wyśrodkujcie treść zaproszenia i rysunek.
9. Słowa Uczniowie klasy II przenieście do prawego marginesu.
10. Wydrukujcie zaproszenie na kolorowej kartce.
11. Zamknijcie edytor tekstu, nie zapisując zmian w dokumencie.
8
Przykład zaproszenia
Z okazji Roku Chopinowskiego zapraszamy na koncert,
który odbędzie się w ………………., w dniu……. o godz. ………
Uczniowie klasy II
9
Bibliografia
Brudnik E., Moszyńska A., Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, Zakład wydawniczy SFS,
Kielce 2000.
Dobrowolska H., Konieczna A, Wesoła Szkoła. WSiP, Warszawa 2009.
Program KREATOR.
10