Przewodnik po aukcji
Przewodnik po aukcji
42. Aukcja Dzieł Sztuki Przewodnik po aukcji Malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, plakat. Kraków, sobota, 26 kwietnia 2014, godz. 12:00 Szanowni Państwo Zapraszając do udziału w 42. Aukcji Salonu Antykwarycznego “Nautilus” pragniemy zwrócić uwagę na najciekawsze obiekty, jakie naszym zdaniem, przygotowaliśmy w ofercie. Jest ona tym razem wyjątkowo zróżnicowana i atrakcyjna. W niniejszym „przewodniku” znajdą Państwo informacje o wybranych dziełach, oraz indeks nazwisk. Pełny katalog ma formę PDF-a i jest umieszczony na naszej stronie www.artlist.pl, oraz www.artinfo.pl w formie umożliwiającej pobranie lub przeglądanie on line. I. Malarstwo i rysunek Polecamy Państwa uwadze zestaw prac powszechnie cenionych artystów: m.in. Mai Berezowskiej, Sławomira Chrystowa, Vlastimila Hoffmana czy Józefa Kruszewskiego. Dla amatorów praca Tadeusza Kantora z cyklu „Człowiek i piasek”, rysunkowe szkice Jacka Malczewskiego czy Józefa Mehoffera. Znakomita akwarela Jarosława Modzelewskiego, mistrza syntezy spraw codzienno-oczywistych. Wysoki poziom artystyczny cechuje akwarele Józefa Pieniążka i skromne, oszczędne martwe natury Emila Schinagla. Miłośnicy awangardy zwrócą uwagę na „Studium rzeźby” Henryka Wicińskiego, zwolennicy naturszczyków - „Kwiaty wsi polskiej” Marii Tarnawskiej-Wójtowicz. Wszystkich powinien pogodzić namalowany z ogromną czułością olejny portret żony autorstwa Stanisława Wójtowicza, pod wymownym tytułem „Przecież ty jesteś dla Mnie całym światem” . Jerzy Skarżyński Kubistyczna martwa natura, 1942 2 Akwarela, karton; wym.: 38,5 x 26 cm; sygn. p.d.: J. Skarżyński 1942. Praca z okresu studiów w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Autentyczność pracy potwierdzona przez żonę artysty. Stanisław Wójtowicz Przecież ty jesteś dla mnie całym światem (portret żony), 1980 Olej, płótno; wym.: 75 x 60 cm; sygn. p.d.: S. Wójtowicz; na odwrocie obszerny opis pracy, powtórna sygnatura, tytuł etc. Praca wystawiana na wystawie TSPS w Krakowie (1918). Atrakcyjność pracy podnosi dobrana przez autora ozdobna rama. Lit.: Katalog wystawy „Marian – Maria - Stanisław Wójtowicz”, Kraków 1981, reprodukcja barwna. 3 II. Grafika dawna W tym dziale na uwagę zasługuje rzadki i niezwykle efektowny cykl prac Stefano Della Belli „Wizerunki jeźdźców polskich, węgierskich i innych”. Pojawia się on w komplecie po raz pierwszy, a niewątpliwym atutem jest jednolita oprawa. Z klasycznych prac warto zwrócić uwagę na drzeworyt Albrechta Dürera czy „Powrót syna marnotrawnego” Rembrandta. Z polskich dzieł polecenia godne są prace: Zygmunta Bogusza Stęczyńskiego „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 (1862)” i Feliksa Jasińskiego „Ogłoszenie Konstytucji 3 Maja (1892)”. Rzadkością jest najstarszy polski „komiks”, zespół kilkunastu tablic akwafortowych ilustrujących „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska (1853). Tekst został tu zredukowany do krótkich opisów, komentujących liczne kompozycje rysunkowe. Miłośników gór powinna zainteresować panorama Tatr z Krzyżnego, dzieło Walerego Eljasza Radzikowskiego z 1877. Ciekawostką są rzadkie kompozycje o charakterze religijnym, m.in. praca Daniela Chodowieckiego. Albrecht Dürer Dwunastoletni Jezus w świątyni, 1503 Drzeworyt; wym.: 298 x 210 mm; sygn. pł. p.d. monogramem wiązanym AD. Grafika z “Życia Maryi”, wydanego drukiem przez Benedictusa Chelidoniusa w 1511; praca datowana na ok. 1503. Stan zachowania: drzeworyt obcięty do granic kompozycji, w p.d. rogu ubytek o powierzchni poniżej 1 cm kw. Lit.: Meder 203G, Hollstein 1775. 4 Stefano Della Bella Wizerunki jeźdźców polskich, węgierskich I innych, 1648-1650 Zestaw 11 akwafort bez faktycznego tytułu, nazwany przez Jomberta w 1772 „Les Maures, Hongrois, Asiatiques et Africains a cheval”. Inspiracje do wykonania tej serii wizerunków egzotycznych dla zachodniej Europy kawalerzystów miała być wizyta polskiego posła Krzysztofa Opalińskiego z Paryżu (1645); wym. (średnio): 180 x 180 mm; sygn. pł. SDBella f.[ecit]. Zestaw jest kompletem wykonanych prac I zawiera: trzy wizerunki jeźdźców afrykańskich, czterech węgierskich i czterech polskich (lisowczyk, rotmistrz Pieczowski, rotmistrz husarski Szczodrowski oraz dwóch rozmawiających jeźdźców). Seria w zamierzeniu miała być obszerniejsza, ale śmierć Lorenza de Medici, patrona i sponsora artysty, uniemożliwiła zamiar. Artysta wyjechał do Francji. Tam kontynuował prace. Rozproszone płyty trafiły z czasem do zbiorów Medyceuszy. Wykorzystano je w edycji „Quadreria Medicea”, obszernym dziele prezentującym zbiory i mecenat władców Florencji (t. III, 1740). Zaletą zbioru jest staranna, angielska oprawa w drewno. Lit.: Talbierska, 28-38. 5 III. Grafika XX wieku W obszernym dziale grafiki XX-wiecznej oferujemy, jak zawsze interesujący wybór prac artystów polskich. Okres Młodej Polski reprezentuje znakomita litografia Stanisława Wyspiańskiego Wnętrze [„Dziewczynka za oknem”] z 1908. Nie ustępuje jej klasą portret: Feliksa Jasińskiego, dzieło Leona Wyczółkowskiego z 1903 oraz niezwykle rzadka grafika Wojciecha Weissa „Samobójczyni nad Arno” (1901), której dotąd nie było na rynku aukcyjnym. Z okresu II Rzeczypospolitej proponujemy prace klasyków: Władysława Skoczylasa, Jana Rubczaka, Edmunda Bartłomiejczyka, Stefana Szmaja, Witolda Chomicza, Jakuba Glasnera, Stefana Mrożewskiego. Interesujące są teki Ignacego Pinkasa („Kraków w dziesięciu autolitografiach Stanisław Wyspiański Wnętrze [Dziewczynka za oknem], 1908 Litografia barwna; wym.: 640 x 620 mm; sygn. w obrębie kompozycji (na ramie okna): St. Wyspiański. Kompozycja stanowiła górną, część odbitego z dwóch płyt, plakatu reklamującego wystawę sztuki polskiej w wiedeńskim Hagenbundzie. barwnych”, 1935) oraz Józefa Rapackiego („Z daw- 6 nej i niedawnej Warszawy. Typy uliczne”, 1926). Nie Aukcja daje też Państwu możliwość zakupu prac zachowała się w komplecie teka Feliksa Jabłczyń- artystów światowej sławy. Duże wrażenie robią skiego z widokami wojennej Warszawy (1916); oryginalne grafiki Salvadora Dali z cyklu „Gargan- oferujemy pojedyncze, bardzo rzadkie plansze. tua y Pantagruel”, podobnie jak subtelne akwaforty Kilka pozycji może zainteresować bibliofilów, i mezzotiny słynnego Czecha Jirziego Anderle. Wie- np. bogato ilustrowana przez Jana Chełmińskie- lu uważa go za najwybitniejszego z żyjących grafi- go praca „L’armée du Duché de Varsovie” (Paryż ków, a nowojorska MoMA prezentowała jego prace 1913). Wśród licznych prac powstałych po 1945 w ramach działu „Grafika” na wystawie poświęconej uwagą zwraca niezwykły autoportret Jerzego sztuce Europy, pośród grafik jedynie trzech innych Panka z 1956, oraz linoryt „Święto wiosny” Józefa autorów: Dürera, Rembrandta, Matisse’a. Do mini- Gielniaka – jedna z ostatnich prac wielkiego ar- malistycznych wnętrz idealnie pasują „szalone”, my- tysty. Dotąd nie było jej w sprzedaży. Koneserów lące zmysły kompozycje Viktora Vasarellego, ojca zainteresuje spory zestaw prześmiewczych prac op-artu, pozornie zaprzeczające znanej nam geo- Eugeniusza Geta-Stankiewicza, dekoracyjnych metrii. Zachwyt budzą efektowne, ale i subtelne są plansz spod ręki Konrada Srzednickiego, ciekawa prace Louisa Marcoussisa pochodzące z teki „Eaux- oferta grafik Władysława Jahla, Bogny Krasnodęb- Fortes Théatrales pour Monsieur G...” (1933). Zestaw skiej-Gardowskiej, Jana Tarasina i Edwarda Ku- dopełnia barwna litografia Pablo Picassa z 1953. czyńskiego. Ciekawostką jest teka Krystyny Wró- Nie są to prace tanie, ale autorskie, sygnowane, blewskiej, wydana w zaledwie 30 egzemplarzach. a nie powszechne w obiegu tysiączne kopie z kopii. Victor Vasarely Kezek. Composition Cinetique, 1986 Litografia barwna; wym. planszy: 820 x 730 mm; sygn. oł. śr.d.: Vasarely; obok informacja: EA XV/XXV. Odbitka z niskiego nakładu będącego w dyspozycji artysty. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się poprzez stosowane w niej efekty stwarzać wrażenie ruchu. Vasarely poprzez kolor i geometrię tworzy trójwymiarową kostkę, której powierzchnia wydaje się falować; stwarza złudzenie optyczne przez precyzyjne ułożenie wzoru i zharmonizowanie koloru. IV. Fotografia Niewielki dział, ale wyjątkowo smaczny. Akty Helmuta Newtona czy fotografie Annie Leibovitz to światowa ekstraklasa. Niewątpliwy urok mają fotogramy Marylin Monroe (z ostatniej w jej życiu sesji zdjęciowej), wykonane przez George Barrisa. W ofercie znalazł się m.in. fotogram Setve’a McCurry „AfghanGirl”, jedno z najsłynniejszych i najpowszechniej rozpoznawanych zdjęć końca XX wieku. Steve McCurry Afghan Girl, 1984 Odbitka na papierze Fujicolor Archive Paper Supreme; wym.: 45,5 x 30 cm; sygn. srebrnym pisakiem p.d.: Steve McCurry. Jedno z najsłynniejszych zdjęć lat 80. wykonane w obozie uchodźców Nasir Bagh w Pakistanie. Zdjęcie 12-letniej Pasztunki Sharbat Guli (do 2002 nie znano jej imienia) znalazło się w 1985 na okładce „National Geographic”; jej wizerunek stał się „ikoną” Amnesty International... 8 George Barris Marylin in Santa Monica I, 1962 Fotolitografia (Platinum Edition Giclee Print); 50 x 40,5 cm; nie sygn. One West Publishing z Beverly Hills wydał 200 odbitek. Odbitki zdjęć, z klisz, znajdujących się w rękach wydawcy, wykonanych przez Barrisa podczas ostatniej sesji Marylin (13 VII 1962) na plaży w Santa Barbara. Aktorka popełniła samobójstwo niespełna miesiąc później. Barris był fotografem cenionym przez Hollywod. Pracował z takimi gwiazdami kina jak Elizabeth Taylor (słynna sesja z aktorką w roli Kleopatry), Marlon Brando, Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Clark Gable czy Steve McQueen. Marylin 9 Monroe fotografował nieustannie od 1954. V. Plakat Zestaw prac nie jest obszerny, ale ciekawy. Litograficzny plakat wystawy z okazji urodzin Pabla Picassa konkuruje z klasycznym plakatem Wojciecha Weissa, a afisz Igrzysk Olimpijskich w Londynie z zestawem propagandówek schyłkowego PRL-u. Nie można odmówić staroświeckiego wdzięku przeszło 100-letnim afiszom reklamowym czy naiwnym w rysunku plakatom z czasów I wojny wydawanych dla Polonii w Ameryce. Wojciech Weiss XXXVI Wystawa „Sztuki”, 1926 Litografia barwna; wym.: 810 x 570 mm; sygn., pł. p.d.: WW. napis: Sztuka 16 V 30 VI Tow. Sztuk Pięknych Pl. Szczepański 1926; znane warianty kolorystyczne. Lit.: R. Weiss, „Wojciech Weiss. Twórczość graficzna”, Kraków 2006, s. 62, poz. 18. 10 Wykaz nazwisk Acedański Zygmunt, Anderle Jiri, Bandura Jerzy, Barris George, Bartłomiejczyk Edmund, Berezowska Maja, Berlewi Henryk, Bogusz Marian, Boucher Desnoyers Auguste, Braque Georges, Broll Urszula, Chełmiński Jan, Chełmoński Józef, Chodowiecki Daniel, Chomicz Witold, Chrystow Sławomir, Dali Salvador, Della Bella Stefano, Dürer Albrecht, Dzieliński Kazimierz, Faworski Władimir Andrejewicz, Feyerabend Erich, Gabrysiak Walenty, Gałęzowska Jadwiga, Gerson Wojciech, Get-Stankiewicz Eugeniusz, Gielniak Józef, Girs Anatol, Glasner Jakub, Gostwicki Zbigniew, Gromaire Marcel, Hiszpańska-Neumann Maria, Hoffmann Adam, Hofman Wlastimil, Iwan Friedrich, Jabłczyński Feliks, Jahl Władysław, Jasiński Feliks, Jelisiejew Konstanty, Kantor Tadeusz, Kierzkowski Bogusław, Kornijasz Aleksander, Kostrzewski Franciszek, Krasnodębska-Gardowska Bogna, Kruszewski Józef Wincenty, Kuczyński Edward, LaChapelle David, Lebenstein Jan, Leibovitz „Annie” Anna-Lou, Lesser Aleksander, Lewicki Jan, Linke Bronisław, Łada-Maciągowa Małgorzata, Malczewski Jacek, Malibran A[lphonse Marie], Malina Marian, Marcoussis Louis, Marek Józef, Massons André, Matejko Jan, McCurry Steve, Mianowski Lucjan, Modzelewski Jarosław, Mrożewski Stefan, Nerandau A., Newton Helmut, Nikifor, Oprządek Leszek, Panek Jerzy, Picasso Pablo, Pieniążek Józef, Pinkas Ignacy, Pingot A., Piranesi Giovanni Battista, Popiel Tadeusz, Praus Karol jr, Radzikowski Walery Eljasz, Rapacki Józef, Rassalski Stefan, Rekucki Michał, Rembrandt, Sawiczewski Stanisław, Stanek Zdzisław, Schinagel Emil, Sevigne Jan de, Signac Paul, Skarżyński Jerzy, Skoczylas Władysław, Srzednicki Konrad, Rubczak Jan, Rychter-Janowska Bronisława, Silvestre Israel mł., Skoczylas Władysław, Stęczyński Zygmunt (Maciej) Bogusz, Szmaj Stefan, Tarasin Jan, Tarnawska-Wójtowicz Maria, Testino Mario, Vasarely Viktor, Wąsowicz Wacław, Weiss Wojciech, Wejman Mieczysław, Wiciński Henryk, Wilkanowicz Roman, Wojnarski Jan, Woollett William, Wójtowicz Stanisław, Wróblewska Krystyna, Wyczółkowski Leon, Wyspiański Stanisław, Ziemski Rajmund Od 1993 Nautilus Saolon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 432 94 40 kom.: + 48 695899895 e-mail: [email protected] www.antique.com.pl; www.artlist.pl; www.nautilus-art.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120 PEŁNY KATALOG AUKCJI 42 (PDF) - LINK OPRACOWANIE FOLDERU I KATALOGU AUKCJI: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski, Agnieszka Mazoń ZDJĘCIA: Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski PROJEKT i SKŁAD: Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski DRUK: Drukarnia Skleniarz ul. B. Czerwieńskiego 3d 31-319 Kraków COPYRIGHT: © Nautilus Salon Antykwaryczny 2014 Folder aukcyjny, wszelkie zawarte w nim opisy, zdjęcia i biogramy, podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, reprodukowanie i rozpowszechnianie katalogu w całości lub części bez uprzedniej zgody Salonu Antykwarycznego NAUTILUS stanowi naruszenie praw majątkowych, zagrożone odpowiedzialnością cywilną i karną. 11 Pełny katalog Aukcji nr 42 dostępny na stronach: artlist.pl Miejsce i czas aukcji: sobota, 26 kwietnia 2014, godz. 12:00 Restauracja „ Miód i Wino” ul. Sławkowska 32, Kraków Wystawa przedaukcyjna: 22-25 kwietnia 2014, Galeria Nautilus PEŁNY KATALOG AUKCJI 42 (PDF) - LINK 12 Nautilus Salon Antykwaryczny ul. Pijarska 5/2a, 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 432 94 40 kom.: + 48 695899895 e-mail: [email protected] Kraków 2014