Zastosowanie równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w

Transkrypt

Zastosowanie równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu
• Data :
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 45 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Zastosowanie równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w grze
matematycznej
Podstawa programowa: Równania.
Uczeń:
•
zapisuje związki między wielkościami za pomocą równania pierwszego stopnia z
jedną niewiadomą;
• rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.
4. Integracja: przedmiotowa
5. Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zna pojęcie :
♦ pierwiastka równania ( A1)
♦ równań równoważnych ( A2)
♦ równania sprzecznego, tożsamościowego ( A3)
kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń :
♦ wyjaśnia metodę równań równoważnych ( B1)
♦ wyjaśnia zasadę rozwiązywania równań pierwszego stopnia z jedną
niewiadomą ( B2)
•
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi :
♦ rozwiązywać równania posiadające jeden pierwiastek, równania sprzeczne
i tożsamościowe ( C1 )
♦ rozwiązywać równania bez stosowania przekształceń na wyrażeniach
algebraicznych (C2)
♦ stosować metodę równań równoważnych (C3)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
♦
rozwiązywać równania z zastosowaniem prostych przekształceń na
wyrażeniach algebraicznych ( D1)
•
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań dotyczących
równań
♦ Nabywaniu umiejętności dobrej organizacji pracy
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• Strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy ( A )
7. Metody nauczania:
• Pogadanka ( M1 )
• Metoda ćwiczeń ( M2 )
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności ( Z1)
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa ( Z2)
• Zasada łączenia teorii z praktyką ( Z3)
9. Formy pracy uczniów:
• Praca zespołowa ( F1)
• Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
( F2)
10. Środki dydaktyczne:
• Podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
♦ Domino matematyczne
♦ Matematyczne gry terenowe i planszowe , M .Brosz , M. Sawicka, MODN
Opole , 2010
•
Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Domino matematyczne
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,
zadania,
problemy
lekcji
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Spełnienie
Założonych
Celów
lekcji
Czynności
Nauczyciela
Sprawdzenie pracy
domowej
Zapisanie
tematu i zapoznanie
uczniów z celami
lekcji
Faza
podsumowujaca
ucznia
Czynności
organizacyjne:
Przywitanie z klasą.
Sprawdzenie
obecności
Faza wstępna
Faza
realizacyjna
Uwagi o
realizacji
Przypomnienie
definicji
pierwiastka
równania, równań
równoważnych,
równania
sprzecznego,
tożsamościowego
A1─A3
B1─B3
C1,C2
A1─A3
B1─B3
C1,C2
Rozdanie
uczniom domina
matematycznego
A1─A3
B1─B3
C1─C3
A1─A3
B1─B3
C1,C3 , M 1 , M 2
F 1 , F2 , Z1 ─Z3,
A
Zapisanie przez
ucznia wybranych
przykładów z
zadania
domowego
Zapisanie tematu
lekcji przez
uczniów w
zeszytach
przedmiotowych
Na konkretnych,
prostych
przykładach
uczniowie
rozwiązują
równania
pierwszego stopnia
z jedną niewiadomą,
określają równania
równoważne.
Omówienie
instrukcji domina
matematycznego.
Gra toczy się do
momentu , kiedy
domino zostanie
ułożone.
Ocena pracy
uczniów .
Instrukcja w
załączeniu
Domino w
załączeniu
Uczniowie
wspólnie z
nauczycielem
układają domino
na tablicy,
rozwiązując
przykłady
sprawiające
trudności
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6
INSTRUKCJA DO GRY ,, MATEMATYCZNE DOMINO ‘’
Przygotowanie gry :
• Zestaw 14-stu kostek domina z przykładami równań
Ogólne zasady gry:
• Każda para uczniów dostaje zestaw domina
Cel gry : Zadaniem ucznia jest pozbycie się wszystkich kostek domina.
Przebieg gry:
• Uczniowie losują po 7 kostek domina.
• Rozpoczyna gracz, który wylosował domino oznaczone kółkiem.
• Obydwaj uczniowie rozwiązują dany przykład
• Uczeń posiadający kostkę domina z rozwiązaniem dokłada ją, następnie
uczniowie rozwiązują kolejny przykład.
• Gra toczy się do momentu, kiedy domino zostanie ułożone.
Podsumowanie gry:
• Wygrywa uczeń, który jako pierwszy pozbył się wszystkich swoich kostek
domina.
MATEMATYCZNE DOMINO ─ RÓWNANIA

Podobne dokumenty