Konspekt lekcji fizyki kl. III gimnazjum Temat lekcji : Soczewki i ich

Transkrypt

Konspekt lekcji fizyki kl. III gimnazjum Temat lekcji : Soczewki i ich
Konspekt lekcji fizyki kl. III gimnazjum
Temat lekcji : Soczewki i ich właściwości
Czas trwania lekcji : 45 minut
Cele lekcji :
1. Poznawcze : uczeń wie :
 Co to jest soczewka?
 Jakie mamy rodzaje soczewek?
 Jakie są własności soczewek?
 Co to jest ognisko i ogniskowa soczewki, środek soczewki, główna
oś optyczna soczewki,
 Że soczewka skupiająca ma ognisko rzeczywiste, a rozpraszająca –
pozorne oraz potrafi wyjaśnić co to oznacza?
 W jaki sposób przedstawić graficznie soczewki skupiające i
rozpraszające,
 Co to jest zdolność skupiająca soczewki i umie ją obliczyć ( znając
ogniskową ) ?
2. Wychowawcze :
 Umiejętność wykorzystania wiedzy fizycznej w praktyce życia
codziennego,
 Rozwijanie
sprawności
umysłowych
oraz
wzbudzanie
zainteresowań przedmiotem,
 Efektywne posługiwanie się technologią informacyjną,
 Kształtowanie umiejętności dokładnego i starannego wykonywania
rysunków.
3. Operacyjne : uczeń potrafi :
 Przedstawić graficznie bieg równoległej wiązki światła do osi
optycznej po przejściu przez soczewkę,
 Narysować bieg promieni charakterystycznych dla soczewki,
 Wyjaśnić różnicę między ogniskiem rzeczywistym a pozornym,
 Wskazać
różnice
między
krótkowzrocznością
a
dalekowzrocznością.
Metody pracy :
 Słowna : pogadanka, dyskusja,
 Praktyczna : pokaz , praca z komputerem
Formy pracy : indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne : komputer, podręcznik, zeszyt przedmiotowoćwiczeniowy, karty pracy.
Przebieg lekcji :
I.
Część wprowadzająca : Nauczyciel nawiązuje do tematu lekcji
mówiąc, iż pośród nas są osoby z wadami wzroku , które , aby dobrze
1
widzieć muszą nosić różnego rodzaju szkła korekcyjne ( nazywane
soczewkami) . Następnie demonstruje przykłady okularów z
krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością , a potem przedstawia
uczniom temat i cele lekcji.
II.
III.
IV.
Lekcja właściwa :
 Nauczyciel podaje definicję soczewki i demonstruje slajdy
dotyczące rodzajów soczewek, objaśnia ich nazwy ze względu na
kształt i własności,
 Następnie nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje budowę
soczewki, uczniowie wyciągają wnioski,
 W kolejnym etapie nauczyciel przeprowadza prezentację
multimedialną dotyczącą biegu równoległej wiązki światła do osi
optycznej po przejściu przez soczewkę ; uczniowie wyciągają – z
pomocą nauczyciela – wnioski dotyczące ogniska pozornego i
rzeczywistego soczewki. Następnie uczniowie otrzymują karty
pracy, w których rysują bieg promieni oraz rozwiązują zadania z
prezentacji,
 Z kolei nauczyciel wprowadza pojęcie zdolności skupiającej
soczewki oraz podaje wzór :
Z= 1/f
( 1 D = 1/m )
 Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania na zdolność
skupiającą soczewki , a później wspólnie analizują wyniki ( zeszyt
ćwiczeń),
 Prezentacja
multimedialna
nt.
krótkowzroczności
oraz
dalekowzroczności.
Podsumowanie lekcji i sporządzenie notatki.
 Uczniowie korzystają z odpowiednich kart pracy i omawiają, jakie
mamy rodzaje soczewek oraz jakie ognisko nazywamy pozornym a
jakie rzeczywistym ? W zeszytach ćwiczeń uzupełniają tez
odpowiedni tekst.
 Ocena aktywności uczniów,
 Podanie tematu pracy domowej ( Za pomocą soczewki skupiającej
można rozpalić ogień. Wyjaśnij, dlaczego tak się dzieje i dlaczego
zostawianie szklanych butelek w lesie jest niebezpieczne ? ).
 Zadanie z zeszytu ćwiczeń .
 Ewaluacja ( ankieta )
Zakończenie lekcji.
Opracowała : Elżbieta Kwaśna
2

Podobne dokumenty