Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Trzy medale naszych lekkoatletów
2009-03-08
Podczas 30. halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy, reprezentanci Polski wywalczyli
trzy medale – złoty Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) w pchnięciu kulą i dwa brązowe:
Marcin Starzak (AZS AWF Kraków) w skoku w dal oraz sztafeta mężczyzn 4×400 metrów. W
klasyfikacji medalowej, Polska zajęła 8. miejsce, a w punktowej – 7. pozycję.
W HME wzięło udział ok. 600 lekkoatletów z 45 krajów. Miejscem zawodów był ogromny
obiekt o nazwie „Oval Ligoto", wybudowany przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi 2006
roku (odbywała się tu rywalizacja w łyżwiarstwie szybkim).
Reprezentacja Polski, na znak żałoby po nagłej śmierci mistrzyni olimpijskiej z Sydney w
rzucie młotem Kamili Skolimowskiej, miała przyczepione do strojów czarne wstążki.
Mistrz olimpijski z Pekinu – Tomasz Majewski już po pierwszej serii objął prowadzenie w
finałowym konkursie pchnięcia kulą. Najlepszą próbę miał w piątej, przedostatniej kolejce –
21.02 m. To ledwie osiem centymetrów mniej od jego halowego rekordu kraju. Podopieczny
Henryka Olszewskiego zdeklasował rywali. Drugi, Francuz Yves Niare miał wynik gorszy o 60
cm – 20.42 m.
Na bardzo wysokim poziomie stał konkurs skoku w dal mężczyzn, w którym znakomicie spisał
się Marcin Starzak. W pięciu (na sześć) próbach lądował poza granicą 8 metrów, w piątej
zmierzono mu 8.18 m, co dało Polakowi trzecie miejsce.
Finałowa seria Starzaka: 8.01 - 8.10 – 8.04 – 8.03 – 8.18 – x.
Wygrał Niemiec Sebastian Bayer. Ostatnim skokiem na odległość 8.71 m ustanowił rekord
Europy. To zaledwie osiem centymetrów bliżej od najlepszego w historii rezultatu na świecie
należącego od 1984 roku do Amerykanina Carla Lewisa.
Brązowy medal wywalczyła biegnąca w składzie Jan Ciepiela (AZS AWF Kraków), Marcin
Marciniszyn (WKS Śląsk Wrocław), Jarosław Wasiak (AZS Łódź) i Piotr Klimczak (WKS Śląsk
Wrocław) sztafeta 4×400 metrów – 3:07.04. Najlepsi okazali się na finiszu Włosi – 3:06.68, a
na drugim miejscu uplasowali się Brytyjczycy, którzy mieli taki sam czas, jak Polacy i
fotofinisz zadecydował o kolorze medalu (różnica tysięcznych części sekundy).
44
(pierwszych miejsc: 1; drugich miejsc: 0; trzecich miejsc: 2; czwartych miejsc: 1;
piątych miejsc: 1; szóstych miejsc: 3; siódmych miejsc: 2; ósmych miejsc: 2)